آخرین خبرها

  کد خبر:1064
 1762بازدید
 0

کسب روزی با چاشنی مزاحمت؛ فروشندگان دوره‎گرد بیجاری داد شهروندان را درآوردند

برخی فروشندگان دوره گرد در حالی که هم صنفان آنها با پرداخت مالیات و عوارض با کسادی بازار رو به رو هستند، با داشتن یک بلندگو و یک وانت بار و صدایی که روز و شب را نمی شناسند آرامش شهروندان بیجاری را سلب کرده اند.

[…]

از صبح حتی در ازدحامی که محله را فرا گرفته صدایشان را می شنوی که با کمک یک بلندگوی سیار و بعضا صدایی ضبط شده تمام تلاششان را می کنند تا جنسی بخرند کهنه و فرسوده یا نه؛ جنسی بفروشند ارزان تر و معلوم نیست با همان کیفیت یا بی کیفیت.

 

سخن از وانت بارهای است که ساعت های طولانی در خیابان ها و کوچه ها حضور دارند و سرو صدای زیادی را به ویژه زمان استراحت مردم ایجاد می کنند و این موضوع همواره مورد گله شهروندان بوده است.

 

صدای ناهنجار بانگ بلند دستفروشان دوره گرد از پشت بلندگوهای بسته شده بر روی ماشین آنها ،آرامش شهروندان بیجاری را در تمامی نقاط این شهر سلب نموده است.

 

فروشندگان دوره گرد در بیجار بدون توجه به ساعت استراحت شهروندان در هر ساعت از شبانه روز ،خواب آرام و آسایش را از شهروندان گرفته اند.

 

 

طبق تعریف کارشناسی شده هرگونه صدایی که انسان تمایل به شنیدن آن نداشته باشد و آسایش و آرامش را سلب نماید به عنوان آلودگی صوتی است.

 

مطابق ماده بند 2 ماده یک آیین نامه اجرایی نحوه جلوگیری از آلودگی صوتی که در تاریخ 1/4/78 به تصویب هیئت وزیران رسیده است"آلودگی صوتی عبارت است از باز پخش و انتشار هرگونه صوت و صدا و ارتعاش بیش از حد مجاز و مقرر در فضای باز(غیر سرپوشیده)". بر اساس ماده ۲ همین آیین نامه، حد مجاز یا استاندارد آلودگی صوتی توسط سازمان محیط زیست با همکاری دستگاههای ذیربط تهیه و به تصویب شورایعالی حفاظت محیط زیست می رسد.

 

حال با تعریف بیان شده ،متاسفانه هر روزه شهروندان بیجاری ،صبح خود را با صدای ناهنجار بلندگو دستفروشان دوره گرد آغاز می نمایند.

 

این در حالی است که متاسفانه این افراد هیچگونه اعتنایی به تذکرات شهروندان ندارند و هر روز شاهد رشد آنها در شهر هستیم.

 

در حال حاضر با توجه به رشد قارچ گونه دستفروشان دوره گرد در سطح شهر،شاهد هیچگونه واکنشی از طرف دستگاه های ذی ربط با این معضل نیستیم.

 

صدای بلندگوهای دوره گرد آرامشمان را سلب کرده اند

 

یکی از شهروندان بیجاری در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: فروشندگان دوره گرد روز و شب نمی شناسند و برایشان مهم نیست در خانه ای مریضی در حال استراحت است یا بچه ای خوابیده و بدون در نظر گرفتن زکمان در بلندگو خود می دمند که خریدار وسایل کهنه و فرسوده هستیم.

 وی  با بیان اینکه مزاحمت های بسیاری از سوی این افراد می شود، افزود: این شهرداری نمی خواهد فکری به حال شغل های مزاحم کند ؟

 یکی دیگر از شهروندان بیجاری بیان داشت: هر روز شاهد افزایش وانت بارهای دوره گرد در سطح کوچه ها و خیابان ها هستیم و از همه مهمتر صدای دلخراش آنها به ویژه در ساعت های وسط روز که مردم بیشتر در حال استراحت هستند است که موجب سلب آرامش مردم شده اند.

 وی ادامه داد: کار به جایی رسیده ما هر روز صبحمان را با صدای دلنواز بلندگوهای دوره گرد شروع می کنیم و کسی هم نیست به اینها بگویید انسان مومن شاید در منزلی پیرزن یا پیرمردی با داشتن هزاران درد در حال استراحت باشد و همین صدای ناهنجار موجب بروز مشکلات جدید برای آنها شود.

 

صنوف آلاینده، معضل شهری که نیازمند ساماندهی هستند

 

در حال حاضر مشکلات صنوف آلاینده یکی از دغدغه های جامعه شهری به شمار می آید که تاثیر نامطلوبی بر سلامت روح و روان افراد می گذارد.

 

مشاغل مزاحم و آلاینده به عنوان پدیده هایی از موقعیت مکانی نامناسب و سازمان نیافته ی برخی از فعالیتهای تولیدی، صنعتی و خدماتی در فضاهای شهری است.

 

ساماندهی مشاغل و نظارت بر فعالیت آنها در قاموس شهرداری قدمتی به اندازه تاریخ بلدیه دارد و جزو وظایف اولیه این نهاد شهری محسوب می شود.

 

در حال حاضر آنچه قابل مشاهده است سکوت قانون برای دفاع از حقوق شهروندی است که مستلزم توجه بیشتر از سوی مسوولان مربوطه است.


منبع خبر:  سایر سایت ها
برچسب ها :  دوره گرد, کسبه, بلندگو, صدا, مزاحم, گلایه شهروندان, بیجار, اخبار بیجار
دسته بندی :   اخبار / اقتصادی و بازرگانی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=1064
داغ ترین خبرها
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود