آخرین خبرها



  کد مطلب:1367
 1425بازدید
 0

شهرستان بیجار در دوران آل بویه

 با بازگشت ابوعلی محتاج، امیر لشکر سامانیان به طرف خراسان، رکن الدوله ی دیلمی توانست بر سراسر بلاد جبال چیره شود و حکومتی مستقل به وجود آورد. در همین دوران مرزبان بن محمد از رؤسای طایفه ی کّرد سالاریان که در آذربایجان سکونت داشت، توانست حکومتی را در سال ۳۳۰ ه.ق به نام حکومت....

[…]

با بازگشت ابوعلی محتاج، امیر لشکر سامانیان به طرف خراسان، رکن الدوله ی دیلمی توانست بر سراسر بلاد جبال چیره شود و حکومتی مستقل به وجود آورد. در همین دوران مرزبان بن محمد از رؤسای طایفه ی کّرد سالاریان که در آذربایجان سکونت داشت، توانست حکومتی را در سال ۳۳۰ ه.ق به نام حکومت سالاریه در آذربایجان تشکیل دهد. وی سپس دختر خود را به همسری رکن الدوله دیلمی در آورد. او در همین سال ها توانست دژ شمیران را متصرف ش و ابهر و زنجان و بخشی از قزوین و سراسر سهرورد (گروس) را نیز ج متصرفات خود گرداند.

بعد از وفات مرزبان بن محمد در سال 346 هجری قمری فرزندش جستان به حکومت قلمرو پدر رسید اما با مخالفت و دشمنی عمویش (وهسودان) واقع شد تا اینکه در سال ۳۶۹ ه.ق جستان توسط عمویش به قتل رسید و خود با زور به حکومت آذربایجان رسید. بر امیر رکن الدوله شوريد و توانست همچنان ابهر و زنگان و بخشی از قزوین و سراسر سهرورد ( گروس) را مال خود کند. تا اینکه در سال ۳۵۷ ه .ق ركن الدوله توانست وهسودان را شکست دهد و آذربایجان را در اختیار برادر زاده ی وهسودان ( ابراهيم بن مرزبان ) قرار داد. در همین اثنا نواحی

همدان و سهرورد ( گروس) و اطراف آن به تصرف فخرالدوله دیلمی به عنوان حاکم همدان و جبال در آمد و دیلیمیان بر نواحی همدان و سهرورد حاکم گماشتند.

هنگامی که فخر الدوله در سال ۱۳۸۷ ه . ق وفات یافت، فرزندش مجد الدوله که کوچک سن بود به حکومت رسید(۳۸۷ - ۶۲۰ ه. ق) و مادرش نائب وی بود. وقتی که به حد بلوغ رسید با مادرش آغاز مخالفت کرده، بی رضای او منصب وزارت را به خطير ابوعلی داد و سیده از او رنجیده، به کردستان شتافت. و حاکم کردستان - بدر بن حسنویه - شرط استقبال را به جای آورد. سیده با کمک بدر بن حسنویه، مجد الدوله و وزیرش، را اسیر و دستگیر کردند و سیده پای بر مستند استقلال نهاد. و پس از آن که مدتی به استقلال حکومت کرد. از سر خطای پسرکشته و بار دیگر مجد الدوله افسر ایالت بر سر نهاد. اما عنان اختیار مانند گذشته در قبضه ی اقتدار سیده بود و سیده برادر مجد الدوله، شمس الدوله را به حکومت همدان منصوب کرد. در سال ۳۹۰ تا ۱۳۹۲ ه . ق ابو سعید محمد بن اسماعیل بن فضل در امر کارگذاری همدان، سهرورد و ابهر از سوی مجدالدوله بر امور نظارت داشته و از درآمد آنجا مالی معین و مبلغی مقرر به شمس الدوله که حاکم همدان بود می داد.

تا زمانی که سیده خاتون مادر مجد الدوله زنده بود، قلمرو حکومت مجدالدوله از تعرض دشمنان، از آن جمله سلطان محمود غزنوی مصون بود. در سن 414 ه ق ابو جعفر کاکویه که وی نیز از دیالمه بود بر همدان چیره گردید و آنجا و توابع و آبادیهای نزدیک بدان را تصرف کرد و سهرورد (گروس) نیز جزو متصرفات وی گردید. تا اینکه در سال 4۲۰ هق عراق عجم (بلاد جبال) به تصرف غزنویان در آمد و تا سال 428 ه.ق بر بلاد جبل (همدان، ری، زنجان و سهر وارد و ... ) حاکم گماشتند تا اینکه در این سال علاء الدوله کاکویه توانست تمامی عراق عجم را متصرف و تا سال 434 ه . ق بر کردستان و کرمانشاهان، المندان و گروس و ... حکومت کند. در این سال ابراهيم ينال برادر مادری طغرل سلجوقی، تمامی بلاد جبال را به تصرف سلجوقیان در آورد.

 آثار و نشانه های بسیاری وجود دارد که اهمیت منطقه ی بیجار گروس را در اصول تاریخ و بخصوص در قرون اولیه ی اسلامی نیز کاملا بیان می کند و آن هم وجود تپه های باستانی بسیار زیاد در این منطقه است، به طوری که بیش از پنجاه تپه باستانی در منطقه وجود دارد، که آثار قرون اولیه ی اسلامی و بعد از آن را

نشان می دهد. از جمله ی این تپه ها : تپه باستانی قره میرک در روستای قامشلو، تپه ی قلعه کهنه در روستای قجور تپه دیونه در روستای قباسرخ، تپه سواله و تپه دیونه در روستای چهل امیران حومه، و دهها و ده تپه ی باستانی دیگر که همگی بیانگر سکونت در قبل از اسلام و قرون اولیه ی اسلامی در این منطقه است. و نشانگر اهمیت فوق العاده ی گروس در دورانهای گذشته هستند.

مسلم است که منطقه ی بیجار گروس در قرون اولیه ی اسلامی و قبل و بعد از آن همیشه به علت موقعیت استرتژیکی و به دلیل وجود مراتع وسيع و مناسب، دائما مردمان زیادی را در خود سکنی داده و همیشه مورد توجه حکام ایالات و ولایت اطراف بوده است.

 

 







برچسب ها :  شهرستان بیجار, دوران آل بویه, آل بویه, شهرستان بیجار در دوران آل بویه, بیجار شناسی, بیجار گروس, سهرورد, بیجار, بیجار آنلاین
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=1367
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود