آخرین خبرها

» بیجار / بیجار شناسی

تاریخ انتشار:   3 آبان 1397, 11:12

  کد مطلب:360
 808بازدید
 0

محلات و قلعه های قدیمی بیجار گروس

در مرد تاریخ بنای شهر بیجار، اثر مستندی که بتوان به طور قطع و یقین اظهار نظر کرد و تاریخ دقیقی برای آن در نظر گرفت ، در دست نیست. اما تاریخ شهر را بر اساس اثر باستانی موجود در داخل شهر ، موسوم به قلعه بالا یا قلعه بانو می توان مشخص کرد که متاسفانه هنوز هم هیچ گونه حفاری علمی بر روی آن انجام نشده تا به درستی قدمت آن را تشخیص داد.
[…]

در مرد تاریخ بنای شهر بیجار، اثر مستندی که بتوان به طور قطع و یقین اظهار نظر کرد و تاریخ دقیقی برای آن در نظر گرفت ، در دست نیست. اما تاریخ شهر را بر اساس اثر باستانی موجود در داخل شهر ، موسوم به قلعه بالا یا قلعه بانو می توان مشخص کرد که متاسفانه هنوز هم هیچ گونه حفاری علمی بر روی آن انجام نشده تا به درستی قدمت آن را تشخیص داد.
اما طبق بررسی ها سطحی که بر روی تپه صورت گرفته است ، قدمت شهر را به هزاره ی سوم ق.م نسبت می دهند. همچنین در برسی سطحی که در سال 1381 شمسی بر روی تپه صورت گرفت ، می توان قدمت شهر را حتی به هزاره ی چهارم ق.م یعنی 6هزار سال قبل نیز نسبت داد. متاسفانه ساختمان های معروف و قدیمی شهر که در قسمت میان قلعه قرار گرفته بودند، در سال های 1347 تا 1350 شمسی در جهت احداث خیابان تخریب گردیدند و بناهای قدیمی شهر نابود شدند، از قلعه و بناهای تاریخی داخل آن نیز چیزی باقی نمانده است، به گونه ای که امروز حتی بنای قدیمی که ارزش تاریخی و ملی ویژه ای داشته باشد در شهر وجود ندارد. امام در مورد قلعه قدیمی شهر و محلات در برگیرنده یآن باید گفت که قلعه اصلی شهر تقریبا بیضی شکل و دارای سه دیوار بلند بوده است.
دیوار اول: فاصله بین دروازه تخت و دروازه ی حلوایی که این دیوار از حوالی خیابان های امروزی سه را شهید الماسیه تا حلوایی خیابان آیت الله مدرس را در بر می گرفت.
دیوار دوم: از دروازه ی حلوایی در غرب شهر آغاز و به دروازه برجگه در جنوب شهر ( قلعه ) منتهی می شد و محدوده ی امروزی آن حوالی میدان فاضل و اداره شهربانی قدیم را شمال و همچنین اداره ی برق، پست کنونی و قسمت شرقی خیابان شهدا تا مسجد قائم را نسز در بر میگرفت و پائین تر از مسجد در نزدیکی خیابان توحید جنوبی به دروازه ی برجگه متصل می گردید.
دیوار سوم: این دیوار متصل کننده دروازه برجگه در جنوب شهر با دروازه تخت در شمال قلعه بوده و بزرگترین دیوار شهر از نظر طول محسوب می شده است و همان دیواری است که پشت آن را باغات میوه و تاکستان های فراوانی در بر می گرفته است. رودخانه سراب نیز میان همین باغات می گذشته و حتی هم اکنون نیز محله یا محدوده پشت این دیوار معروف به پشت قلعه است. این دیوار از میان خیابان کنونی توحید جنوبی آغاز و همچنین میدان طالقانی و حوالی آن را به طرف جنوب و شرق شامل می شده است، این دیوار از پشت محله قلعه کنونی می گذشته و از حدود محل اتصال خیابان توحید شمالی عبور کرده و در کوچه کنونی پشت مسجد سیدالشهدا به دروازه شمالی شهر بیجار وصل می شد.
 
 
شهر بیجار از نظر بافت سنتی به پنج محله تقسیم شده که عبارتند از :
 
1- محلالت میان قلعه
2- محله قلعه برجگه
3- محله قلعه حلوایی
4- محله قلعه تخت
5- محله پشت قلعه
 
توضیحات بیشتر در مورد محلات سنتی شهر بیجار:
 
میان قلعه که از قدیمی ترین محلات شهر بیجار به شماره آمده و حدود آن برقلعه اولیه شهر منطبق است، و چهار محله دیگر که هریک در ابتدا در طرف بیرون دروازه های شهر استقرار یافته بودندو با نام قراء همجوار که در ارتباط با دروازه مربوطه قرار داشته اند نام گذاری شده اند.
محله میان قلعه: محله میان قلعه در حال حاضر مرکز تجاری و خدماتی شهر را در برگرفته و قسمت های محدودی از آن به واحدهای مسکونیاختصاص یافته است، بخش غربی محله میان قلعه شامل واحدهای سنتی و قدیمی و پر درآمد بوده است، هم اینک نیز بقایای برخی برج های قلعه و واحدهای قدیمی در محل تلاقس دو خیابان شهید اردلان و شهدا واقع شده و همچنان باقی مانده است.
محله قلعه برجگه: محبه قلعه برجگه ، در ضلع جنوبی محله میان قلعه واقع شده و دارای بافت سنتی و معماری بومی بوده است. ساکنین بخش شرقی آن در مجاورت باغات و برخورد از آب و هوای مطبوع بوده و قسمتهای غربی محله ، مناطق فرحی و عسکرآباد و بالاتر از چشمه امیر امروز را شامل می شود.
محله ی قلعه حلوایی: قلعه حلوایی، واقع شده بر سر راه روستای حلوایی، در غرب شهر که اینک در محدوده شهر قرار گرفته است. درخال حاضر بخش عمده خدمات عمومی شهری و اداری ، در این محل مستقرتد. بخشی از این محله در سالهای اخیر نوسازی شده و از بافت قدیمی آن متمایز می باشد و در منتهی الیه شمالی محله ، مهاجرین روستایی اسکان یافته اند و این محله تقریبا شامل محلات امروزی: مرزبان،بلوار امام، محله پایینو مناطق تازه ساخت نزدیک به حلوایی است.
محله قلعه تخت: در شمال محله میان قلعه واقع شده است به طوری که از شمال به ارتفاعات محدود می شود و به همین دلیل نیز محله بر روی شیب تند کوهپایه استقرار یافته است.این محله از قدمت کمتری نسبت یه سایر محلات برخوردار است و ساکنین آن عمدتا روستائیان مهاجر و شهرنشینان کم درآمد شهر می باشند و اگر بخواهیم محلات آن را نام ببریم، باید از قسمتهایی از مرزبان و همجنین محلات الماسیه و محمودآباد امروزی اشاره کرد.
 
محله شت قلعه: محله پشت قلعه نیز از محلات قدیمی و باغات سنتی شهر به شمار می آید محله مذکور در ضلع شرقی محله میان قلعه واقع شده است و حد شرقس آن رودخانه سراب میباشد و باید گفت بخشی از واحدهای مسکونی این محله، تازه ساخت هستند و واحدهای قدیمی اکثرا از خشت و گل می باشد، ضلع شرقی محله به علت همجواری با باغات و رودخانه از مناطق خوش آب و هوای شهر محسوب می گردد که در گذشته مرز شرقی شهر، رودخانه سراب بوده است ولی امروزه محله تازه آباد و ریگ سیاه در شرق این رودخانه ساخته شده اند و باید محله تازه آباد را نیز جزءمحله پشت قلعه قدیم به حساب آورد.
و اما در مورد محله پشت قلعه ، باید گفت از این جهت به این نام مشهور شده که این محله ، تنها قسمتی از قلعه بوده که دروازه ای به آنجا باز نمی شده است و در نتیجه چون در پشت دیوار قلعه واقع شده بود و دروازه ای به آنجا گشوده نمی شد معروف به پشت قلعه گردیده است.برچسب ها :  محل های قدیمی بیجار, محلات بیجار, قلعه حلوایی بیجار, محله قلعه برجگه بیجار, رودخانه های بیجار, بیجار, مناطق, قلعه تخت بیجار, بیجار گروس, بیجار کجاست, مذهب بیجار, بیجار آنلاین, شهرستان بیجار
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=360
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود