آخرین خبرها

» بیجار / گفتمان

تاریخ انتشار:   27 خرداد 1397, 22:17

  کد مطلب:40
 2003بازدید
 0

شاهرخ پاکزاد :فرش بیجار گروس و فرهنگ ایران

منطقه گروس و مرکز آن بیجار در استان کردستان، همواره جایگاه مهمی در ایران دوستی و دفاع از مرزهای جغرافیایی و فرهنگی ایران زمین داشته است.

[…]

۱- منطقه گروس و مرکز آن بیجار در استان کردستان، همواره جایگاه مهمی در ایران دوستی و دفاع از مرزهای جغرافیایی و فرهنگی ایران زمین داشته است. این منطقه در دوران زندیه از مناطق مهم اقتصادی و سیاسی غرب ایران بوده و در دوران قاجار نیز، همیشه در صحنه های سیاسی و نظامی کشور فعال بوده است. به گونه ای که فوج گروس بارها در جنگ های داخلی و خارجی، از استقلال ایران زمین دفاع کرده و فداکاری کرده است. وجود شخصیت های میهن دوست، باکفایت و خوشنامی همچون حسنعلی خان امیرنظام گروسی، شهید دریادار غلامعلی خان بایندر، سرهنگ نصرت الله خان بایندر، استاد شهید مهندس کامران نجات اللهی و ده ها شخصیت برجسته و ملی دیگر، گواه روشنی بر این موضوع است.
۲- یکی از جلوه های زیبا و منحصر به فرد فرهنگ بیجار گروس، فرش این منطقه است. دست بافته هایی از جنس هنر و از مایه جان. منابع تاریخی، قالیبافی در این منطقه را متعلق به هزاره های قبل از میلاد می دانند. به طوری که مورخ معروف حسن پیرنیا، قدمت قالیبافی در این منطقه را مربوط به دوران هخامنشیان می داند. هم اکنون نیز این هنر بی مانند، در این منطقه جاری و ساری است و فرش و گلیم بیجار گروس دارای شهرتی جهانگیر و فرامرزی است. مهم ترین ویژگی و وجه تمایز این قالی با قالی های سایر مناطق کشور، در ساختار متراکم بافت آن است. این قالی به گونه ای بافته می شود که محصول نهایی، بسیار ضخیم و محکم بوده و از این رو قابل تا کردن نیست. در بافت این قالی، علاوه بر دو پود نازک معمول در فرش بافی، پود محکمی نیز به بافت فرش اضافه می شود.
۳- از جمله کسانی که در زمینه فرش بیجار، زحمات زیادی کشیده و خدمات شایانی داشته اند، دو استاد معاصر این رشته، آقایان قدرت الله گیچلو و علی اصغر لک هستند. این دو استاد برجسته که طرح ها و نقشه های ماندگار و کم مانند آنان به فرش هایی چشم نواز تبدیل شده و هم اینک، زینت بخش موزه ها، خانه ها، نمایشگاه ها، فروشگاه ها و دانشگاه های داخل و خارج کشور است، با همتی مثال زدنی و هنری کم نظیر و ارزنده، نقش هایی را قلم زده اند که هر بیننده صاحب ذوقی را به تحسین و شگفتی وامی دارد. شکی نیست که ارتقای جایگاه این هنرمندان پرثمر و کم ادعا، وظیفه نهادها و دستگاه های مسوول، به ویژه نهادهای فرهنگی و هنری است. اما رسانه های کشور، از جمله روزنامه های سراسری نیز در این میان می توانند با معرفی و شناساندن این چهره های فروتن، ارزنده و صاحب هنر، نگذارند چراغ هنر طراحی فرش در منطقه کم سو شود و جوانان و آیندگان نیز قدر این بزرگان را بیش از پیش بدانند. البته بسی خوشوقتم که روزنامه وزین شرق، در این زمینه پیشگام شده و رسالت فرهنگی و ملی خود را به درستی به انجام می رساند.برچسب ها :  بیجار, برجسته, بیجارشناسی, بیجار آنلاین, مجله اینترنتی بیجارآنلاین
دسته بندی :   بیجار / گفتمان
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=40
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود