آخرین خبرها  کد مطلب:1420
 5009بازدید
 0

درباره علی رضا خان گروسی

علی رضاخان - فرزند زین العابدین خان - پسر عمو و داماد امیر نظام گروسی است. او امیرزاده خانم دختر امیر نظام را به عقد خویش در آورده بود. علی رضاخان دارای یک پسر به نام تقی خان و دو دختر به نامهای کوکب و بتول از امیرزاده خانم و یک دختر به نام محترم السلطنه از زن تهرانی اش بوده است.

[…]

علی رضاخان - فرزند زین العابدین خان - پسر عمو و داماد امیر نظام گروسی است. او امیرزاده خانم دختر امیر نظام را به عقد خویش در آورده بود. علی رضاخان دارای یک پسر به نام تقی خان و دو دختر به نامهای کوکب و بتول از امیرزاده خانم و یک دختر به نام محترم السلطنه از زن تهرانی اش بوده است.

علی رضا خان دارای منصب امير تومانی بوده و او از جمله کسانی است که با سردار اسعد بختیاری برای فتح تهران رفته بود و حکومت آن زمان از ایشان واهمه داشته است. در حدود سالهای ۱۳۲۸ و ۱۳۲۹ قمری که قوام السلطنه وزیر داخله می شود، طی تلگرافی، علی رضا خان گروسی را از حکومت گروس برکنار میکند. علی رضاخان از اجرای دستور وزیر داخله خودداری می کند و طی تلگرافی ضمن اعتراض شدید به برکناری خود، رکیک ترین فحش ها را به قوام السلطنه میدهد. اقوام السلطنه هم به جهان شاه خان که در کرسف خمسه مجاورت گروس عنوان

ملک الطایفه» را داشته دستور می دهد که باید علی رضا خان را بکشد. جهان شاه خان ابتدا امتناع می کند و به قوام السلطنه می نویسد:

ما همسایه هستیم و نباید بین ما خونی ریخته شود. ولی قوام السلطنه بر این امر اصرار می کند تا اینکه جهان شاه خان سواران مسلح خود را که به توپ هم مجهز بودند به طرف گروس می فرستد و در اراضی دهی به نام حاجی آباد در شرق حسن آباد یاسوکند میان طرفین جنگ شدیدی در می گیرد، در نتیجه سواران علی رضاخان شکست می خورند  و علی رضاخان هم اسیر می شود و در یکی از دهات خمسه بازداشت می گردد. جهانشاه خان ضمن نامه ای به قوام السلطنه می نویسد:

علی رضاخان دستگیر شده، او را به حضور می فرستم شما خودتان به هر ترتیب می خواهید عمل کنید. ولی قوام السلطنه در پاسخ اصرار می کند یاید حتما او را بکشی

لذا یک نفر مامور می شود و شبانه به محل اسارت علی رضاخان می رود و با تپاندن دستمال تر به دهان على رضاخان او را خفه می کند.

علی رضاخان امیر تومان در ایام محرم، به برپایی عزای سالار می ورزیده و خود در روز عاشورا با پای برهنه، شال عزا را به گردن می انداخته و در میان عزاداران به عزاداری می پرداخته است و تمام عزاداران را اطعام می نموده و برای خانواده های آنها نیز غذا می فرستاده است.

از مرحوم علی رضا خان آثار خیری برجای مانده است که از جمله آنها قناتی در شهر بیجار است که از طرف کوه، روستای تخت را مشروب می نماید؛ و از موقوفات او باغ بزرگی بوده که هم اکنون محل بیمارستان بزرگ بیجار است.

سنگ آبهای بزرگ حجاری شده معروف در بیجار که در آنها در ایام عزاداری به مردم شربت میداده اند به دستور او حجاری گردیده است. از جمله یادگارهای او حفر قناتهای متعدد در روستاهای تخت، ندری، گلبلاغ و قراطوره است. گویند علی رضاخان به آقا مرادخان دستور می دهد که پسرش تقی خان را که مرتکب زنا شده بود بکشد، مدتها بعد بصير الخلوت یکی از پیشخدمتهای مظفرالدین شاه پس از آگاهی از کشته شدن تقی خان، آقا مراد خان را در شاهرخ آباد بیجار به قتل می رساند. پس از آنعبدالله خان پسر آقا مرادخان در پی انتقام جویی، در خیابان لاله زار تهران بصير الخلوت را می کشد و سرانجام عماد خان پدر بصير الخلوت در حضور مظفرالدین شاه، عبدالله خان را محکوم به اعدام می کند و او را برای قطع حیاتش به دژخیم می سپرند. بدین گونه به خاطر کار خلاف تقی خان پنج نفر به قتل می رسند

فریدون آدمیت در کتاب «ایدئولوژی نهضت مشروطیت» از او چنین یاد می کند: «درنهضت مشروطیت افکار ملی چنان بالا گرفته بود که حتی شیخ هاشم کاظمینی رساله خود را به نام «شرف ایرانیان» به عنوان تحفه به ایران فرستاد و علی رضاخان گروسی هم آن را به رایگان منتشر ساخت.

ولی علی رضاخان پس از شرکت در جنگ با رحیم خان به نام طرفداری از شروطه دو پهلو عمل کرده است، زمانی که مشروطه خواهان در اکثریت بوده اند او همراه آنان بوده ولی به محض شکست ظاهری آنان نیروهایش را در اختیار سالارالدوله در کرمانشاه قرار داده و همراه با استبدادیان به قصد تصرف تهران تا منطقه نوبران ساوه هم پیش رفته ولی در برابر قوای مشروطه خواه با شکست مواجه گشته و راهی بیجار می شود. 

احمد کسروی می نویسد: «از کسانی که دچار بازخواست گردید علی رضاخان گروسی بود که چون به گروس بازگشت و یک شصت تیری نیز همراه برد با دستور دولت جهان شاه خان امیرافشار از کرسف، بر سر او رفت و با او جنگ کرده چیرگی یافت و او را دستگیر نمود که در نتیجه علی رضاخان کشته گردید.برچسب ها :  پسر عمو و داماد امیر نظام گروسی, علی رضاخ گروسی, علت کشته شدن علی رضاخان گروسی, بیجارشناسی, درباره علی رضا خان گروسی, بیجار آنلاین
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=1420
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود