آخرین خبرها  کد مطلب:1483
 4640بازدید
 0

رفتار امیرنظام گروسی

از آن جایی که امیر نظام شخصی عالم و ادیب و دارای فن در هنر خوشنویسی بود و به لحاظ سیاست و در امور کشورداری و ارج نهادن به علم و دانش در مقابل علماء و دیگران رفتاری شایسته داشته به نمونه هایی از آن اشاره می شود.

[…]

از آن جایی که امیر نظام شخصی عالم و ادیب و دارای فن در هنر خوشنویسی بود و به لحاظ سیاست و در امور کشورداری و ارج نهادن به علم و دانش در مقابل علماء و دیگران رفتاری شایسته داشته به نمونه هایی از آن اشاره می شود.

امیر نظام برای پزشکی به نام آوکاک انگلیسی از دولت درخواست نشان و امتیاز کرد که سند مربوط در موسسه تاریخ معاصر موجود است و در زیر آمده است: «فدایت شوم دکتر آوکاک انگلیسی طبیب بسیار قابل و لایقی است. دو سال است که در تبریز مقیم و متوقف و طرف رجوع معالجات حضرت اسعد امجد والا دامت شوکته است و چون به امثال و اقران او از دولت علیه نشان و امتیاز مرحمت شده التفات فرموده مراتب استحقاق او را به خاکپای همایون اقدس اعلى روحنا فداه عرض نموده و مستدعی شوند که مشارالیه را به اعطای یک قطعه نشان از درجه دوم خارجه سرافراز فرمایند که خیلی شایسته و سزاوار است. زیاد مصدع نمی شویم دایم جلالت مستدام باد.

او در یکی از نامه هایش به ابراهیم آقا سرهنگ سواره نصرت که در فتنه شیخ عبیداله در همه جا حاضر و جزء اردوی ساوجبلاغ بوده خواستار مواجب از علاء الدوله امیر نظام شده است. او مورد توجه نویسندگان و شاعران قرار گرفت تا آن جا که فخر الكتاب سنندجی کتاب تحفه ناصری را در سال ۱۳۰۹ ه. ق به امیر نظام هدیه کرد. همان طور که در متن اشاره گردید، به شیوه خط و انشاء خود اطمینان کامل داشت و اگر کسی از او ایرادی می گرفت با جان و دل می پذیرفت، حتى هدیه ای نیز به او می داد که نسبت به این جهل او را آگاه کرده است.

امیرنظام گلکاری و قالی بافی را در ایران ترویج داد و هم چنین اجازه ساخت کارخانه چینی سازی را خواستار شد. امیر نظام نسبت به افراد شرور نیز با کمال خشونت رفتار می کرد و تا او را به سزای اعمال نمی رساند دست بردار نبود. مطلبی از خاطرات غفاری در این قسمت آورده می شود. تیمور هشترودی که فرد شروری بود زن شخصی را به خانه خود برد و به خاطر این مسأله مأموری را برای جلب او از تبریز فرستادند. تیمور از آنجا گریخته و به تبریز رفت و در اصطبل ولیعهد بست نشست، امیر نظام از ولیعهد خواست که او را بیرون کند و ولیعهد توسط امیر آخور پیغام فرستاد که تیمور واجب القتل است ولی اگر او را از اصطبل بیرون کنم دیگر برای مقصرین مکان امنی باقی نخواهد ماند. پس امیر نظام بعد از انواع هتاکیها حکم کرد که دیگر در تبریز نمی ماند. امیر آخور نزد ولیعهد بازگشته و به اطلاع وی رسانید و ولیعهد مجبور شد تا او را از اصطبل بیرون کرده و به منزل امیر نظام بفرستد و به او گفت: «هر چه خواهی بکن و از تهران رفتن در گذر.» پس امیر نظام دستور داد تا تیمور را به دهانه توپ بسته، آتش زدند تا وی متلاشی شد.

او اکثر آداب و تشریفات اضافی را منسوخ کرد و به طرز ساده ای رفتار می کرد. میرزا علی خان آشتیانی متخلص به آشوب ملقب به ادیب خلوت نیز از جمله کسانی بود که به علت تألیف و ترجمه کتابی که حسنعلی خان او را وادار به این کار کرده مورد تشویق قرار داد. وی از فضلا و ادبا آذربایجان و فرزند میرزا اسمعیل خان عماد لشکر بود.

پیشنهادات حسنعلی خان در هر کاری مثمر ثمر واقع می گردید، او در سال ۱۳۹۴ ه ق زمانی که عمارتی توسط امین الدوله در نزدیکی محله پامنار تعمیر می شد، برای ساختن پله های آن که به اتاق های فوقانی مربوط می شد به دشواری برخوردند به ممتحن الدوله پیشنهاد کرد تا طرحی شبیه به راه پله های قصر سلطنتی بوکینگهام لندن کشیده ارائه دهد

که بعد از طرح نقشه حق الزحمه ای نیز به او داده شد و حسنعلی خان هم به پاس تشکر یک طاقه شال و یکصد تومان پول به او داد.امیر نظام بعضی از مشکلات را کد خدا منشانه حل و فصل می کرد و ممتحن الدوله نیز که از طرف قوام الدوله به تهمت دروغینی متهم شده بود برای حل مسأله خویش به پیش حسنعلی خان که در این زمان وزیر فواید بود رفت و با وساطت و میانجیگری حسنعلی خان این مشکل حل شد. مسئله از این قرار بود که ممتحن الدوله در ازاء کار گذاشتن تلمبه ای برای قوام الدوله درخواست حق الزحمه کرده بود ولی قوام الدوله با حبس کردن او از این کار امتناع می ورزید تا جایی که ممتحن الدوله به حسنعلی خان پناه برده و استمداد جست. وزیر فواید ظاهرة متأسف شد و او را به خانه قوام الدوله برده و با مطالبه اشیاء او این جریان به پایان رسید.برچسب ها :  
دسته بندی :   بیجار / امیرنظام گروسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=1483
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود