آخرین خبرها

  کد مطلب:202
 668بازدید
 0

هنرمند گروسی محمود شهریاری

شهرياري 2/10/1338 در بيجار گروس (استان كردستان) به دنيا آمده و از نوادگان اميرنظام گروسي (نويسنده، اديب فاضل و از رجال لايق، نيكنام و كارآمد دوره قاجار و عهد ناصري) مي باشد.

[…]

شهرياري 2/10/1338 در بيجار گروس (استان كردستان)‌ به دنيا آمده و از نوادگان اميرنظام گروسي (نويسنده، اديب فاضل و از رجال لايق، نيكنام و كارآمد دوره قاجار و عهد ناصري)‌ مي‌باشد. وي از سال 1361 پس از قبولي در آزمون گويندگي، به عنوان گزارشگر وارد راديو مي‌شود و 2 سال بعد به جمع تلويزيوني‌ها مي‌پيوندد تا زندگاني‌اش براي هميشه با اجرا گره بخورد. از معروف‌ترين برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني او مي‌توان به سلام صبح‌بخير و عطر و گلاب بپاشيد كه به مسابقه بخور بخور معروف شده بود اشاره كرد. با شهرياري به گفت‌وگو نشستيم تا با جشن رمضان امسال بيشتر آشنا شويم.

محمود شهرياري، مجري برنامه جشن رمضان شبكه تهران‌
اجراي جشن رمضان بركت زندگي من است.امروز جشني به وسعت روشناي سفره شهرالصيام به هستي، رو مي‌نمايد و مهماني به مهماني خدا، مهمان مي‌شود تا رمضان به كرامتش، كريم‌تر شود و حسن يوسف در هزار جلوه حسن‌اش، زنداني... امروز، ياكريم‌هاي جان و دل گلچهرگان ضيافت رحمان تنها به شوق جولان در حريم بي‌منتها و لايتناهي معرفت و سخاوتش بال و پر پرواز مي‌يابند و فرشيان روزه‌دار و شيدا، دوشادوش عرشيان به ترنم ترانه شورانگيز «تا خدا هست و خدايي مي‌كند/ مجتبي مشكل‌گشايي مي‌كند» از جام تولايش به افطار مي‌نشينند و پياله پياله، مهرباني مي‌نوشند... امروز همراه با محمود شهرياري كه از اهالي قابل اعتناي ديروز و هميشه اجراست به شما سلام مي‌كنيم. همراه مردي كه خيلي‌ها هنوز هم او را با گل‌خنده‌هاي شيرين و دلچسبي كه روح هماره جاري اجراهاي خوش‌رنگ و لعاب اجتماعي‌اش بوده و هست به خاطر مي‌آورند.

شهرياري 2/10/1338 در بيجار گروس (استان كردستان)‌ به دنيا آمده و از نوادگان اميرنظام گروسي (نويسنده، اديب فاضل و از رجال لايق، نيكنام و كارآمد دوره قاجار و عهد ناصري)‌ مي‌باشد. وي از سال 1361 پس از قبولي در آزمون گويندگي، به عنوان گزارشگر وارد راديو مي‌شود و 2 سال بعد به جمع تلويزيوني‌ها مي‌پيوندد تا زندگاني‌اش براي هميشه با اجرا گره بخورد. از معروف‌ترين برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني او مي‌توان به سلام صبح‌بخير و عطر و گلاب بپاشيد كه به مسابقه بخور بخور معروف شده بود اشاره كرد. با شهرياري به گفت‌وگو نشستيم تا با جشن رمضان امسال بيشتر آشنا شويم.

بهره فراگير لحظه‌هاي ناب مخاطبان جشن رمضان؟

تلاش ما بر اين است تا با بهره جشن از گوهر دين و تقويت حس روحاني و عرفاني جامعه تا حدودي به الهي انديشيدن مخاطبان كمك كنيم و بر باور ديني مردم تاثير بگذاريم. معمولا فضاي ماه مبارك رمضان، زندگي آحاد مردم را تغيير مي‌دهد، حتي اگر دقت كرده باشيد همه ساله بنا به اعلام پليس آگاهي، آمار جرم و بزهكاري در ماه مبارك رمضان كاهش چشمگيري مي‌يابد، لذا ما نيز مي‌كوشيم تا با استفاده از پتانسيل بالاي رسانه ملي، رسالت شايسته خويش را به سرانجام رسانيم و سرمايه و ره‌توشه‌اي براي سالي كه پيش رو داريم برگيريم.

اجراهاي اين ماه هم سرمايه‌اند؟

صددرصد. اجراي اين ماه با توجه به حجم بالاي مخاطب و حس و حال منحصر به فردي كه طي آن همه مي‌كوشند فضاهاي تاريك زندگي‌شان را با انجام فرايض روشن و نوراني كنند با ديگر زمان‌ها تفاوت اساسي پيدا مي‌كند. به قول شاعر: «تا نگردي آشنا، زين پرده رازي نشنوي»، لذا اجراهاي اين ماه هم سرمايه‌اند و هم توفيق مي‌خواهند، حتي مجريان اين برنامه‌ها نيز بايد از شايستگي‌هايي برخوردار باشند.

شما شايسته اجراي اين ماه هستيد؟

اين شايستگي را در درجه اول خداوند بايد عنايت كند، البته خود فرد نيز بايد بكوشد تا افكارش را الهي كند و خود را لايق ورود به اين مهماني عظيم نمايد... از اين‌كه در 7 6 سال گذشته اين شايستگي نسبي نصيبم شده تا با برنامه جشن رمضان در خدمت مردم خوبمان باشم خدا را سپاسگزارم.

با دست پر به اين ضيافت قدم مي‌گذاريد يا ...؟

نه، در اين ضيافت اگر دست خالي هم وارد شوي با دست پر روانه‌ات مي‌كنند. به قول حضرت مولانا:

چند خوردي چرب و شيرين از طعام/ چند روزي امتحان كن در صيام

چند شب آفاق را گشتي اسير/ يك شبي بيدار شو، دولت بگير

واقعا اين دعاها، نيايش‌ها، قرآن به سر گرفتن‌ها و شب‌زنده‌داري‌ها ما را به يك دولت سرمد مي‌رساند. مهم اين است كه با انباني پر از اين ماه خارج شويم.

سنگ‌ تمام مي‌گذاريد؟

يك بنده كوچك نالايق چطور مي‌تواند چنين ادعايي داشته باشد.

كمترين نصيب‌تان از اجراي جشن رمضان؟

افزايش خودآگاهي من. هر شب كتاب‌هاي مختلفي را مطالعه مي‌كنم و به قرآن كريم و تفاسير گوناگون مراجعه مي‌نمايم، لذا اطلاعاتم نسبت به مسائل معنوي و معارفي بالاتر رفته است.

پس در مجموع مي‌توان نتيجه گرفت كه اجرايتان در اين برنامه از نسيم شادي‌آفرين روزهاي پراميد رمضان سرشار گرديده است.

سعي خودم را كرده‌ام، البته تاثيرش را بايد در مخاطب جست. با توجه به اين كه رسانه در شكل‌گيري حس شادي و نشاط در جامعه نقش موثري ايفا مي‌كند و نام برنامه‌ ما جشن رمضان است كوشيده‌ايم تا در كنار يادآوري و تذكرات موضوعات اخلاقي و اجتماعي، مخاطبانمان را از يك شادي روحاني نيز بهره‌مند سازيم.

عامل دلبستگي و پايبندي شما به اجراي جشن رمضان در اين سال‌ها؟

اين برنامه تجربه متفاوتي در كارنامه اجراي اين سال‌هاي من به حساب مي‌آيد. برنامه‌هايي كه در ساير شبكه‌ها اجرا كرده‌ام غالبا در ژانر اجتماعي بوده و مضمون ديني و معارفي نداشته است. فضاي روحاني و ملكوتي جشن رمضان در لحظه‌هاي بعد افطار و خشوع و خضوعي كه در چهره مهمانان حضوري و بينندگان عزيز تلويزيوني ما موج مي‌زند، لذت معنوي خاصي را در من ايجاد مي‌كند.

همچنين حضور مستقيم مردم و مخاطبين، برنامه را به تئاتر تبديل كرده است و باعث شده تا نفس به نفس مردم، جلو رويم، لذا جشن رمضان براي من از ساير برنامه‌ها متمايز است و اجراي آن را وظيفه خود مي‌دانم و معتقدم بركتش به زندگي شخصي‌ام بازمي‌گردد.

خدايي‌ترين ثانيه‌هاي با خدا بودن در اين ماه خدايي؟

شب بيست و سوم ماه مبارك رمضان كه بنا به روايات، افضل شب‌هاي قدر است را خيلي دوست دارم و سعي مي‌كنم تا صبح نخوابم و بيدار باشم و گرمي بخشش و رحمت يدالله را با تمام وجودم احساس كنم.

مگر دو شب ديگر را خواب مي‌مانيد؟

نه، تا نزديك صبح بيدارم و پس از انجام مراسم احيا، استراحت مي‌كنم.

معمولا در ماه مبارك رمضان فضاي دوري از دنيا حرف‌هاي ناب و فرازميني را جاري جريان اجراهاي مناسبتي اين ماه مي‌كند. فكر مي‌كنيد سخن تازه و پرمغزي كه مخاطبان جشن رمضان از زبان محمود شهرياري به ذهن سپرده‌اند چه بوده است؟

چند شب قبل حديثي از كتاب ارشادالقلوب نقل كردم كه حضرت علي‌(ع)‌ از قول پيامبر اعظم(ص)‌ مي‌فرمايند: «شب معراج از پروردگارم پرسيدم سرآغاز عبادت و بندگي چيست؟ فرمود: خاموشي، سكوت و روزه‌داري.»

در ادامه حضرت مي‌پرسند: «بنده از روزه چه فايده‌اي مي‌برد و پاسخ مي‌شنوند: روزه در آدمي حكمت به بار مي‌آورد. حكمت موجب معرفت مي‌شود و معرفت باعث پيدايش يقين مي‌گردد و آنگاه كه بنده من از يقين برخوردار شد، به سختي روزگارش نمي‌انديشد.»

برنامه جشن رمضان امسال‌تان را بر چه مبنايي تنظيم كرده‌ايد؟

سعي كرده‌ايم مطابق نظر مخاطب جلو رويم، از خرافات دوري گزينيم و آنچه در برنامه بيان مي‌كنيم بر مبناي متن آيات الهي باشد.

خرافات چه ربطي به برنامه شما دارد؟

حضرت آيت‌الله‌العظمي مكارم شيرازي در مقدمه مفاتيح‌ نوين كه اخيرا منتشر كرده‌اند به حذف برخي مطالب و دعاهايي كه در مفاتيح‌الجنان قديمي و رايج موجود است اشاره نموده و فرموده‌اند بعضي از اين دعاها و روايات، سند محكمي ندارند و سبب مي‌گردند تا مردم ساير كشورها و پيروان اديان الهي، به‌گونه‌اي ديگر درباره اعتقادات ما بينديشند. بنابراين قدرت شناخت و تشخيص اين موارد در رسانه‌اي فراگير مانند تلويزيون فوق‌العاده ضروري است، زيرا برنامه‌هاي معارفي و ديني ما بر پايه همين روايات و احاديث شكل‌ مي‌گيرد و اگر برنامه، تيم تحقيقاتي قوي و مجري باسواد و مسلط نداشته باشد همه تلاش‌ها نتيجه عكس خواهد داد و به جاي ترويج صحيح دين باعث كج‌‌فهمي در مخاطب خواهيم شد.

اجرا را سخت مي‌گيريد؟

همواره در اجرا، سختگير بوده‌ام و هرگز به عنوان كاري پيش پا افتاده به آن نگاه نكرده‌ام. هنوز هم بعد از 27 سال، قبل از آغاز برنامه، دلم در تب و تاب است.

اولين ريشه‌هاي پيوند شما به اجرا؟

در دوران دبستان همواره دعاي صبحگاهي مدرسه را قرائت مي‌كردم و براي بچه‌ها برنامه اجرا مي‌نمودم. همان زمان اين استعداد و توانايي را در وجود خود يافتم و حس كردم مي‌توانم در اين راه موفق شوم.

و بعدتر؟

به اصرار خانواده، ديپلم علوم تجربي گرفتم و در سال 1361 هنگامي كه دو سه ماهي تا پايان خدمت سربازي‌ام مانده بود، در دو آزمون ورودي وزارت امور خارجه و گويندگي صدا و سيما شركت كردم و در هر دو پذيرفته شدم اما اجرا و گويندگي كه عشق دوران كودكي‌ام بود را برگزيدم.

پس شهرت را بر قدرت ترجيح داديد؟

قدرتمند شدن به لحاظ سياسي را دوست نداشتم لذا محبوبيت و كار فرهنگي را بر سياست ترجيح دادم.

تحصيلاتتان را هم در رشته‌هاي مرتبط با اجرا ادامه داديد؟

چون در دانشكده صداوسيما رشته‌اي با عنوان گويندگي و اجرا وجود نداشت، در رشته فيلمنامه‌نويسي ادامه تحصيل دادم و ليسانس گرفتم. بعد از آن نيز در مقطع فوق‌ليسانس رشته پژوهش هنر كه به تهيه‌كنندگي نزديك‌تر است از دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران فارغ‌التحصيل شدم و با عنوان شغلي تهيه‌كنندگي به استخدام سازمان صداوسيما درآمدم.

چراغ اجرايتان را با چه روشن نگاه مي‌داريد؟

با ياد خدا و بيت معروف: به نام خداوند جان‌آفرين/ حكيم سخن در زبان‌آفرين كه همواره آغازگر تمام اجراهايم بوده است.

از قديم گفته‌اند: «كار از محكم‌كاري عيب نمي‌كند.» با محكم كاري براي دوام اجرايتان موافقيد؟

صددرصد. مطالعه و فيش‌برداري قبل از اجرا براي من حكم همان محكم‌كاري را دارد. تمام تلاشم اين است كه هرگز دست خالي در برنامه حاضر نشوم، زيرا هر كس مطالعه نداشته باشد قطعا دوام اجرايش زير سوال است و گفتار و كردارش پيشاپيش نزد بيننده لو مي‌رود و اسير كليشه‌ها مي‌شود.

در اجرا به جاده خاكي هم مي‌زنيد؟

اگر منظورتان از جاده خاكي، خلاف سليقه برخي مديران رفتار كردن است بايد بگويم بله داشته‌ام، زيرا احساس كرده‌ام عده كمي از آنها براي حفظ ميز و جايگاهشان مواردي را به ما تحميل مي‌كنند كه من زير بار نمي‌روم! اما به جاده خاكي زدن به معناي مخالفت با باورهاي فرهنگي و اجتماعي جامعه را هرگز انجام نداده‌ام.

و تاواني كه براي اين مخالفت‌ها مي‌پردازيد؟

هر چند وقت يك بار ممنوع‌الاجرا مي‌شوم. (با خنده)

اين وضعيت برايتان عادي شده است؟

به هر حال اين سنگين‌ترين تاوان و مجازاتي است كه مي‌توانند درباره يك مجري به كار بندند.

چند بار اين گونه مجازات شده‌ايد؟

از شمارش خارج است!

حيات و ممات اجرايتان به چيست؟

نوآوري. حيات و بقاي هر كاري به آشنايي با اطلاعات روز و نوآوري و تحرك بستگي دارد.

هر چه خواستيد نصيب اجرايتان شد؟

از نظر ارتباط با مخاطب بله. حرف دل مردم را بيان كرده و مي‌كنم حتي اگر به ممنوع‌الاجرا شدنم بينجامد و البته راضي‌ام به رضاي پروردگار.برچسب ها :  
دسته بندی :   بیجار / هنرمندان و نویسندگان شهرستان
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=202
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود