» » » کشاورزی و باغداری در شهرستان بیجار،بیجار گروس

جعبه ابزار

گالری عکس

لغتنامه

امکانات در دست اقدام

  File engine/modules/iprogress/iprogress.php not found.

ویدیو کلیپ

آخرین نظرات

 • 29 خرداد 1397 13:56

  m-alikhani

  خانم نصیری از نظری که دادی ممنونم و خوشحالم سایت بیجار آنلاین رو پیگیری می کنید وب سایت بیجار آنلاین در حال....
 • 23 خرداد 1397 01:34

  الهام نصیری

  ممنون از اینکه سایت بیجار آنلاین را آپدیت می کنید و به روز می کنید... سوالی داشتم وقتی سایت به روز رسانی میشه....
 • 9 خرداد 1397 01:30

  m-alikhani

  تست اولین پست سایت بیجارآنلاین....

پیوندهای سایت

تبادل لینک با سایت بیجار آن لاین

بازدید از سایت

نویسنده: m-alikhani
تاریخ انتشار: 17 تیر 1397, 12:11 بازدید از مطلب:465 تعداد نظرات:0

کشاورزی و باغداری در شهرستان بیجار،بیجار گروس

کشاورزی و باغداری در شهرستان بیجار،بیجار گروس

کشاورزی: تعداد روزهای یخبندان بیجار بیش از 116 روز می باشد و سرمای ان به 23- درجه سانتیگراد می رسد.بارندگی های زمستانی دارای منشاء مدیترانه ای حاصل از تقویت اطلسی بوده و منشاء بهاری بیشتر از نوع جبهه های اطلسی می باشد.کوههای اطراف بیجار در زمستان کاملا پوشیده از برف بوده که مدت زمان مدیدی پایدار می ماند و در نتیجه با در نظر گرفتن مشخصات ظاهری زمین،خصوصیات ژنتیکی طبقات مختلف خاکها و هم چنین رنگ بافت ساختمان فیزیکی،عمر موثر خاک،شوری و قلیایی آن تمرکز گچ و آهک با توجه به شرایط آزمایشگاهی و وضع آب و هوای منطقه که به عمل آمده اراضی منطقه را از جهت کشاورزی به چهار صورت زیر طبقه بندی نموده اند:

1- اراضی قابل کشت: مساحت این نوع اراضی 704/2156 هکتار و 82/63% کل اراضی است

2- اراضی نسبتا قابل کشت: 836/594 هکتار که 6/17% کل اراضی است

3- اراضی که قابلیت کشت آن محدودیت های آن برای هر نوع زراعت آبی زیاد است: مساحت آن؛944/152هکتار که 53/4% کل اراضی است.

4- اراضی غیر قبل کشت: با اشکالات و محدودیت های خیلی زیاد برای هر نوع زراعت آبی که در حال حاضر قابل اصلاح می باشد. مساحت 84/474 هکتار که 05/14% کل اراضی است.با عنایت به موارد فوق و با توجه به اینکه منطقه ی شهرستان بیجار از نظر وضع زمین استعداد خاصی برای کشاورزی دارد با این وصف عوامل دیگری موجب گردیده است تا کشاورزی نتواند به عنوان اهرمی  برای توسعه ی اقتصادی موثر باشد. این عوامل عبارتند از الف-کمبود آب در سرار این منطقه،همین عامل اصلی سبب گردیده که کشاورزان،گندم و جو را به صورت دیمی بکارند، که این خود هم بستگی به عواملی از قبیل: آمده باران به اندازه کافی در نیمه آبان ماه و آفتابی بودن هوا جهت سبز شدن گندم به صورتی که سطح زمین را بپوشاند که به ان (( پای زه کوله وس )) گویند.آمدن باران به موقع در فصل بهار و دفع آفات نباتی چون سن،ملخ،(( ژنگ ))=زنگ زدگی،(( کورگ ))=سیاهک به طور کلی محفوظ ماندن آفات طبیعی چون تگرگ و سیل و سرمازدگی. ب-بالا بودن هزینه ی تولید در امر کشاورزی. ج- کوچکی و پراکندگی زمین های زیر کشت. د- از همه مهمتر و موثرتر استفاده نادرست از کودهای شیمیایی و گرانی آن و عدم مطالعه و شناخت کامل خاکها در اراضی زیر کشت.

گندم

آبی به هکتار 3500

دیمی به هکتار 148000

6000

95000

101000

انواع حبوبات

30

265

21

1/106

1/127

سیب زمینی

120

---------

780

-------

780

جو

100

5000

160

2500

2660

پیاز

50

--------

300

--------

300

 

مهمترین محصولات کشاورزی در شهرستان بیجار عبارتند از: 1-غلات: گندم و جو آبی به مقدار کم،گندم و جو دیمی به مقدار زیاد،گندم سالانه ی این منطقه بالغ بر 90-70 هزار تن می باشد.2- دانه های روغنی: آفتابگردان و کرچک.3- حبوبات: نخود،لوبیا،عدس،ماش و چاودار.4- محصولات صنعتی: چغندرقند و توتون.5- محصولات جالیزی و صیفی: خیار،هندوانه،خربزه و گوجه فرنگی،کشت این محصولات در چند سال اخیر رونق بسزایی یافته است.6- میوه ها: آلبالو،گیلاس،هلو،گلابی،زردآلو،سیب،و انگور.7- سبزیجات: پیاز،تره،جعفری،مرزه،شوید،گشنیز،ریحان،شلغم،و سیب زمینی،آمار سطح زیر کشت و میزان تولید زراعت سالیانه ی شهرستان بیجار به شرح جدول زیر می باشد.  

 انواع سبزیجات برگی و انواع سبزیجات غده ای و سایر چیزهایی که از این راه به دست می آید تقریبا در سطح متوسطی می باشد. ضمنا یونجه و شبدر سالیانه به میزان 2000 تن به دست می آید.انواع میوه های درختی از قبیل سیب و گلابی و زردآلو و آلبالو و گیلاس و گوجه و آلو سالیانه در حدود 2200 تن محصول به دست آید.انگور نیز سالیانه در حدود 2175 تن حاصل می شود.

باغداری: در شهرستان بیجار انواع درخت های میوه چون زردآلو،سیب،بادام،گلابی،(( بی ))= به، (( تویت ))= توت و غیره وجود دارد،اما از لحاظ اقتصادی چندان اهمیتی نداشته و فقط می تواند مقدار کمی از احتیاجات مردم این شهرستان را تامین کند.

مو: تاکستانها در بخش حسن آباد یاسوکند و نوار شمالی روستاهای این شهرستان وجود دارد که قسمت عظیمی از انگور مردم شهرستان بیجار را تامین می کند.درختانی که در این منطقه وجود دارد عبارتند از: بلوط،گلابی، (( کاکه سیه ))= گونه ای کاج سیاه یا زبان گنجشک، (( گردکان ))= گردو،بیی = بید، چنار یا تبریزی،(( وزم ))=نارون،(( پلک ))=افرا،(( گز))=گونه ای کاج،گیلاس،زردآلو،(( بی ))= به،(( قره لوی ))= آلوی سیاه،سرو،شمشاد،آقاقیا،(( سه رنج گ ))= سنجد،(( سیف ))= سیب،آلبالو،توت،بادام،(( همرو ))=امرود،(( دلیک ))= نسترن وحشی،بیدمشک،بید مجنون،(( مه یو ))= مو، (( تنگز ))=بادام وحشی،هلو و یاس

برچسب ها اراضی بیجار کشاورزی هکتار منطقه منشاء اطلسی انواع سالیانه محصولات انگور مساحت مقدار زراعت سبزیجات عبارتند گردیده اقتصادی عوامل بیجارسیتی بیجار آنلاین بام ایران بیجار بام ایران

نظرات کاربران

ارسال نظر

 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
نام شما :* ایمیل :*

کد امنیتی :* عکس خوانده نمی شود