آخرین خبرها

  کد مطلب:207
 922بازدید
 0

نقش امیرنظام گروسی در سرکوبی باب

در سال 1266 ه.ق حسنعلی خان با درجه سرتیپی سپاه گروس به فرمان امیرکبیر برای سرکوبی ملامحمدعلی باب به همراهی علی خان پسر عزیزخان آجودان باشی سرهنگ سپاه چهارم تبریز با سپاه خویش به زنجان اعزام شدند...

[…]

در سال 1266 ه.ق حسنعلی خان با درجه سرتیپی سپاه گروس به فرمان امیرکبیر برای سرکوبی ملامحمدعلی باب به همراهی علی خان پسر عزیزخان آجودان باشی سرهنگ سپاه چهارم تبریز با سپاه خویش به زنجان اعزام شدند و انها را به محاصره نیروی خویش در آوردند و از میان شهر نیز راهی برای فرار محصورین باز گذاشتند تا اگر پشیمان شدند به سلامت بیرون روند.
ملامحمد یکی از شخصیتهای معروف و مذهبی بود که به آیین جدید باب گرئیده و به علت رضایت از حاکم شهر بهانه بدست آورده بابیها را به شورش تحریک کرد و در اثر زد و خوردها شهر به آتش کشیده شد. و دولت را به زحمت انداخت.
قضیه بابیه زنجان در پنجم ماه رجب شروه شدو و تا شش ماه ادامه یافت. باب خود را واسطه بین امام و موعود و مردم معرفی کرد. امیرکبیر تصمیم گرفت که در آغاز کار عزیزخان مکری را مامور دفع این غائله کند ولی به اصرار ناصرالدین شاه و مهدعلیا... امیراصلان خان مجدالدوله دایی ناصرالدین شاه مامور و حاکم زنجان کرد. او پس از ورود به شهر زنجان و مشاهده اوضاع و احوال آن سامان و نفوذ ملامحمدعلی را روانه تهران سازد ولی او به واسطه نفوذ ملامحمدعلی جرات این کار را پیدا نکرد.ملامحمعلی 1500نفر سپاه داشت.
قلعه علی مردان خان پایگاه محکمی در میان شهر زنجان بود که سپاه گروس با قدرت تمام آن قلعه را فتح کرد و به قضایای زنجان خاتمه داد و ملامحمدعلی با زخم گلوله ای بر بازویش اصابت کرده بود، مجروح و بعد از یک هفته جان سپرد و خانه اش با خاک یکسان شد.
حسنعلی خان در مراجعه از این پیروزی نامزد ژنرال آجودانی شاه شد و در نیمه ی رمضان سال 1267 ه.ق در سفر به اصفهان، که در رکاب ناصرالدین شاه بود، این سمت به طور رسمی بع او ابلاغ گردید.
در ضمن در همین سال حسنعل خان و گروهی را به دارالخلافه احضار کرده، منصب سرتیپی اول را به او دادند که مصادف با 1850میلادی بود. در نراجعت از سفر اصفهان بار دیگر به زیارت عتبات مشرف گردید و در سال 1271 ه.ق با سپاه گروس مامور خراسان شد و به انتظامات شهر مقدس مشهد مشغول گردید و در همین سمت بود که برای تسخیر هرات به کمک سلطان مراد میرزا خوانده شد.برچسب ها :  
دسته بندی :   بیجار / امیرنظام گروسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=207
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود