آخرین خبرها

» اخبار / حوادث

تاریخ انتشار:   1 مرداد 1398, 13:58

  کد خبر:1018
 260بازدید
 0

آتش بازی سهل انگاران در کوه های بیجار

با توجه به سهل انگاری عده ای از افراد و شدت گرمای چند روز اخیر آتش سوزان به جان دامنه کوه های سر به فلک کشیده بیجار افتاد و مقدار زیادی مراتع ملی در آتش سوخت.

[…]

این روزها تکرار قسمت های غم انگیز آتش سوزی در مراتع شهرستان بیجار هر روز نگران کننده تر می شود.

 

قصه پرغصه آتش سوزی دامنه کوه های بیجار و مراتع ملی ، تراژدی هر ساله‌ای است که با مرگ تلخ هکتارها زمین و درخت پیوند خورده است. 

آتش سوزی یکی از عوامل مهم ایجاد اختلال در اکوسیستم‌های کشور است و به عنوان یک آشفتگی بر ساختار و تجدید حیات گونه‌های گیاهی تأثیرات بسیار منفی دارد. 

هفته‌های اخیر هفته‌هایی سوزناک برای مراتع و دامنه کوه های بیجار بود  که از خطای انسانی گرفته تا گرمای کم سابقه این روزهای ، دست به دست هم داده تا سیاهی بر تن دامنه کوه ها و مراتع بیجار نشیند. 

طبق نظر کارشناسان دمای هوا از ۲۵ درجه سانتیگراد که بالاتر برود، موجب خشک شدن پوشش گیاهی شده و این احتمال آتش سوزی را بیشتر می کند چرا که کاهش رطوبت ارتباط مستقیمی با افزایش حریق دارد از این رو عوامل جوی نیز در بروز آتش سوزی تاثیر گذار است. 

با توجه به آنچه در امنه کوه ها جنگل ها و مراتع رخ می دهد، 90 درصد آتش سوزی ها نتیجه دخالت های انسانی است و چرای بی رویه دام در دامنه کوه ها و مراتع گرفته تا جا گذاشتن یک بطری آب معدنی که در طبیعت بعنوان ذره بین عمل کرده و با گرما ناچیز همه چیز را به آتش می کشاند. 

این روزها در وسط شهر بیجار به هر طرف نگاه می کنید آتش های عمدی یا سهوی دامنه کوه ها را سوزانده و دلش را سیاه کرده و رخت سیاه ابدی بر تن زمین کرده است. 

 

 

آتش جان 85 هکتار از مراتع حفاظت شده بیجار را گرفت

 

منطقه حفاظت شده این شهر به عنوان مهم ترین زیستگاه طبیعی استان کردستان و نگین سبز بام ایران با وسعتی بالغ بر 2300 هکتار در 18 کیلومتری شمال بیجار در اراضی صلوات آباد واقع شده است. 

اولین آتش سوزی گسترده سال 98 در تاریخ 20 خرداد اتفاق افتاد که در این حادثه غم بار 85 هکتار از مراتع منطقه حفاظت شده بیجار  در آتش سوخت. 

به گفته علی اصغر هدایت زاده رئیس حفاظت از منابع طبیعی بیجار این آتش سوزی ۵ ساعت به طول انجامید و ادارات منابع طبیعی، حفاظت از محیط زیست و آتش نشانی بیجار در تلاش مهار این آتش سوزی بودند. 

وی با بیان اینکه حفاظت از مراتع نقش بسزایی در کاهش آلودگی هوا و جذب گازهای سمی دارد، گفت: با شروع فصل تابستان و بالا رفتن دما زنگ خطر مراقبت از منابع طبیعی به صدا درآمده که نیازمند توجه بیشتر مسوولان و مردم است. 

 

110 مورد اطفاء حریق جنگل و مراتع بیجار در دو ماهه گذشته

مسوول آتش نشانی بیجار در گفت و گو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: از ابتدای خرداد سال 98 تا روز قبل 110 مورد آتش سوزی جنگل ، مراتع و گندم زارهای در شهرستان بیجار اطفاء حریق شده که 25 مورد آن مربوط به روستاها و مابقی در شهر رخ داده است. 

وی با بیان اینکه 90 درصد آتش سوزی های اخیر در شهرستان بیجار عوامل انسانی دخالت داشته اند، افزود: شهروندان در هنگام استفاده از طبیعت باید از رها کردن مواد اشتعال زا خودداری کنند. 

حیدری در خصوص فرهنگ سازی و آموزش و اطلاع رسانی در خصوص نحوه ورود به طبیعت و خروج از آن تاکید کرد و بیان داشت: حتی یک بطری شکسته شیشه ای و یا یک بطری آب معدنی با چندین قطره آب موجود در آن می تواند نور خورشید را متمرکز و ایجاد آتش سوزی نماید که موجب خسارت های جبران ناپذیری در طبیعت می شود. 

مسوول آتش نشانی بیجار به حضور پر رنگ دوستداران طبیعت برای مهار آتش سوزی در دامنه کوه زاغه و بادامستان اشاره کرد و بیان داشت: مردم شهرستان بیجار مردمی دغدغه مند محیط زیست و منابع طبیعی هستند که در مواقع بحران مشاهده شده گاهی قبل از اکیپها پای کاربوده اند. 

 

 

سخن پایانی

 

برای مهار آتش های که این چند روز به جان دامنه کوه های بیجار افتاده بود حضور پر رنگ مردم در کنار نیروهای آتش نشانی نمایان بود ، دوستداران طبیعتی که سرخی آتش در دل کوه های استوار بیجار را تحمل نکردن و با ابزار ساده در مهار آتش نقش افریدند.

ورود فعالانه مردم در عرصه حفاظت از منابع و سرمایه های طبیعی، تخصیص اعتبار، نیرو و تجهیزات کافی، مدیریت تفکر به سمت و سوی پیشگیری به جای درمان، سه ضلع مثلثی است که می تواند جان طبیعت را از دست آتش افروزان عمدی و سهوی نجات دهد.


منبع خبر:  سایر سایت ها
برچسب ها :  بیجار, مراتع, دامنه, حفاظت, طبیعت, شهرستان بیجار, هکتار
دسته بندی :   اخبار / حوادث
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=1018
داغ ترین خبرها
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود