آخرین خبرها» بیجار / بیجار شناسی

تاریخ انتشار:   28 آذر 1398, 23:42

  کد مطلب:1153
 97بازدید
 0

تاریخ و تمدن سامانیان در بیجار

در سال ۲۸۹ ه.ق المكتفى بالله که خلیفه شده بود ولایت ری را با حکومت قزوین و زنجان و نواحی اطراف آن (سجاس و سهرورد) را به امیر اسماعیل سامانی داده و تمام این نواحی را به امارت خراسان ضمیمه کرد.

[…]

در سال ۲۸۹ ه.ق المكتفى بالله که خلیفه شده بود ولایت ری را با حکومت قزوین و زنجان و نواحی اطراف آن (سجاس و سهرورد) را به امیر اسماعیل سامانی داده و تمام این نواحی را به امارت خراسان ضمیمه کرد.

امیر اسماعیل سامانی در اواخر عمرش به حکم خلیفه، از عقبه ی حلوان تا خراسان ولایت خراسان و ماوراء النهر، ترکستان، سند و هند را در ولایت خویش کرد تا اینکه در سال ۲۹۰ هق درگذشت. مسجل است که گروس (سهرورد ) هم در آن ایام در اختیار سامانیان بوده است و بنا بر روایات موجود در بین اهالی بیجار، در این اوقات منطقه ی بیجار جهت حفاظت و پاسداری به شخصی به نام گروس بن سام بن نوح سامانی که برادرزاده ی امیر اسماعیل بوده است، سپرده می شود. ایشان نیزت برابر دشمنان حفظ کرده است، سپرده می شود. ایشان نیز در این منطقه تا چندین سال حکومت کرد و به خوبی منطقه را در برابر دشمنان منطقه ی تحت حکومتش را به نام وی گروس نامیدند.

یوسف بن ابی ساج از خاندان حکومتگر ساجیان در آذربایجان (۲۹۷۳۱۷ ه.ق) در سال ۳۰۵ ه .ق توانست، نواحی ری و قزوین، زنجان و ابهر و نواح اطراف آن را متصرف گردد. پس بر این اساس گروس نیز در این سال به تصرف ابن ابي ساج در آمده است و ایشان در سال ۳۱۰ ه ق و رسما از طرف خلیفه ی عباسی حكم حکومت در این نواحی را دریافت کرد اما چند سال بعد خلیفه باز هم حکومت این نواحی را به سامانیان می سپارد و باز هم بر ری ،قزوین، زنجان، همدان و سهرورد و گروس در غرب ایران مسلط می گردند . تا اینکه در سال ۳۱۹ ه ق مرداویج بن زیار مؤسس سلسله ی خاندان زیاریان در شمال ایران توانست بر ری و تمام نواحي جبال ( کردستان، قزوین، همدان، اصفهان، گروس و زنجان و ... ) مسلط گردد.

مرداویچ در سال ۳۱۶ ه.ق آغاز کشور داری کرد، پس از آن آنکه بر اسفاربن شیرویه پیروز شد ، او را کشت و در ملک او (طبرستان و مازندران )مستقر و ثابت گردید و به سوی ری رفت و مشهد را گرفت و در سال ۳۱۶ ه.ق همدان و کنگاور و دینور و شهرهای دیگر را نیز گرفت.

در سال ۳۱۹ ه.ق بین دو خليفه المقتدر بالله قول و قراری بسته شد ، که دینور و نواحی مجاور آن که اعراب « ماه کوفه »می خواندند با همدان به خلیفه مسترد کند و باقی مانده ی ولایت هایی که در تصرف وی بود همچنان در دست وی باقی بماند و هر ساله، مالی معین به بیت المال خلیفه بپردازد. و تقریبا اینگونه نیز شد.

در سال ۳۲۹ هق ابوعلی بن محتاج، امیر لشکرهای خراسان، از طرف سامانیان به شهر ری لشکر کشید و شهر ری را از وشمگیر برادر مرداویج گرفت. پس از آن سپاهی به سوی بلاد جبال ( کردستان، لرستان، گروس و ... ) فرستاد، آن را فتح کرد و باج و خراج گرفت. چون اختلاف بین سپاهیان خراسان پدید آمد، ابوعلی به طرف خراسان لشکر کشید و رکن الدوله دیلمی در سال ۳۳۳ ه.ق به شهر ری بازگشت و بر سراسر بلاد جبال (کرمانشاهان، کردستان، همدان و گروس و ... ) چیره شد، خراسانیان را راند و بر عظمت آل بویه افزود.برچسب ها :  سهرورد, سامانی, زنجان, همدان, کردستان،, سامانیان, بیجار در زمان سامانیان, بیجار گروس, تمدن بیجار در سامانیان, بیجارسیتی, بیجار آنلاین
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=1153
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود