آخرین خبرها

» بیجار / بیجار شناسی

تاریخ انتشار:   7 مرداد 1397, 00:32

  کد مطلب:129
 1333بازدید
 0

انواع رقص (سما) کردی در شهرستان بیجار، بیجار گروس

سما کردن= رقص نمودن: رقص نمودن به صورت دست جمعی، نشانه همبستگی و اتحاد و پای کوبی به زمین را نشانه ي پای بند بودن و عشق و علاقه به کشاورزی میدانند.[…]

سما کردن= رقص نمودن: رقص نمودن به صورت دست جمعی، نشانه همبستگی و اتحاد و پای کوبی به زمین را نشانه ي پای بند بودن و عشق و علاقه به کشاورزی میدانند. مهمانان و تماشاچیان در تمام مدت رقص مبلغی را به دستیار دهل  که نقش شاوازچی را ایفا می کند. میدهند شاوازچی در حالی که اسکناس را با انگشتان دست راست خود گرفته روی سر تمام رقاصان تکان میدهد و اسم کسی را که مبلغی را به نام شاواز (یعنی شادباش) داده نام میبرد و با صدای بلند و کشداری می خواند: شاواز هزار جا مالی آوا فلانی ٰ در خزانه شکانی یه = یهنی هزار مرتبه خانه فلانی آباد در خزانه اش را شکسته. اگر عروس و داماد برقصند،حتما سرچوپی را به دست آنها میدهند و تمام مهمانان و تماشاچیان بدون استثنا یا شور و شوق خاصی هر دو را غرق شاواز می نمایند. پولهای شاواز شدهٰ همگی به گروه نوازندگان تعلق دارد،به اضافه ی این شب اخر عروس بعد از صرف شام و چایی، در مجل مردانه و زنانه جداگانه با دایره و نرمه نای یا کمانچه بزم میگیرند و از هر مهمان بنا به وارستگی او مبلغی به نام (( نام دایرانه)) میگیرند.

1- خانم میری: در این رقص اول پای چپ را بلند کرده و به زمیت می کوبند، سپس پای راست را سه بار بلند کرده در جلوی پای چپ میکوبند و به اندازه ی یک نیم دایره میچرخند.

2-گریان: گریان همان خانم میری است با این تفاوت پای راست را فقط یکبار به سرعت بیشتری جلوی پای چپ می کوبند و با سرعت بیشتری میچرخند.

3- مکری: در این نوع رقص سه قدم جلو میروند و مجددا سه قدم به عقب برمیگردند بعد از این عمل چرخ میخورند و به جلو میروند.

4- چپی: که پای چپ را در حین چرخش خیلی آهسته به جلو می آید و پای راست تقریبا نزدیک پشت پای چپ جلو میرود.

5- دو دسماله یا بالا سما: در این نوع رقص دو نفر که هر کدام دو عدد دستمال را به دست گرفته اند. روبه روی هم میرقصند که به رقص دو دسماله معرف است.

76-رقص تک نفره: این رقص، جناب رقاص در میان از تماشاچیان و مهمانان قرار میگیرد و میرقصد. این نوع رقص را رقص بندری هم میگویند.
برچسب ها :  
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=129
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود