آخرین خبرها» اخبار / مذهبی

تاریخ انتشار:   25 تیر 1399, 01:49

  کد خبر:1493
 7077بازدید
 0

تعیین عرصه و حریم امامزاده عقیل در بیجار

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان از تعیین عرصه و حریم ۸ مکان تاریخی استان کردستان خبر داد و گفت: بقعه امامزاده عقیل در شهرستان بیجار یکی از این اماکن تاریخی استان کردستان بوده که عرصه و حریم برای آن مشخص شده است.

[…]

محمد رشیدی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان اظهار داشت: عرصه و حریم هشت مکان تاریخی استان کردستان تعیین و برای تأیید به وزارتخانه ارسال شد.

وی افزود: امامزاده عقیل بیجار، بیگ اویسی سقز، بازار‌های سنندج و بیجار، عمارت مشیر دیوان سنندج، کلیسای سنندج، ثپه‌های قپلانتو سقز و خامسان کامیاران از بناهای تاریخی هستند که عرصه و حریم برای آن‌ها مشخص شده است.

رشیدی با اشاره به اینکه این مکان‌ها با توجه به شرایط و اهمیت آن‌ها در اولویت تعیین حریم قرار گرفتند، بیان کرد: تلاش میراث فرهنگی و صنایع دستی استان کردستان برای کاهش معارض این اماکن است که این معارضات بیشتر در حوزه مردمی است.

وی تأکید کرد: بررسی و ثبت حریم آثار تاریخی با در نظر گرفتن مسائل حقوقی و حفاظتی، باید به صورت کارشناسی و دقیق مورد توجه ویژه قرار گیرد. پس از تأیید این حریم‌ها در وزارتخانه و دریافت شماره ثبت، به استانداری و ادارات مختلف اعلام می‌شود.

رشیدی در بخشی از سخنانش به بنای امامزاده عقیل در شهر حسن‌آباد یاسوکند، از توابع شهر بیجار اشاره و عنوان کرد: بنای امامزاده عقیل یکی از قدیمی‌ترین آثار معماری کردستان در دوره اسلامی است و احتمالاً به دوره سلجوقی تعلق دارد. بنای این امامزاده در یک محوطه قدیمی وسیع قرار گرفته و آثار سفالینه‌های آن از دوره سلجوقی و ایلخانی به جای مانده است.

وی تصریح کرد: پلان این بنا مربع شکل و ابعاد فضای داخلی آن ۶ × ۶,۵ متر است. در هر یک از اضلاع بنا، طاق نما و در گوشه‌ها فیلپاهایی به شکل دایره تعبیه شده است. از مشخصات بارز معماری این بنا، آجرکاری پرکار با طرح‌ها و نوشته‌های مختلف است و عبارت «بسمله» آن خوانده شده است. در داخل ساختمان تزئینات گچ‌بری جالب و کتیبه‌هایی به خط کوفی است. کتیبه‌ها حاوی آیات قرآنی و احتمالاً متعلق به زمان ساخت بنا است.

رشیدی اظهار کرد: با وجود اینکه گنبد بنا تخریب شده است، اما نوع معماری و تزئینات به کار رفته در آن،‌ تاریخ احداث آن را به دوره سلجوقیان نسبت داده و تداوم استفاده از آن را در زمان ایلخانیان نشان می‌دهد.

وی در پایان یادآور شد: ساختمان امامزاده قابل مقایسه با امامزاده باکندی و بقعه پیر در تاکستان است که شباهت بسیاری با آن دو دارد. این بنا را می‌توان در شمار مهم‌ترین بناهای دوره سلجوقی در ایران به حساب آورد.


منبع خبر:  سایر سایت ها
برچسب ها :  امامزاده عقیل بیجار, بیجارآنلاین, بیجارسیتی, اخبار بیجار, مجله اینترنتی بیجارآنلاین
دسته بندی :   اخبار / مذهبی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=1493
داغ ترین خبرها
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود