آخرین خبرها

» بیجار / بیجار شناسی

تاریخ انتشار:   29 مهر 1399, 23:53

  کد مطلب:1518
 1537بازدید
 0

ناو سروان یدالله بایندر

یدالله بایندر فرزند علی اکبر، در سال 1292 خورشیدی در تهران متولد شد. او برادر کوچک دریادار غلامعلی بایندر است.هفت ساله بودکه به دبستان شرفوارد شد و پس از یک سال تحصیلبه دبستان ثروت منتقل گردید.

[…]

یدالله بایندر فرزند علی اکبر، در سال 1292 خورشیدی در تهران متولد شد. او برادر کوچک دریادار غلامعلی بایندر است.هفت ساله بودکه به دبستان شرفوارد شد و پس از یک سال تحصیلبه دبستان ثروت منتقل گردید.از کلاس پنجم یا ششم ، مدرسه ثروت را ترک کرد و به دبستان نظام وارد شد و گواهی نامه ی شش ساله ابتدایی از این مدرسه دریافت کرد و به دبیرستاننظام رفت و تا کلاس چهارم دبیرستان نظام را طی کرده بود که مطلع می شود ارتش چند محصل برای فرا گرفتن فن دریانوردی به ایتالیا اعزام می کند. او نیز دبیرستان را ترک کرد و پس از موفقیت در کنکور ، همراه چهار نفر دیگر در تاریخ 11 آیان 1309 پس از شرکت در مسابقه برای فرا گرفتن فنون دریایی به اروپا عازم گردید.

بایندر مدرسه مکانیکی دریایی را در شهر ونیز ایتالیا به پایان رساند و وارد دانشکده افسری دریایی در بندر لیورن شد. در 29 خرداد 1314 ، تحصیلات نظام را به پایان رساند و در ایتالیابه درجه ناوبا دومی نائل شدو سه ماه دوره آموزشی خود را بر روی کشتی های ایتالیایی گذراند و برای انجام عملیات فرماندهی ، مامور دیویزیون شماره پنج ایتالیا شد و دوره شش ماهه فرماندهی را در این دیویزیون با موفقیت گذراند و در رشته فرماندهی دریایی از آکادمی لیورن دیپلم گرفت (ژانویه 936 مطابق 1315 خورشیدی).

بایندر پس از پایان تحصیلات خود ، به اتفاق یحی رسولی یکی دیگر از دانشجویان نظام ، مامور رساندن حوضچه شناور خریداری شده توسط دولت ایران از ایتالیا به آب های ایران شد و در خرداد ماه 1315 با رسیدن به آبهای ایران  تحصیل و ماموریت وی به پایان رسید.

در مراجعت به ایران طبق فرمان ارتشی شماره 2501 در یکم تیرماه 1315 ، یدااله بایند افسر راه ناو سیمرغ می گردد و هفت ماه بعد در بهمن 1315 طبق فرمان شماره 2554 به پست معاونت ناو سیمرغ  ارتقاء یافت. در یکم فروردین ماه 1316 طبق فرمان ارتش شماره 28 به درجه ناوبان یکمی نائل آمد و ضمن انجام وظیفه در نیروی دریای جنوب ، بیشتر در وقت خود را برای فرا گرفتننقشه برداری دریایی و شناخت جو تخصیص می داد.

یدالله بایندر برای دومین بار در هجدهم مرداد ماه 1317 عازم ایتالیا می شود و در شهر ژن به دانشکده هیدرو گرافیک نیروی دریایی وارد می شودو پس از سیزده ماه تحصیل در دانشکده ممزبور به میهن باز می گردد. هنگامی که هموز در ایتالیابود، در تاریخ یکم فروردین ماه 1319 طبق ماده 3 فرمان 33042 ارتش ، به سمت کفیل فرماندهی ناو کرکس انتخاب گردید. و به همین مناسبت به محض ورود به ایران، خود را به نیروی دریایی معرفی و در ناو کرکس به خدمت مشغول شد. در سال 1319 وزارت راه ، رضا شاه می خواهد که یدالله بایندر به عنوان مهندسیمتخصص برای لایروبی بنادر، به این وزراتخانه منتقل شود؛ رضا شاه ضمن مخالفت با انتقال او به وزرات راهف موافت می کند مه ناوبان یکم بایندر از جنوب به شمال منتقل شده و مدت یکسال طبق برنامه پیشنهادی وزرات راه ، به کار لایروبی مشغول گردد. بایندر در بیستم تیرماه 1319 به این ماموریت رفت و در ضمن طبق ماده 18فرمان ارتشی 3121 در 29.08.1319 به سمت کفالت فرماندهی نیروی مستفظین برقرار گردید. در این ماموریت علاوه بر انجام لایروبی بنادر ، موفق شد که نقشه های مفیدی از دریای خزر تهیه کرده و برای همیشه از خود به یادگار بگذارد.

یدالله بایندر از طریق عوامل اطلاعاتی از نیت حمله اشغال روس ها باخبر شد و با ستاد فرماندهی تهران تماس گرفت ولی دستور پرهیز از درگیری به علت کمبود نیرو و عدم توان مقابله برای وی صادر شد. در زمانی که ستاد نیروی دریایی در رشت و انزلی از فرماندهان فراری خالی می شد، بایندر یک تنه با تعداد کمی از افسران و سربازان، تدابیر دفاعی اتخاد می کرد و اطلاعیه ای صادر کرد مبنی بر اینکه در شرایطی که کشور توسط مشتی بزدل اداره می شود، نمی گذارد تاریخ از او به عنوان خیانتکار یاد کند.

نهایتا بعد از چند روز در یک شب طوفانی و ۴ صبح ۳ شهریور ۱۳۲۰ ناوچه کشتی به نام گرگان فعالیت های ناوگان روسیه را در ۱۲مایلی بندرانزلی به قصد ورود گزارش می‌کند با توجه به نبود امکانات، بایندر با تدابیر و خلاقیت داک خشک (شناور تعمیراتی) به نام شتر، متعلق به ناو سلطنتی شهسوار را در دهانه ورودی بندرگاه غرق می کند تا به این وسیله مانع از ورود ناوگان دریایی دشمن به بندرگاه می شود و روس ها با ۴۸ساعت تاخیر از سمت آستارا با لشکر پیاده مکانیزه و زرهی وارد خاک گیلان می شوند.

ناو سروان یدالله بایندر ، سر انجام در چهارم شهریور 1320و به همگام تجاوز قوای بیگانه به خاک ایران ، در نتیجه بمباران هوایی بنادر انزلی ، به شهادت رسید.(1)

(1)= برگرفته از کتاب زندگی نامه رجال و مشاهیر ایران ص 32-33برچسب ها :  حمله متفقین, یدالله بایندر, بندرانزلی, شهریور 1320, بیجار گروس, بیجارسیتی, شهید یدالله بایندر, بیجار شناسی, بیجارآنلاین
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=1518
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود