آخرین خبرها

  کد مطلب:1345
 388بازدید
 0

دیوار های شهر بیجار بلیبورد تبلیغاتی/دیوار نویسی پدیده ای که چهره شهر را مخدوش کرده است

دیوارنویسی به عنوان پدیده‌‌‌‌ای که چهره‌ی شهر بیجار را مخدوش و تبدیل به محلی برای نوشتن انواع شعار، تبلیغات مشاغل، درد دل و… شده است، بیان‌گر یک مشکل فرهنگی در این شهر است.

[…]

آگاهی‌دهی و نصب پوستر، شیوه‌هایی اند که افراد برای معرفی کالاهای تجاری و عرضه‌ی خدمات خویش از آن استفاده می‌کنند.اما متأسفانه تبلیغات نامتعارف، دیوارنویسی و برچسب‌های تبلیغاتی چهره و فضای شهری بیجار را مخدوش کرده است. 

دیوارنویسی به عنوان پدیده‌‌‌‌ای که چهره‌ی شهر بیجار را مخدوش و تبدیل به محلی برای نوشتن انواع شعار، تبلیغات مشاغل، درد دل و… شده است، بیان‌گر یک مشکل فرهنگی در این شهر است. 

با گشتی در داخل شهر بیجار آنچه که توجه هر بیننده ای را بیشتر از همه چیز به خود جلب می کند سیاه مشق های نوشته شده بر در و دیوار منازل و ادارات است. 

وارد کردن خسارت به در و دیوار منازل مردم ، عدم رعایت حقوق شهروندی و به تبع آن متحمل شدن هزینه های گزاف برای پاکسازی از تبعات منفی تبلیغات و نوشتن در مکان های عمومی است. 

آگاهی تاکسی تلفنی ،قالیشویی،کلاس های خصوصی و تبلیغات کاندیداهای دوره دهم نمایندگی مجلس ،بیشترین آمار تبلیغات نوشته شده بر در و دیوار شهر بیجار را به خود اختصاص داده است. 

سیاه مشق تبلیغاتی علاوه بر دیوار منازل مسکونی و مکان های دولتی به تیرهای برق و درب مغازه ها هم رحم نمی کنند و با رنگهای متفاوت موجب آزردگی خاطر شهروندان شده است. 

این نوشته‌ها روز ‌به‌ روز به‌طور چشم‌گیری افزایش یافته و به یک معضل تبدیل شده‌اند. کمتر ره‌گذری است که از مکان های عمومی و کوچه پس‌کوچه‌های شهر بیجار بگذرد و دست‌نوشته‌های شهر را نبیند. انگار صاحبان این پیام‌ها، برای تبلیغ حرفه‌‌‌ی‌شان‌ مکان‌های مناسب‌تر از دیوارهای شهر نیافته‌اند. 

اصولاً دیوارنویسی یا نقاشی‌کردن روی دیوارها برای جملات ارزشی و تصاویر زیبا به شکلی که سیمای مکان را به‌صورت‌ درست و صحیح زینت ببخشد، در اکثر کشورها رایج است. اما دیوارنویسی‌های غیرمجاز با جملات غیراخلاقی، به زیبایی شهرمان لطمه وارد می‌کند؛ چون حفظ حقوق شهروندی با داشتن محیطی تمیز و زیبا نه تنها مسئولان را به زیبا‌سازی آن وا می‌دارد، بلکه خود شهروندان نیز باید در حفظ و نگه‌داری آن کوشا باشند؛ زیرا تبلیغات بر روی دیوارها و معابر عمومی، به‌جز اماکنی که شهرداری آن را مجاز شناخته است، ممنوع است و تجاوز به حقوق عمومی مردم محسوب می شود.


دیوار های شهر بیجار بلیبورد تبلیغاتی است
 

امینی یکی از شهروندان ساکن خیابان امیر نظام در این باره به خبرنگار بام ایران گفت: سال گذشته با هزار مشقت و با توجه به هزینه های سرسام آور کار ساختمانی موفق به نمای ساختمان خود شدم ،اما در زمان تبلیغات نمایندگی مجلس تعدادی افراد از خدا بی خبر که در شعارهایشان خود را حامی مردم می نامند از دیوار منزل بنده به عنوان بلیبورد تبلیغاتی جهت حمایت از کاندید خود استفاده کردند و موجب خسارت فراوان شدند. 

وی بیان داشت: نوشته های تبلیغاتی بر روی دیوارهای سیمانی شاید با کشیدن سیمان جدید پاک شود ،اما اثر این اسپری ها بر روی دیوارهای سنگی به هیچ وجه قابل پاک کردن نیست و موجب ضرر فراوان به نمای ساختمان می شود.

 

اختصاص جریمه نقدی برای شرکت های که دیوارهای شهر را تخریب می کنند
  

محمد زاده یکی دیگر از شهروندان بیجاری که ساکن فاز یک شهرک آفتاب است،در این باره،اظهار داشت: برخی از شرکت های قالیشویی در بیجار تمامی دیوارهای شهر و منازل مردم را به نام خود ثبت کرده اند و بدون رعایت حقوق شهروندی اقدام به درج تبلیغات خود می نمایند. 

وی تصریح کرد: نوشتن تبلیغات بر روی دیوار نخستین گام در تخریب محیط زندگی و موجب برهم زدن آرامش بصری شهروندان می گردد. 

این شهروند بیجاری گفت:ای کاش مسئولان مربوطه به اختصاص جریمه نقدی برای صاحبان این شرکت ها و گرفتن تعهد از تخریب بیشتر دیوارهای منازل مردم و مکان های عمومی جلوگیری نمایند. 

به گزارش بام ایران در ماده 92 قانون شهرداری‌ها آمده است:"نوشتن هر نوع مطلبی یا الصاق هر نوشته‌ای بر روی دیوارهای شهر که مخالف مقررات انجمن شهر باشد ممنوع است مگر در محل‌هایی که‌ شهرداری برای نصب و الصاق اعلانات معین می‌کند و در این محل‌ها فقط باید به نصب و الصاق آگهی اکتفا کرد و نوشتن روی آن نیز ممنوع است‌. متخلف علاوه بر تأدیه خسارت مالکین به پرداخت جریمه محکوم خواهد شد. 

شهروندان بیجاری همچنان منتظر اجرای این ماده مهم قانون شهرداری در راستای جریمه افرادی که موجب خسارت به شهروندان می شوند هستند.برچسب ها :  تبلیغات, بیجار, دیوار, شهروندان, دیوارهای, نوشتن, منازل, تبلیغاتی, دیوارنویسی, جریمه, عمومی, خسارت, شهرداری, بیجاری, اختصاص, الصاق, مخدوش, عنوان, شهروندی, نوشته
دسته بندی :   بیجار / همدلی با بیجار گروس
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=1345
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود