آخرین خبرها

» بیجار / بیجار شناسی

تاریخ انتشار:   17 تیر 1397, 11:59

  کد مطلب:104
 1513بازدید
 0

دین و مذهب شهرستان بیجار،بیجار گروس

دین و مذهب مردم گروس اعم از کرد و ترک،اسلام بر اساس مذهب شیعه اثنی عشری است.و تعدادی از روستاهای غربی بیجار (به طرف سنندج) و نیز شماری اندک از آنان بعد از انقلاب اسلامی به عللی روستا را ترک نموده و ساکن بیجار شده اند.

[…]

دین و مذهب مردم گروس اعم از کرد و ترک،اسلام بر اساس مذهب شیعه اثنی عشری است.و تعدادی از روستاهای غربی بیجار (به طرف سنندج) و نیز شماری اندک از آنان بعد از انقلاب اسلامی به عللی روستا را ترک نموده و ساکن بیجار شده اند شافعی مذهب اند. پیروان این دو مذهب،همیشه در کمال رافت و دوستی ،بدون هیچ گونه اختلاف و ستیز، با هم زندگی مسالمت آمیز داشته اند و براساس قوانین شرعی،ازدواج متقابل میان آنها مرسوم بوده است و پابه پای هم،در همه مسایل،همراه و یاور یکدیگر بوده و هستند.
مردم گروس از قدیم الایام پایبند به مسائل احکام دین مبین اسلام بوده و ارادت و دوستی خود را همیشه به خاندان سیدالمرسلین صلوات الله و سلامه علیهم اجمعین ابراز داشته اند.در اصول،معتقد به توحید،نبوت،معاد،عدل و امامت،و در فروع،عامل به نماز،روزه،خمس،زکات،حج،جهاد،امربه معرف،نهی از منکر،و تولی تبری بوده اند،و درپا داشتن مراسم مذهبی به ویژه ایجاد زمینه تبلیغ دین و ارشاد و اکاهی مردم مومنین در مسائل اصول و فروع دین،در ماه مبارک رمضانو محرم و صفر و روزهای اعیاد و وفیات،سخت پرتلاش و کوشا هستند.در شهرستان بیجار، نماز جمعه و جماعات،با حضور طبقات مختلفشکوهمندانه برگزار میشود.به جلسات قرات قرآن،دعای کمیل،دعای ندبه،توسل و سایر ادعیه ماثوره توجه خاص مبذول می گردد.

مردم این منطقه به مقام اهلبیت اطهار (ع) ارادت و مودت خود را به ساحت مقدس آن برگزیدگان خانواده عصمت و طهارت اظهار و ابراز میدارند و در ایام میلاد آنان،مجاس جشن و سرور برپا میدارند و در مدح و منقبت و فائل و کمالات و مراتب علم و دانش ان بزرگواران،به مداحی مداحانو سخنرانی خطیبان گوش داده و استفاده می برند. و نیز در ایام رحلت و شهادت ان پیشوایان،ضمن تشکیل مجالس عزا و عظ و خطابه،به عزاداری و سوگواری می پردازند.

دامنه ی مجاس عزاس سالار شهیدان حضرت ابی عبدالله الحسین (ع) در دهه اول محرم –به ویژه روزهای تاسوعا و عاشورا-بسی گسترده و پرشور است. شیوه عزاداری یا سوز و گداز خاصی برگزار می گردد،و دسته های عزاداران ضمن حرکت از هر کوی برزن و عبور از خیابان های شهر، به سبک سنتی به عزاداری و نوحه خوانی و سینه زنی می پردازند، و نام و یاد و راه پرچمدار قیام و نهضت کربلا را گرامی میدارند و با اهداء صلوات و سلام و تحیت بر حضرت حضرت ابی عبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش،دلبستگی و وفاداری و حرکت خود را در راه تحقق ارمانهای آن حضرت اعلام و اظهار می دارند.برچسب ها :  
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=104
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود