آخرین خبرها

» اخبار / اجتماعی

تاریخ انتشار:   2 آذر 1399, 13:52

  کد خبر:1591
 1542بازدید
 0

اجرای عملیات بیولوژیک اصلاح و احیاء مراتع در140 هکتار از مراتع شهرستان بیجار

140 هکتار از مراتع شهرستان در قالب عملیات بیولوژیک و در راستای اجرای برنامه های ابلاغی ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و طرح‌های جهشی ۹*۹۹ اصلاح و احیاء می شوند.

[…]

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیجار با بیان اینکه هدف از اجرای عملیات بیولوژیک همکاری و هم دلی مرتعداران و دامدارن روستا است اظهار داشت: با مشارکت دادن جوامع محلی در اجرای پروژه های منابع طبیعی می­توان سرعت و میزان موفقیت این پروژه­ها را تا حدود قابل ملاحظه­ای افزایش داد.

قدیر آریان اذعان داشت: از اهداف دیگر طرح می توان به ذخیره نزولات آسمانی، افزایش پوشش گیاهی، کنترل و کاهش سیلاب، تغذیه سفره های آب زیرزمینی، جلوگیری از فرسایش خاک و افزایش رطوبت خاک بواسطه کاهش سرعت رواناب و نفوذ آن در خاک اشاره نمود.

وی در ادامه افزود: در سنوات اخیر به علت فشار مضاعف بر مراتع از جمله تخریب و تصرف، شخم و شیار مراتع و تغییر کاربری غیر مجاز متأسفانه سطح مراتع به شدت کاهش پیدا کرده و عرصه­های باقی مانده جوابگوی دامداری روستا نشینان نخواهد بود.  

این مسئول خاطر نشان کرد: عملیات بیولوژیک در راستای اجرای برنامه های ابلاغی ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و طرح‌های جهشی ۹*۹۹ به منظور اصلاح و احیاء مراتع از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و طرح بوم سازگان زاگرس می باشد که شامل کپه کاری، بذرپاشی، قرق مراتع و تبدیل دیم زارهایبازده به علوفه زار است  

وی در پایان افزود: عملیات بیولوژیک در سطح 140 هکتار از مراتع حوزه آبخیز قراطوره و در روستای برگشاد شهرستان بیجار با گونه‌های یونجه دیم، آگروپاپیرون، کاسنی، کما و ختمی در حال اجراست


منبع خبر:  بیجار بام ایران
برچسب ها :  مراتع بیجار, بیجار, مراتع شهرستان بیجار, منابع طبیعی بیجار, اخبار بیجار, بیجارآنلاین
دسته بندی :   اخبار / اجتماعی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=1591
داغ ترین خبرها
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود