آخرین خبرها

  کد مطلب:299
 555بازدید
 0

محدودیت‎هایی که جوانان بیجاری را به قلیان‎سراها سوق می‎دهد

گوشه و کنار شهر بیجار را قلیان‌سراهایی احاطه کرده‌اند که جایگاهی برای گذران اوقات فراغت جوانان شده است که شاید یکی از دلایل آن محدودیت‌ در فضاهای ورزشی و عدم برخورداری از فضای تفریحی است.

[…]

ورزش و پرداختن به آن یکی از موضوع‌های مورد توجه تمامی مردم است و این جذابیت و گرایش مردم به ورزش اهمیت پرداختن  به این حوزه مهم را صد چندان می‌کند.

برای بررسی وضعیت و شرایط در هر موضوع و مقوله‌ای بهتر است به سوابق و ظرفیت‌ها و فرصت‌های پیش روی آن توجه کرد، تا از این رهگذر بتوان تصویری روشن و عادلانه و منصفانه از آن پدیده ارائه داد.

ورزش استان کردستان تنها منحصر به شهرهای پرجمعیت و برخوردار از تمامی امکانات ورزشی و رفاهی نیست و شهرستان بیجار نیز با توجه به محرومیت‌هایی که دارد از دیرباز تاکنون در برخی از بخش‌های ورزشی از توانمندی‌های بسزایی برخوردار بوده  است.

دیار گروس مفتخر به ورزشکارانی است که گاه توفیق بر تن کردن پیراهن تیم ملی را داشته و توانسته‌اند در سطح بین‌المللی نیز افتخارآفرینی کنند.

با این اوصاف و با تمام قابلیت‌ها، ورزش بیجار محدودیت‌ها و محرومیت‌هایی نیز دارد ورزشکاران به کمک مسوولان در تلاش هستند تا این محرومیت‌ها را کم‌رنگ کنند.

نبود اماکن رفاهی و تفریحی مناسب در بیجار زمینه را برای روی‌آوری جوانان به ورزش بیشتر کرده و در صورت محدودیت امکانات ورزشی و فضای پرداختن به ورزش مردم و به ویژه جوانان هیچ راه دیگری برای گذران اوقات فراغت و البته پرداختن به ورزش برای افزایش و حفظ سلامتی خود ندارند.

حال اگر زمینه رفع محدودیت امکانات ورزشی فراهم نشود و چاره‌ای برای آن اندیشه نشود جوانان به قلیان‌سراها و دیگر تفریحات ناسالم روی می‌آورند.

گوشه و کنار شهر بیجار را قلیان‌سراهایی احاطه کرده‌اند که همه روزه در تمامی اوقات با مراجعه روزافزون جوانان مواجه است و این امر می‌تواند یکی از دلایل نبود فضای تفریحی سالم و کمبود فضای ورزشی در این شهر باشد.

زمانی که از ورزش و پرداختن به آن سخن به میان می‌آید نباید اذهان معطوف به ورزش مردان شود، بلکه بانوان نیز امروز با درک نیاز به فعالیت‌های بدنی و در کنار آن تمایل به درخشش در بخش‌های قهرمانی و حرفه‌ای، دوشادوش مردان و گاه جلوتر از آنها در این وادی ارزشمند گام برداشته‌اند.

مظلومیت ورزش بانوان بیجاری را که پایانی نیست و متأسفانه مسوولان گویا این مهم که بانوان نیز بخش مهمی از جمعیت ورزشی بیجار را تشکیل می‌دهند کاملا به دست فراموشی سپرده‌اند.

فراهم نبودن زیرساخت‌های ورزش بانوان، نبود سالن اختصاصی بانوان و یا اختصاص زمانی مشخص در هفته در یک سالن موجب کاستن انگیزه آنان برای پرداختن به ورزش می‌شود. قیمت بالای سالن‌های بخش خصوصی ورزش نیز مزید بر علت محرومیت‌های ورزش این قشر از جامعه شده است.

تیم فوتبال باشگاه شهدای گروس یکی از تیم‌های خوب استان کردستان است که برای حضور در مسابقات جام حذفی کشور در قم برای تامین خودرو دچار مشکل بودند که مسوولان ورزشی شهرستان، قصور را از جانب باشگاه و مدیران باشگاه می‌دانند.

سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان بیجار در ارتباط با این موضوع گفت: بیشترین قصور از ناحیه خود باشگاه شهدای گروس است چون آنها هیچ درخواستی برای در اختیار قراردادن وسیله ایاب و ذهاب نداشته‌اند.

علی‌اکبر صفی‌نیا با بیان اینکه مدیران و مسوولان باشگاه موظف هستند از هفته‌های قبل از مسابقه نیازمندی‌های خود را مرتفع کنند و در صورت عدم توانایی، برای مهیاکردن مایحتاج خود باید به مسئولان مربوطه اطلاع داده یا از بخش خصوصی کمک بگیرند.

وی ادامه داد: در کل ایران در مسابقات باشگاهی کل هزینه‌ها بر عهده باشگاه‌ها است و به تبع اگر پیروزی و سربلندی و توفیقی باشد به نام مسوولان باشگاه تمام می‌شود.

صفی‌نیا با بیان اینکه اداره ورزش و جوانان نه در سود این مسابقات دخیل است و نه در زیان آن‌ها، عنوان کرد: خود مسوولان باشگاه نیز برای حتی دریافت وسیله ایاب ذهاب مناسب هیچ درخواستی نکرده‌اند و در صورت اعلام نیاز آنها ما می‌توانستیم از مسوولان بالادستی درخواست وسیله مناسب برای اعزام آنها به قم درخواست کنیم.

وی گفت: اداره ورزش و جوانان بیجار با کمبود امکانات از جمله خودرو مواجه است و از تقبل هزینه کرایه یک اتوبوس نیز به دلیل نبود امکانات معذور است و توانایی انجام این کار را ندارد.

این مسوول افزود: اداره ورزش و جوانان بیجار در حد بضاعت تیم شهدای بیجار را حمایت کرده است.

وی ادامه داد: باشگاه‌ها طبق قانون موظف به پرداخت و تامین هزینه‌های مربوط به مسابقات هستند و اداره ورزش و جوانان مجاز نیست برای این باشگاه‌ها هزینه کند چراکه باشگاه‌ها خود حامی(اسپانسر) دارند و موفقیت‌های آنان به نام اسپانسر تمام می‌شود.

تیم شهدای گروس بیجار یکی از بهترین تیم‌های کردستان است

صفی‌نیا در ادامه گفت: شهدای گروس قوی‌ترین باشگاه در سطح شهرستان بیجار است و اینگونه باشگاه‌ها باید به دنبال اسپانسر قوی باشند که متأسفانه بیجار به دلیل نبود کارخانه و یا مراکز تولیدی بزرگ، از این حیث هم دچار خلاء و مظلومیت است.

وی تلاش و موفقیت‌های تیم شهدای گروس بیجار را شایسته تقدیر خواند و گفت: اما یک باشگاه باید تمامی هزینه‌ها از جمله اسکان، رفت و آمد و سایر هزینه‌های جانبی را خود تامین نماید و ورزش و جوانان هم در حد توان آنان را کمک می‌نماید.

صفی‌نیا در ادامه و در خصوص ارزیابی ورزش بیجار، گفت: شهرستان بیجار با دارا بودن 30 هیأت تنها 8 هیأت آن فعال  است.

وی افزود: تمام تلاش اداره ورزش و جوانان بیجار، حضور ورزشکاران در سالن‌های ورزشی است و تلاش می‌کنیم تا سانس‌های مشخص و رایگان را در اختیار این ورزشکاران قرار دهیم.

صفی‌نیا تصریح کرد: یکی از شاخص‌های برتری و قهرمانی ورزش بیجار در سال‌های گذشته، ورزش بانوان و حضور بانوان در میادین ورزشی بود.

این مسوول ضمن اشاره به کسب عناوین برتر بانوان ورزشکار بیجاری در میادین ورزشی به ویژه ورزش‌های رزمی، گفت: این روند متأسفانه در سال‌های اخیر افت کرد و ما برای جلوگیری از ادامه تنزل ورزش بانوان، از آنها دعوت به همکاری کردیم.

سرپرست اداره ورزش و جوانان بیجار افزود: سالن‌های ورزشی در زمان مشخص بصورت رایگان در اختیار بانوان ورزشکار قرار گرفته است تا بتوانند جایگاه ورزش بانوان بیجار را ارتقا دهند.

صفی‌نیا یادآوری کرد: در سال‌های اخیر آمار بانوان ورزشکار در بیجار ریزش داشت  که یکی از دلایل آن نبود مکان مشخص و اختصاصی برای این قشر بود که با این روند فعلی، امیدواریم دوباره ورزش بانوان در بیجار احیا شود.

سرپرست اداره ورزش و جوانان بیجار افزود: سالن‌های بخش خصوصی برای تامین هزینه‌های سالن، قیمت‌های بالایی دارند و مربیان نمی‌توانند بار سنگین مالی ورزش‌های خود را بردوش بکشند.

وی ادامه داد: تنها راه فراهم کردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان ورزش است و این مهم را به عنوان نه مسوول بلکه یک ورزشکار بیان می‌کنم.

صفی‌نیا از راه‌اندازی و فعالیت مجدد هیأت بدمینتون خبر داد و ابراز امیدواری کرد: این رشته ورزشی با استقبال ورزشکاران همراه شود.

وی در ادامه گفت: امسال در بحث اعتبارات عمرانی، ورزش و جوانان بیجار مورد توجه ویژه‌ مسوولان ارشد شهرستان قرار گرفته که قطعا امسال، سال عمرانی بسیار خوبی برای این اداره خواهد بود.برچسب ها :  بیجار, جوانان بیجاری, شهرستان بیجار, بیجار گروس, بیجار آنلاین, قلیان سرا, ورزکار بیجاری
دسته بندی :   بیجار / همدلی با بیجار گروس
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=299
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود