آخرین خبرها

  کد مطلب:176
 750بازدید
 0

دانشمند گروسی محمدبن عبداالله بن محمدبن سهروردی و شهاب الدین سهروردی

شیخ ابوجعفر محمدبن عبدالله بن محمد سهروردی از علمای قرن ششم هجری و برادر شیخ ابونجیب سهروردی است که در سهرورد گروس به دنیا آمده و....[…]

ابوجعفر محمدبن عبدالله بن محمد سهروردی
شیخ ابوجعفر محمدبن عبدالله بن محمد سهروردی از علمای قرن ششم هجری و برادر شیخ ابونجیب سهروردی است که در سهرورد گروس به دنیا آمده و برای تحصیل علوم دینی به بغداد رفته و پس از تحصیلات عالیه در فقه، به منطقه کردنشین برگشته و عهده دار مقام قضا شده است. او در سال 537 هجری به قتل رسیده است.
شیخ یحیی بن امیرک ملقب به شهاب الدین سهروردی
یحیی بن امیرک ملقب به شهاب الدین و شیخ اشراق و مکنی به ابوالفتوح در سال 549 هجری قمری در سهرورد گروس به دنیا آمده و در سال 587 هجری قمری به شهادت رسیده است. او در مراغه مدتی از محضر مجدالدین جبلی استفاده کرده و در سال 579 به حلب رفته و در مجامع علمی آنجا به بحث های فلسفی پرداخته و چون در بسیاری از موارد خلاف رأی قدما سخن می گفته،متعصبان او را به الحاد متهم کردند و خونش را مباح شمردندو به ریختن خون او فتوا دادند.سرانجام ملک ظاهر غازی ایوبی فرزند صلاح الدین ایوبی او را زندانی کرد و در سال 587 در سن 38 سالگی به قتلش رسانید.
سهروردی دارای آثار متعددی است که مهمترین آنها عبارتند از:
1- منطق التویحات   2- البارقات الالهیه    3- کتاب المقاومات   4- کتاب المشارع و المطارحات   5- حکمة الاشراق  6- رساله فی اعتماد الحکما 7- قصه الغربه الغریبه  8- الالواح المعادیه  9- المبداء و المعتد 10- طوارق الانوار 11- البارقات الالهیه  12- لوامع الانوار   13- روزی با جماعت صوفیان  14- عقل سرخ   15- پرتو نامه    16- آواز پر جبرئیل  17- رسالة العشق  18- لغت موران   19- صفیر سیمرغ    20- ترجمه رسالة الطیر ابن سینا  21- اللمحات    22- الهیاکل النوریه   23-النغمات السماویه  24- المعراج    25- رمز الوحی 26- شرح الشارات   27- المعراج            28- المعارج  29- دعوات الکواکب  30- صندوق العمل  و....
سهروردی، حکمت اشراق را زنده کرده و به کمال رسانیده است. فلسفه او مخلوطی است از اصول عقاید حکمای یونان به ویژه افلاطون و نو افلاطونیان و حکمای قدیم ایران ( فهلویون ) که اصل دین زرتشت در آن به خوبی نمایان است. فلسفه او به حکمت اشراق معروف است و پس از او شارحان وی  ( شهرزوری و قطب الدین شیرازی ) و حکمایی مانند صدرالدین شیرازی معروف به ملاصدرا و حاج ملا هادی سبزواری عقاید او را دنبال کردند و تفسیر به توضیح آن پرداختند.
دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی، به مناسبتی درباره شیخ اشراق چنین سروده است:

فخر تاریخ و تبار همه ی ماست ز کرد            شیخ اشراق و نظامی دو تن از اکرادا
 اصل (( کرمانجی )) و (( گورانی )) و (( زازا)) خود چیست              حرف شیرین که سخن سر کند از فرهادا

سهروردی درباره مشرب عرفانی خود گوید: بیشتر نظرات من فقط زاده فکر من نیست، بلکه بر اثر ریاضت و راهنمای ذوق حاصل شده است. وی قائل به اصالت ماهیت است که و وجود را امری اعتباری و عقلی می داند.
رباعی زیر منسوب به اوست:

هان تا  سر رشته ی خرد گم نکنی           خود را ز برای نیک و بد گم نکنی
 رهرو تویی و راه تویی، منزل تو           هشدار که راه خود به خود گم نکنی

سهروردی یگانه ی روزگار خود در علوم حکمیه و جامع علوم فلسفیه و بارع در اصول فقهیه بوده است، او با هوشی سرشار و کلماتی بلیغ و فصیح و دانشی استوار بر اقران خود برتری و فزونی یافته بود و مشی فقهی او مبتنی بر مذهب شافعی بوده است.عمر او را 33 تا 50  سال نوشته اند ولی مشهور 38 سال است.برچسب ها :  
دسته بندی :   بیجار / علما دانشمندان بیجار گروس
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=176
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود