آخرین خبرها

  کد مطلب:1590
 2478بازدید
 0

امیرنظام گروس و ایرج میرزا

ایرج میرزا فرزند غلامحسین میرزا قاجار مورد لطف او قرار گرفت ،او را در تحصیل زبان فرانسه با فرند خویش عبدالحسین همدرس کرده و نزد مسیو لامپر فرستاد چنان که از نامه وی بر می آید به طور مجانی بنا به درخواست ایرج در آن مدرسه او رابه تحصیل گمارد.

[…]

ایرج میرزا فرزند غلامحسین میرزا قاجار مورد لطف او قرار گرفت ،او را در تحصیل زبان فرانسه با فرند خویش عبدالحسین همدرس کرده و نزد مسیو لامپر فرستاد چنان که از نامه وی بر می آید به طور مجانی بنا به درخواست ایرج در آن مدرسه او رابه تحصیل گمارد.

(( هونور چشما ، ترجمه حکایت ها را بسیار خوب به آورده ( یی )هزار آفرین بر شما ، همینطور که خواسته ( یی ) شما را در جزأ شاگردهای مجانی مسیو لامپر قرار خواهم داد... ))

امیرنظام گروسی در معرفی ایرج میرزا که او را به چشم فرزند می نگریستبه اهل فضل و صاحبان کمال کوشید و او را محافل ادبا جای داد و از روی مزاح او را میرزا شوکلا نامید و در منشات چندین بار از وینام برده است.

((... فوت مرحوم صدرالشعرا متاسف و برجانشینی شوکلا یعنی ایرج میرزا خوش وقت شدم و قصیده های او را که فرستاده بودید مکرر مطالعه کردمو لذت بردمکه بی مبالغهو اغراق تالی قصاید فرخی است و در فصاحت و بلاغت و عدویت لفظ و عبارت داد شاعری و سخنوری داده و روان مرحوم صدر الشعرا را شاد کرده.... ))

ایرج میرزا را به معاونت مدرسه مظفری گمارده شد و نیابت و ریاست مدرسه دالفنون و اداره معارف تبریزدر سال 1274 هجری قمری به پیشنهاد امیرنظام به ایرج میرزا سپرده شد. امیرنظام در پانزدهم جمادی الاهر سال 1310 هجری قمری در نامه ای لقب فخرالشعرایی را به ایرج میرزا اعطا کرد خلاصه کلام که در تعلیم و تربیت و پرورشاستعدادهای او کوشید تا جایی که ایرج نیز اولین شعر خود را در مدح امیرنظام گروسی چنان سروده است

حسب مرد هنرمند به فضل است و ادب          شکر ایزد که مرا فصل و ادب گشته حسب

نسب من هنر است و حسن من ادب است          وین منم خود شده روی حسب و پشت نسب

چون امیرالامرا صدرا اجل میرنظام          معدن دانش و کان هنر و بحر ادب

طلب دولت و عزت ننماید زیراک          دولت و عزت او را بنمایند طلببرچسب ها :  امیرنظام, امیر نظام گروسی, زندگینامه امیرنظام گروسی, گروسی, بیجارآنلاین
دسته بندی :   بیجار / امیرنظام گروسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=1590
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود