آخرین خبرها

» بیجار / بیجار شناسی

تاریخ انتشار:   17 آبان 1397, 14:21

  کد مطلب:390
 702بازدید
 0

معرفی بقاع متبرکه شهرستان بیجار+عکس

امامزاده به فرزند یا نواده یکی از امامان دوازده‌گانه شیعه و نیز مقبره ی آنان گفته می‌شود. تعداد بسیاری امامزاده در شهرها و روستاهای ایران و نیز به تعداد کمتری در عراق وجود دارد. امام زادگان در ایران توسط سازمانی به نام سازمان اوقاف و امور خیریه اداره می‌شوند.

[…]

امامزاده به فرزند یا نواده یکی از امامان دوازده‌گانه شیعه و نیز مقبره ی آنان گفته می‌شود. تعداد بسیاری امامزاده در شهرها و روستاهای ایران و نیز به تعداد کمتری در عراق وجود دارد. امام زادگان در ایران توسط سازمانی به نام سازمان اوقاف و امور خیریه اداره می‌شوند. 

از آن هنگام که ایرانیان دروازه دل های خود را به روی آیین اسلام ناب محمدی گشودند،هنرمندان این مرز و بوم بسیار کوشیدند تا متعالی ترین گونه هنر خود را در ساخت امامزاده هایی به کار گیرند که مامن روح و دل و جان خسته آدمی باشد. از این روی امامزاده های کردستان خصوصاً بیجار همواره داراي جذابيت هاي منحصر به فردي بوده است.ویژگي هاي منحصر به فرد امامزاده ها در كنار بهره برداري از اين مكان ديني و مذهبي براي فعاليت هاي اجتماعي از جمله مزاياي استان كردستان است و به همين دليل بر اساس آمارهاي اعلام شده از سوي مسئولان كردستان يكي از مناطق برتر كشور در ميزان داشتن امامزاده ها به شمار مي رود.
همه ما بر این امر واقف هستیم که توسعه دین و مذهب و رشد افکار دینی در گرو فعال بودن اماکن مربوط به دین و مذهب است.از جمله ی این امامزاده ها در بیجار می توان به سلسله سادات جلیل القدر امام زاده سید مسیب سید شکر اشاره کرد که بنا و مقبره این سید بزرگوار در روستای میرک از توابع شهرستان بیجار می باشد.

این بنا دارای 1500متر مساحت و از سال 1373 به کمک هیات امنا و اهالی روستای میرک کلنگ زنی مرمت و بازسازی شد.این امام زاده دارای شبستان و یک سالن بزرگ با سقف گنبدی شکل است.در شجره نامه سلاله طیبه این بزرگوار مشخص شده است که این سید جلیل القدر هشت پشت به امام موسی بن جعفر(ع)می رسد.

کرامات امامزاده سیدمسیب
طاهر فولادی از کرامات این سید بزرگوار در گفتگو با خبرنگار بام ایران گفت:اینجانب طاهر فولادی از اهالی روستای مهرآباد از توابع بیجار در یکی از روزهای خدا که مشغول کار در صحرا بودم ناگهان حالت روانی به من دست داد آن شب مرا به بیمارستان بیجار آوردند ولی هیچ نتیجه ای نگرفتم بالاخره بعد گذشت بیست روز که در حالت روانی شدیدی بودم در یک شب جمعه ده نفر مرا به زور از خانه بیرون آوردند و مرا به سوی صحرا کشاندند ،آنها مرا دربین راه خیلی اذیت کردند تا اینکه به روستای میرک رسیدیم در جلوی امام زاده که قبر (آفاسیدمسیب)آنجاست ،دیدم یک سید نورانی جلوی در ایستاده و مرا به اسم صدا زد و من با اشاره با آن سید بزرگوار گفتم آقا این چند نفر مرا اذیت می کنند آن سید به من گفت دیگر کسی تو را اذیت نمی کند زمانیکه روی برگرداندم که به آنها نگاه کنم اثری از آنها نبود و از ایشان سئوال کردم آقا شما اینجا چه کار می کنید،فرمودند ما هر شب جمعه در این مکان قرآن می خوانیم او دست مرا گرفت و به داخل امام زاده برد و سرم را بر روی زانوهایش گذاشت و خوابم برد وقتی بیدار شدم اثری از بیماری ندیدم و من شفا یافته آن بزرگوار هستم.

امامزاده سید مسیب روزانه پذیرای مسافران و زائرین فراوانی از نقاط مختلف است.در بین اهالی دیارگروس مشتاقان در روزها خاصی از سال مراسم تعزیعه خوانی و زیارت عاشورا بر گزار می کنند . اهالی میرک هر ساله با برداشت محصول و شکرگزاری از خداوند نذورات خود را به این امام زاده اهدا می کنند.

در این امام زاده قبر یکی دیگر از پسران این سید جلیل القدر به نام سید مجید سید شکر نیز مدفون است.هرچند طی سالهای اخیر اقدامات خوبی برای مرمت و نوسازی این امام زاده صورت گرفته ولی همچنان به کمک های مردم برای بهتر شدن فضای معنوی احتیاج دارد.

امامزاده ها با پشتوانه های معنوی می توانند تاثیرات ذهنی ویژه ای را ایجاد کنند.بقاع متبرکه از گنجینه های ارزشمند میراث تاریخی به شمار می روند و قطعا نظارت و ساماندهی بر این اماکن و حفظ سیمای تاریخی آنها در تبدیل این اماکن به قطب فرهنگی،مذهبی،و گردشگردی نقش به سزائی دارد.







برچسب ها :  امامزاده های بیجار, بیجار, بیجار بام ایران, اهالی مردم بیجار, اماکن مقدس در بیجار, شهرستان بیجار, بیجار آنلاین, بیجار گروس, بیجارسیتی
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=390
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود