آخرین خبرها

» بیجار / بیجار شناسی

تاریخ انتشار:   30 دی 1398, 12:02

  کد مطلب:1295
 221بازدید
 0

تاریخچه بیجار گروس در دوران ساسانی و قاجاریه

منطقه گروس بخشی از سرزمین ایران است که دارای گذشته پرفراز و نشیب و تاریخی بوده است که اوج ترقی آن در دوران قاجاریه بوده است.

[…]

شهرستان بیجار با قدمت هفت هزار ساله دارای آثار تاریخی، جاذبه های دیدنی و سنتی فراوانی است که به علت عدم اطلاع رسانی دقیق از طرف مسئولین ذی ربط این آثار به صورت مهجور در گوشه و کناره این شهرستان باقی مانده است.  

این شهر به لحاظ  داشتن قدمت تاریخی  و مناظر طبیعی و جغرافیای خاص خود از مکان های دیدنی و جذاب برخوردار است که در اقصی نقاط این شهرستان پراکنده است. 

قلعه تاریخی قمچقای که نماد قدمت دیار بیجار گروس است  از جاذبه های دیدنی و شگفت انگیز هزاره سوم قبل از میلاد مسیح می باشد که در عهد مادها ، پارتها وساسانیان به عنوان پناهگاه استراتژیک از آن استفاده می شده است. 

متاسفانه برخی از اهالی دیار گروس علی الخصوص جوانان با دوران های تاریخی و جاذبه های آن هنوز آشنا نیستند و علت اصلی آن عدم معرفی صحیح دیار بیجار گروس با قدمت بیش از هفت هزار سال به آنان است. 

بررسی تاریخی آن،کوششی برای شناساندن این منطقه و حوادث آن است،با بررسی تاریخ معاصر ایران بر ما روشن می گردد که گروس هم از حوادث دوران معاصر به در نبوده به گونه ای که در انقلاب مشروطیت فعالانه حضور داشتند و در جریان فتح تهران ،نقش بسیار مهمی ایفاء کرده اند. 

دیار بیجار گروس در جنگ اول و دوم جهانی خسارت فراوانی دیده و تقرییا نیمی از جمعیت خود را از دست داد و همین عامل رکود این منطقه گردید. 

طبق اسناد موجود در کتاب "بیجار گروس در گذرگاه تاریخ"نوشته محمد مریوانی ،در جنگ های ایران و روم در زمان پادشاهی خسرو پرویز،عاقبت لشکریان رومی منطقه ی کردستان را اشغال کردند و در حمله ی هراکلیوس سپاه ساسانی با شتاب عقب نشینی کرد و به سمت جنوب آذربایجان به راه افتاد و از ناحیه ی اردلان گذشت و به کوه ههای زاگرس رسید. 

هراکلیوس در پائیز سال 627 م بی هیچ مانعی وارد ایران شد و بنای پیشرفت گذاشت و از کوه ههای زاگرس گذشت. 

در جریان این حمله،منطقه ی کنونی گروس نیز به تصرف رومیان درآمد و آنان را به قتل و غارت در این منطقه چون سایر نواحی متصرفی خود پرداختند. 

یکی از آثار باستانی بیجار گروس که مورد استفاده ساسانیان قرار گرفت قلعه تاریخی قمچقای بود و بیشترین ویرانی این اثر تاریخی در این زمان رخ داده است.
قلعه تاریخی چنگیز قلعه یا (دنس قلا) در پنج کیلومتری غرب شهر بیجار یکی دیگر از آثار باستانی است که در دوران ساسانی و بعد از آن مورد استفاده قرار گرفته است.
 

این اثر تاریخی متعلق به دوران قبل از اسلام می باشد و گویا در دوران مغولان نیز مورد توجه قرار گرفته و به همین دلیل به آن چنگیز قلعه نیز گفته می شود. 

قلعه تاریخی چنگیز قلعه دارای طول بسیار زیاد و عرض کمی است که در قسمت مرکزی آن یک آب انبار وجود دارد که از وجود کوه تراشیده شده و بدنه داخلی آن با آجر پوشیده شده است. 

این قلعه دارای گذرگاه های مخفی و راه های فراری است که شاید بعنوان راه مخفی برای ساکنان قلعه بوده است. 

یکی از جلوه های زیبای این قلعه تاریخی،سنگ چینی نمای داخلی این دیوار است که چنان ماهرانه صورت گرفته که گویا در همین چند سال اخیر آن را بنا نهاده اند. 

قلعه باستانی قزقلعه سی(قلعه دختر) اثری دیگر از دوران ساسانیان در بیجار است که در نزدیکی روستای حسن تیمور بر روی کوه های چنگ الماس قرار گرفته است.
در حال حاضر از این قلعه آثاری به صورت دیوارهای قطور که با سنگ و ملات ساروج ساخته شده نمایان است.
 

متاسفانه مورد کاوش قرار نگرفتن این تپه ها و قلعه های جا مانده از دوران ساسانی موجب ناشناخته ماندن آن شده است.روستا و کوه گراچقا و وی نسار از دیگر آثار مربوط به دوره ساسانیان در بیجار گروس است. 

راه ارتباطی آذربایجان بزرگ به پایتخت ساسانی(تیسفون) در غرب ایران بوده و حتی با ورود اسلام به ایران،منطقه ی گروس همچنان به عنوان مسیر عبور کاروان های زائرینی که از آذربایجان راهی عتبات عالیات بوده اند نقش بسیار مهمی را ایفاء کرده است.

 

اوج ترقی بیجار گروس در دوره قاجاریه

 

یکی از دوران های دیار بیجار گروس که شاهد اوج و ترقی و رشد ولایت گروس بوده است. اوایل تا اواسط دوران قاجار می باشد. 

در این دوران بناهای بسیاری،به صورت عام المنفعه ،مذهبی و عمومی و خصوصی در گروس ساخته شده است که ساخت مسجد جامع بیجار در سال ۱۲۲۰ ه.ق به گنجایش بیش از ٦۰۰ نفر به دستور حاج نجفعلی خان گروسی نمونه ای از آن است. 

مسجد جامع شهر بیجار در دوران جنگ جهانی اول بر اثر گلوله باران توپ های دولت عثمانی به کلی ویران شد. 

در سال ۱۳۸۰ ه.ق مسجد جامع شهر مورد توجه حاج سید محمد امامی امام جمعه وقت بیجار قرار گرفت و خودشان اولین کلنگ تجدید بنای ساختمان آن را بر زمین زدند و در نتیجه پشتکار و همت قابل تقدیر روحانی محترم شیخ تقی رازانی ساختمان مسجد در سال ۱۳٤۳ شمسی اتمام یافت و در حال حاضر از مسجد قدیمی فقط چند سر ستون باقی مانده است. 

مسجد قزلعلی اثر باستانی دیگر در شهرستان بیجار واقع در روستای قزلعلی در نزدیکی شهر بیجار است که بنا به دستور نجفعلی خان ساخته شد و دارای سنگ نوشته ای سبز رنگ یشمی بوده است و قسمت های داخلی بنا با رنگ قهوه ای سوخته به شیوه بسیار زیبایی رنگ آمیزی گردیده است و امروز هم مقداری از آن پابرجاست. 

ساخت قلعه جهت حفاظت اثر ماندگار دوران قاجار در بیجار

 

در دوران قاجار به دلیل نا امنی بیش از حد،اغلب روستاهای بزرگ بیجار گروس صاحب قلعه ای بودند که جهت حفاظت و مقابله با دشمن توسط خوانین محلی ساخته شده بودند. 

قلعه خان قزی خانم در روستای قزلعلی،قلعه مظفرخان در روستای میدان که توسط مظفرخان امیر تومام گروسی ساخته شده است،قلعه ی گلبلاغ، قلعه سید خضر در روستای قاضی قوشچی،قلعه حیدر یگ در نجف آباد،قلعه خان بابا در شهر پیرتاج،قلعه حمید خان در روستای آلاگویز نمونه ای از قلعه های دوران قاجاریه هستند که جهت جلوگیری از نا امنی و شرارت طوایف اطراف گروس ساخته شده اند. 

در دوران قاجاریه خوانین و امرا گروس نیز در بیجار عمارت های ویژه ای برای خود ساخته،که خلوتی امیر معزز گروسی در حوالی چهار راه کنونی پست و ساختمان علیرضا خان به نام عمارت گلستان از مهم ترین آنها در این دوران است.
 

آرامگاه امیر اعلاالدین خسرو آباد اثر باستانی دوران قاجاریه در بیجار

 

ساختمان و آرامگاه امیر اعلاالدین در خسرواباد و ساختمان سرهنگ کسرایی در پیرتاج و دو ساختمان در قلعه صلوات آباد که از نظر معماری و تزئیات داخلی دارای ویژگی های منحصر به فردی است از دیگر آثار دوران قاجاریه در بیجار گروس است. 

در این دوره همان طور که بیان شد بناهای عام المنفعه زیادی چون حمام،کاروانسرا،پل و غیره ساخته شده است که البته بیشتر این بناهای عام المنفعه در گروس متعلق به اوایل تا اواسط دوران قاجاریه است. 

علاوه بر معماری،آثار دیگری متعلق به دوران در شهرستان بیجار وجود دارد که سنگ های شربت خوری اکثر مساجد قدیمی بیجار،قنات هایی که در داخل و خارج شهر حفر می شد و همچنین قالی های بسیار نفیس و ارزشمندی که در این زمان بافته شده و وقف مجالس آل عبا گردیده از مهم ترین آثار این دوران در دیار بیجار گروس است.برچسب ها :  بیجار در گذر زمان, بیجار گروس, بیجار شناسی, بیجار در دوران ساسانی, بیجارسیتی, بیجار آنلاین, بیجار بام ایران
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=1295
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود