آخرین خبرها  کد خبر:1007
 306بازدید
 0

بهره برداری از 37 پروژه اولویت دار بیجار در سال 98 / افتتاح آهن اسفنجی بیجار در هاله ای از ابهام

خبر افتتاح 37 پروژه اولویت دار بیجار در سال 98 نوید بخش روزهای خوب برای دیار بیجار گروس است، اما مردم شهرستان بیجار بعد از گذشت یکسال همچنان منتظر خبر افتتاح پروژه آهن اسفنجی هستند.

[…]

شهرستان بیجار در شرق استان کردستان دارای پتانسیل های مهمی از قبیل کشاورزی ، دامپروری و معادن است که متاسفانه تا کنون مورد بی مهری مسئولان قرار گرفته و این شهرستان با توجه به داشتن این ذخایر از پدیده شوم رشد منفی جمعیت در طی چند سال اخیر رنج می برد. 

بهره برداری مناسب از سه ظرفیت مهم شهرستان بیجار مهمترین راه برای نجات این شهر قدیمی در استان کردستان است که می تواند زمینه بازگشت مهاجران بیجاری را فراهم کند. 

بخش کرانی شهرستان بیجار از جمله بخش‌هایی است که بیشترین سنگ آهن استان کردستان و معادن بزرگ سنگ آهن را در دل خود جای داده است که از این معادن می‌توان گفت تقریبا سودی نصیب مردم این منطقه نمی‌شود و فاصله زیاد معادن از کارخانه موجب آسیب به جاده‌های دسترسی، و منابع آبی و از بین رفتن هکتارها زمین می‌شود. 

با توجه به اینکه فراوری این پتانسیل عظیم در شهرستان با کار کارشناسی شده می تواند از رشد منفی جمعیت در این شهرستان جلوگیری نمائید ، اما متاسفانه خام فروشی آن مهمترین معضلی است که گریبان این ظرفیت را در شهرستان بیجار گرفته است. 

در سال 96 خبری مبنی بر راه اندازی کارخانه فولاد در شهرستان بیجار موجب شعف و شادی جوانان بیکار بیجاری شد که چند صباحی بیشتر دوام نداشت و به وادی فراموشی سپرده شد. 

طبق نظر کارشناسان فنی این امر کارخانه فولاد باید در جائی مکان یابی شود که بیشترین درصد منابع معدنی خاک آهن در آنجا قرار دارد. 

باتوجه به اینکه مواد اولیه کارخانجات ذوب آهن و فولاد، خاک آهن می باشد و بیش از ۶۰ درصد از خاک آهن استان کردستان درشهرستان بیجار تولید می شود، پس اگر قرار است جانمایی کارخانه فولاد به درستی انجام شود، مطمئنن جایی بهتر از بیجار برای اجرایی کردن این مهم وجود نخواهد داشت.

 

 

وعده های دروغین دیدار نوروزی مسوولان بیجار با استاندار

در این دیدار که عصر روز 18 فروردین با فرماندار و نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی در دفتر استاندار برگزار شد، از کارشناسی مجدد در خصوص مکان یابی پروژه احیا آهن اسفنجی که مراحل نهایی خود را طی می کند بحث و گفتگو شد و مقرر شد ظرف یک ماه آینده از طریق استانداری نتیجه اعلام خواهد شد. 

در حالی که بیش از 3 ماه از برگزاری این جلسه در دفتر استاندار کردستان گذشته است ، همچنان افتتاح آهن اسفنجی بیجار در هاله ای از ابهام قرار دارد. 

نکته مهمی که موجب ناامیدی مردم بیجار گروس از مسوولان شده وعده های دروغین است که هیچگاه به منصه ظهور نمی رسد . 

سوالی که ذهن هر شهروند بیجاری را مشغول کرده این است که استاندار کردستان چرا نمی خواهد در خصوص آهن اسفنجی بیجار سخنی به میان بیاورد و بعد از یکسال افتتاح این پروژه همچنان مسکوت مانده است.

 

 

در شورای برنامه ریزی استان خبری از پروژه آهن اسفنجی بیجار نبود

این در حالی است که دو روز پیش شورای برنامه ریزی استان با محوریت بررسی پروژه های شهرستان بیجار به مدیریت استاندار کردستان برگزار شد.

 

علی اکبر ورمقانی در جلسه شورای آموزش و پرورش بیجار گفت: در جلسه شورای برنامه ریزی استان با محوریت بررسی پروژه های بیجار مقرر شد 37 پروژه اولویت دار شهرستان در سال 98 به بهره برداری برسد.

 

وی با بیان اینکه 4 پروژه مختص آموزش و پرورش بیجار است ، افزود: استخر آموزش و پرورش، دبیرستان حجاب، سالن ورزشی دبیرستان پرتو دانش و مدرسه عسگری از جمله این پروژه ها است که در سال جاری به بهره برداری می رسد .

 

فرماندار بیجار ادامه داد : آب رسانی به شهر بیجار و حسن آباد، استارت فاز توسعه دانشگاه فنی مهندسی و علوم پایه بیجار، تامین اعتبار موزه فرش بیجار، مجموعه گردشگری نسار، احداث هتل ورزش و کمک به ۵ شهرداری شهرستان بیجار از دیگر پروژه های اولویت دار است که در سال جاری به بهره برداری می رسد.

 

 استاندار استان کردستان باید این حق را به مردم بیجار بدهد که تاخیر در بهره برداری پروژه مهم اشتغالزایی آهن اسفنجی موجب یاس و ناامیدی آنها از مسوولان استان می شود و یادآور چوپان درغگوی می شود که هیچوقت سخنانش به ثمر ننشست.

 

سخن پایانی

مسئولان محترم استان فقر و محرومیت بیجار را دریابید ،فرصت ها به سرعت ابر و باد در حال سپری شدن هستند و مردم رنج دیده دیار گروس نگران از این موضوع که شاید این فرصت طلایی که موجب ایجاد اشتغال با وجود استفاده ظرفیت های خود شهرستان می شود محروم شوند.

 


منبع خبر:  سایر سایت ها
برچسب ها :  آهن اسفنجی, وعده های دروغین, بیجار, همدلی با بیجار, بیجار گروس, اخبار بیجار, bijar, bijaronline.com
دسته بندی :   اخبار / اقتصادی و بازرگانی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=1007
داغ ترین خبرها
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود