» » » مقاله ای درباره محرم،تاسوعا،عاشورا در شهرستان بیجار( بیجار گروس )

جعبه ابزار

گالری عکس

لغتنامه

امکانات در دست اقدام

  File engine/modules/iprogress/iprogress.php not found.

ویدیو کلیپ

آخرین نظرات

 • 29 خرداد 1397 13:56

  m-alikhani

  خانم نصیری از نظری که دادی ممنونم و خوشحالم سایت بیجار آنلاین رو پیگیری می کنید وب سایت بیجار آنلاین در حال....
 • 23 خرداد 1397 01:34

  الهام نصیری

  ممنون از اینکه سایت بیجار آنلاین را آپدیت می کنید و به روز می کنید... سوالی داشتم وقتی سایت به روز رسانی میشه....
 • 9 خرداد 1397 01:30

  m-alikhani

  تست اولین پست سایت بیجارآنلاین....

پیوندهای سایت

تبادل لینک با سایت بیجار آن لاین

بازدید از سایت

نویسنده: m-alikhani
تاریخ انتشار: 15 مرداد 1397, 11:43 بازدید از مطلب:102 تعداد نظرات:0

مقاله ای درباره محرم،تاسوعا،عاشورا در شهرستان بیجار( بیجار گروس )

مقاله ای درباره محرم،تاسوعا،عاشورا در شهرستان بیجار( بیجار گروس )
سلام بر تو ای حسین،سلام بر تو ای سالار شهیدان،هزاران سلام بر تو ای سرقافله ی شجاعان که راه حق و حقیقت را پیمودی و با خون خود درخت تنومند اسلام را آبیاری نمودی.صرفنظر از اینکه عده ای تاسوعا و عاشورا به صورت تصنعی و نمایش درآورده و گروهی به خاطر تماشا و تفنن در خیابانهای شهر حضور پیدا میکنند،مع الوصف اغلب مردم این دیار به اعتقادات دینی و مذهبی و شعائر اسلامی بسیار پای بند می باشند.از این رو در زنده نگه داشتن عاشورای حسینی که 1360 سال پیش در دشت کربلا به وقوع پیوسته است.بسیار متعصب و متاثرند.بهمین جهت به محض مشاهده هلال محرم در آسمان چند علم سیاه و منقوش را بر پشت بام مساجد و و تکایا می افرازند و طاق آنها را نبیز با پارچه های سیاه که اشعار محزون و مذهبی بر آنها نوشته شده، می پوشانند.
همچنین با ژارچه های مربع با مثلث شکلی که بر انها نامهای:الله،محمد،علی،فاطمه،حسن،حسین،یا قمربنی هاشم و یا ابوالفضل نفش بسته است ستونها و طاق نماهای درون مساجد را می پوشانند.در این ماه بیشتر مردم بپاس شهید شده امام حسین (ع) و یارانش سیاه ژوش هستند و در این مدت خود را تمام شادیها بیگانه میدانند و اصولا تمایلی شادی خویش ندارند.به همین مناسبت بیشتر مردان ریش نمی زنند و خضاب هم نمی کنند و رنان به آرایشگاه نمی روندو حنا نمی گیرند.روز تاسوعا و عاشورا از خوردن سیر و پیاز به صورت خام اجتناب می نمایند.زیرا خود را عزادار میدانند.روز عاشورا گروهی از مردان پا برهنه هستند و عده ای آب نمی نوشند بپلس اینکه امام حسین (ع) در صحرای کربلا تشنه لب به شهادت رسیده است. در همین ایام نذر و نیازهای فراوانی می نمایند،از جمله دادن حلیم و طعام به فقرا و نیازمندان و سر بریدن قربانی در جلو هیئت های عزادارو تقسیم گوشت انها بین خانواده های حاجتمند.

سینه زنی

سینه زنی در شب اول محرم شروع می شود،در شب های اول تعداد افراد سینه زن کم هستند ولی هر چه روزدهم عاشورا نزدیکتر میشود،مراسم پرشکوه تر و جمعیت زیادتر می گردد به طوری که در شب دهم این کار به اوج هیجان و حرارت خود می رسد.از شب هفتم مردم هر محله ئر مسجد محله خود جمع می شوند و دسته راه می اندازند و این دسته های عزادار تا پاسی از شب در خیابانها و مسیرهای مشخص ادامه دارد.اما شبهای تاسوعا و عاشورا وضع به کلی تغییر می کند،هم از نظر سینه زنی و هم وسایل عزاداری،در حقیقت مبارزه ای برای بهتر حرکت کردن و بهتر سینه زنی به جریان می افتد.

وسایل عزاداری

1- کتل: تختی را با کمان های بلند چوبی به صورت محفظه ای در می آورند و با پارچه مشکی  آن را می پوشانند و فقط یک طرف آن باز است.

2- حجله ی قاسم: تختی را مانند کتل که به مساحت تقریبی یک متر در دو متر است آماده میکنند و پارچه ای مشکی روی آن می اندازند.کف حجله را معمولا فرش می کنند و روی پارچه ی مشکی را با پارچه های رنگی و زینت آلات و گلهای لاله آرایش می دهند و موقع حرکت چهار نفر،چهار پایه آن را بر دوش می نهند.

3- یدک: اسب تزیین شده ای است که به آن اسب حضرت قاسم می گویند.

4- علم: بیرق هایی مشکی با نقش و نگارهای مذهبی و گنبدی فلزی که به قبه می گویند.

5- قبه: بالای چوب علم است، بعضی از اوقات هم علامت یک پنج به یاد شهادت حضرت عباس (ع) بالای علم می گذارند.

6- بیرق: که همان علامت است و پایه ی آن چوبی و مخلقاتش برنجی است. پایه و تنه ی ان را با پارچه های کوچک های کوچک مشکی یا سبز تزیین می نمایند.وسایل دیگر عزادری چون شمشیر،قمه، قداره و سپر یا قلخان می باشد.

ترتیب حرکت دسته های عزادار

1- جلو دسته ی عزادار هر مسجد تابلو مربوط به به آن جهت معرفی روی یک دستگاه وانت بار فرار می دهند که پیشاپیش هیئت های عزادار آن مسجد حرکت میکند.

2- چاوش: دو یا سه نفردر حالیکه به نشانی عزا پارچه ی سیاه به سر خود بسته و عملی در دست دارند سواره یا پیاده چاوشی می خوانند.3- علم های آهنی به تعداد 17 و 12 و 21و پره که گاهی با وانت بار آنها را حرکت می دهند و گاهی عده ای از جوانان آنها را در مسیر حرکت حمل می نمایند.سر تمام علمها با لامپهای رنگی کوچک روشن و با شاه پرهای  پرندگان و پارچه های زیبا تزیین میدهند.4- یدک: چند راس اسب را با انواع و اقسام پارچه های گرانبها و پر زرق و برق آذین بندی می نمایند و هر کدام به وسیله یک نفر ذر طول مسیر حرکت هدایت می شوند.5- بارگاه امام حسین: که با پارچه سبز پوشیده میشود.6- دسته ی موزیک: که تشکیل شده از دهل،طبل،سنج،نی،شیپور.7- گهواره ی علی اصغر: که تخت کوچکی است آذین بندی شده و طفل شیرخواری را نیز در آن می نشانند.هر طفلی که علی اصغر شود برای او شگون می دانند و کسانی که نذر علی اصغر دارند،نذر خود را درون این گهواره می اندازند.8- خیمه: که با پارچه ای سبز رنگ درست کرده، درون خیمه مقداری آب و چند دسته گل طبیعی قرار می دهند. که در پایان عزاداری نزدیک مسجد محل،خیمه را آتش می زنند و این نوحه می خوانند: خیمه ها میسوزد و شمع شب تار عزاست- کربلا ماتم سراست. 9- چهل چراغ: (( چه مر چوپی ))به معنب چمری است که ساز و دهل که به نشانه عزا زده می شود. 11- امام زین العابدین و اهل بیت امام حسین و شمر: یک نفر در نقش اما زین العابدین با لبلس سبز سوار اسب می شودو سپری به پشت خود نصب نموده و بر یزید لعنت می فرستد و شمر هم که با لباس قرمز و شمشیر به دست سوار اسب شده به امام ضرباتی می زند و عده ای از بچه های خردسال به نام اهل بیت امام حسین که درون طنابی محاصره شده اند پشت سر امام می دوند و یا حسین یا حسین می کنند،شمر از صدای ناله ی آنها عصبانی می شود و با دسته ای ترکه که در دست دارد محکو به سر و کول آنها میزند.12- سقاخانه: که به صورت گنبد درست می شود و حوضی از آب در وسط آن قرار می دهد و اطراف آن را چمن می کارند و یک نفر این نوحه را می خواند:

 در حرم آب روان از بهر طفلان میبرم                 این امانت را کنون با چشم گرایان میبرم

 کودکان تشنه لب چشم انتظارند این زمان              جرعه ای آب روان از بهر طفلان میبرم

13- عماری: یک دستگاه عماری که با پارچه ی مشکی پوشیده می شود وسیله ی چهار نفر حمل میگردد،تعدادی از افراد مسن با حالتی ماتم زده و غمین پشت سر آن آرم،آرم حرکت میکنند.14- تریلر: روی یک دستگاه تریلر (( چارداغی ))= سایه بان از برگ و شاخه ی درختان درست می کنند که دو قطعه کبوتر سفید یکی در بالا و دیگری در پایین آن می نشانند و جنازه را با مرکورکرم  خون آلوده کرده و مقداری کاه هم روی آن می باشند و یک نفر در نقش شیر وارد پوست شیر شده و به دور جنازه نعره میزند و کاه به سرد خود میریزدعقیده دارند شیر تنها حیوانی بوده که در جستجوی جنازه ها به افراد کمک نموده است.15- سینه زنان: که به صورت دو صف یا چهار صف در طول مسیر با فاصله های یک اندازه در حرکتند.17- (( خه رگ گیر ))=به افرادی که گل به سر میگیرند و به سر خود می زنند ( خه رگ گیر ) می گویند، گل مورد نظر از خاک رس یا قرمزآمیخته شده و از آن گل زیادی درست می کنند و درون یک دستگاه وانت بار می ریزند که در طول مسیر حرکت چند به خه رگ گیران آب و گل می رسانند که گل سر آنها خشک نشود. یک نفر نوحه خوان در وسط آنها قرار می گیرد و این نوحه را می خواند:

چه کربلاست امروز    چه پربلاست امروز     سر حسین امروز مظلوم از تن جداست امروز

عزاداران گل به سر در اوج عزاداری جواب میدهند:

                   وای حسین کشته شد                      نور دو عین کشته شد

 شام غریبان

در شب یازدهم محرم مراسم شام غریبان به یاد مصائبی که در آن شب بر اهل بیت امام حسین (ع) وارد شده است اجرا میگردد. در این شب از وسای های لشب های گذشته خبری نیست سکوت است و خاموشی، در تاریکی مسجد دو نفر به عنوان فرشته ندا سر می دهند: ترقو ترقو مادر حسین امد،ترقو نور هر دو عین آمد. سپس یک هم از ربان حال مادر امام حسین (ع) ندا سر میدهد:حسینم گم شده،نهالم خم شده تنور خولی، دیر نصارا، تو گشتی میهمان، منزل مبارک. سپس نوحه خوان این نوحه را می خواند و بفیه به سر خود زده و یا حسین یا حسین می کنند.

امشب به صحرا بی کفن جسم شهیدان است          شام غریبان است ( 2 مرتبه )

امشب نوای کودکان بربام کیوان است                 شام غریبان است ( 2 مرتبه )

سه روزان

در هر مسجدی عده ای به نام عرب و سینه زن در مسیر خیابان های شهر حرکت میکنند. عربها به نشانه عزا عبای مشکی پوشیده و پارچه ی چهار گوش ای بنام کوفیه روی سر خود می اندازند و رشته ای به نام عقال روی آن به دور سر خود می بندند. هر کدام یک عدد بیل به نشانه ی دفن جنازه ها در دست گرفته و نوک آن را به نشانه ی جستجوی جنازه ها به زمین می کوبند و از مقدار کاهی که همراه خود دارند به سر خود می ریزند و هر کدام قطعه حصیری به نشانه ی عزا افراشته می نمایند و می خوانند:

باد صبا مژده به زینب رسان      زحق مدد میرسد     برای دفن بدن کشتگان   

طایفه ی بنی اسد میرسد           بنی اسد همه یک سر بیایید     همه شال عزا گردن نمایید

حسین بی یاور است     الله اکبر   قتیل کافر است الله اکبر  ای ایل عرب حرمت این کشته بدارید    زاراست و غریب است به خاکش بسپارید.

اربعین

در این روز تنها هیئت عزادار،سینه زنان هستند که با علم های سیاه در خیابانها حرکت میکنند و با خواندن نوحه نوحه سینه زنی می نمایند. در این روز گروهی از افراد خیر،شب یا نهار به فقرا و نیازمندان طعام میدهند.

بیست و هشتم  صفر و نوزودهم و بیست ویکم رمضان

در شبهای این ایام نیز مراسمی شبیه عاشورا ولی به مراتب ساده تر و بی تکلف تر از ایام محرم در مساجد و تکایا برگزار میشود.شایان ذکر است که تا کنون هیچ نوحه ای به گویش بیجاری خوانده نشده است که و موید فرهنگ بومی باشد.اگر نوحه ای هم زبان کردی خوانده شده به لهجه ی کرمانشاهی بوده است نمونه:

شیرین شمامه نوبرم روله لای روله لای

                                                   خاک عالم به یه وه سرم روله لای روله لای 

برچسب ها پارچه عاشورا نمایند عزادار نشانه جنازه افراد هستند اندازند میکنند دستگاه غریبان پوشانند مساجد کربلا مذهبی خواند پوشیده دارند تزیین شهرستان بیجار بیجار گروس بیجارسیتی بام ایران بیجار بام یاران بیجار آنلاین

نظرات کاربران

ارسال نظر

 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
نام شما :* ایمیل :*

کد امنیتی :* عکس خوانده نمی شود