آخرین خبرها

» اخبار / اجتماعی

تاریخ انتشار:   20 مهر 1397, 21:51

  کد خبر:304
 2085بازدید
 0

اعتیاد موریانه ای در بین جوانان / آشنایی با فعالیت دو مرکز حوزه پیشگیری اعتیاد در بیجار

اعتیاد این بلای خانمان سوز مانند موریانه ای موجب تزلزل بسیاری از خانواده ها شده و تا حد فروپاشی نیز رفته است که با مراجعه به دادگاه های خانواده می توان سند این جمله را به عینا مشاهده کرد.

[…]

اعتیادیکی از خانمان سوزترین معضلات اجتماعی در جامعه است که از هر قشری قربانی خاص خود را دارد.

اعتیاد به مواد مخدر یکى از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادى و بهداشتى است که عوارض ناشى از آن تهدیدى جدى براى جامعه بشرى محسوب شده و موجب رکود اجتماعى در زمینه هاى مختلف مى گردد.

آنگونه که می دانیم اعتیاد یک بیماری اجتماعی است که حضور اقشار مختلف مردم در مبارزه و پیشگیری از آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و نهادهای مختلفی هم توانسته اند در این راستا با اجرای برنامه های گوناگون نقش آفرینی نمایند .

این بلای خانمان سوز مانند موریانه ای موجب تزلزل بسیاری از خانواده ها شده و تا حد فروپاشی نیز رفته است که با مراجعه به دادگاه های خانواده می توان سند این جمله را به عینا مشاهده کرد.

در شهرستان بیجار در حال حاضر دو مرکز در راستای پیشگیری و درمان معتادان پیشقدم هستند که توانسته اند با فعالیت های مثمر ثمر خود نقش موثری داشته باشند.

واحد بهداشت روان شبکه بهداشت بیجار که یکی از واحدهای مهم و موثر در پیشگیری از آسیبهای روانی اجتماعی محسوب می گردد توانسته است در بحث پیشگیری از پدیده اعتیاد اقدامات مختلفی را در سطح شهرستان اجرایی نماید.

ارتقاء و گسترش سطح سلامت روانی جامعه هدف اصلی واحد بهداشت است

ایرج علی غفاری کارشناس مسئول واحد بهداشت روان شبکه بهداشت بیجار در گفتگو با خبرنگار ما بیان داشت :واحد بهداشت روان چند سالی است به عنوان یک واحد مستقل با هدف ارتقاء و گسترش سطح سلامت روانی و پیشگیری از آسیب ها و معضلات روانی ،اجتماعی در جامعه فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی افزود: پیشگیری از سومصرف مواد، اجرای برنامه های بهداشت و سلامت روان، پیشگیری از خودکشی و افزایش برنامه های فرزند پروری و مهارت های زندگی از مهمترین برنامه های این واحد است .

به گفته علی غفاری این واحد توانسته است در حوزه پیشگیری از اعتیاد با همکاری دستگاههای مختلف شهرستان ، اقدامات و برنامه های متنوع و موثری را اجرایی کند.

وی تصریح کرد: برگزاری کمیته های درون بخشی و برون بخشی برای واحد های ستادی و ادارات سطح شهرستان،برگزاری همایشها، کارگاه های آموزشی و نمایشگاه در سطح شهر و روستاهای تابعه برگزاری جلسات آموزشی و مسابقات فرهنگی و ورزشی بین اقشار مختلف مردم و معتادانی که اعتیاد خود را ترک نموده اند .

کارشناس مسئول واحد بهداشت روان شبکه بهداشت اعلام کرد:ارجاع برخی از معتادان جهت انجام آزمایشات رایگان به مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری شهرستان و تقدیر از معتادان بهبود یافته از دیگر اقدام این واحد در طول شش ماه گذشته بوده است.

نیمی از معتادان این مرکز بهبود یافته اند

یکی دیگر از مراکز تاثیر گذار در حوزه درمان اعتیاد در شهرستان بیجار کمپ ترک اعتیاد احیاگران راه سلامت است.

این کمپ از سال 1393  فعالیت خود را آغاز و تاکنون توانسته اقدامات و خدمات موثری در حوزه درمان معتادان بیجار و شهر های اطراف ارایه نماید .

حسین مرادزاده مدیر کمپ ترک اعتیاد احیاگران راه سلامت با اشاره به مشکلات کمپ و عدم حمایت بعضی از مسئولان بیان داشت: با وجود مشکلات بسیاری که در حوزه درمان اعتیاد وجود دارد دلسرد نشده ایم و راه خود را گم نکرده ایم و با هدف کمک و خدمت رسانی به همدردان و همشهریان فارغ از اقدامات درمانی در حوزه پیشگیری و آگاهی بخشی در حال فعالیت هستیم.

وی ادامه داد: از ابتدای کار کمپ تا کنون  حدود ۸۰۰ نفر ورودی و خروجی داشته است که نیمی از جمعیت با اقدامات موثر این مرکز و تلاش خودشان بهبود یافته اند .

مرادزاده با گله از مسئولین و مردم شهرستان در عدم همکاری با این مرکز گفت: بارها مسئولین به این مرکز آمده اند و قول کمک و همیاری داده اند اما هیچوقت انجام نشده است امیدوارم خیرین و مسئولین حداقل برای بازدید و دلگرمی به این بیماران قدمی بردارند.

مدیر کمپ احیاگران راه سلامت به اقدامات این مرکز در حوزه پیشگیری اشاره کرد و اعلام کرد: برگزاری نمایشگاه عکس ، مسابقات فرهنگی ورزشی، پخش بروشورهای آموزشی ، جلسات مشارکتی ،آموزشی و هم اندیشی جهت بهره مندی همشهریان از مهمترین اقدامات کمپ در طول مدت فعالیت است.

وی تاکید کرد : اجرای موفق این برنامه  نقش کمپ را در  مقایسه با عملکرد سایر کمپ ها و نهادها در حوزه پیشگیری و مبارزه با اعتیاد پر رنگ تر نشان داده است.


منبع خبر:  بیجار یام ایران
برچسب ها :  اعتیاد در بیجار, توانسته, بیجار, معتادان, شهرستان بیجار, اعتیاد در بین جوانان, خانواده معتاد, بیجار گروس, بیجار آنلاین
دسته بندی :   اخبار / اجتماعی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=304
داغ ترین خبرها
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود