آخرین خبرها

» بیجار / بیجار شناسی

تاریخ انتشار:   27 خرداد 1397, 22:27

  کد مطلب:42
 1969بازدید
 0

بازار شهرستان بیجار، بیجار گروس

بازار بيجار در مركز واقع شده و از بقاياي بافت قديمي شهر بيجار به حساب مي آيد . اين بازار شامل يك راسته طولاني شمالي – جنوبي ،‌ تيمچه اي به نام (حاج شهباز ) و سرايي به نام (امير تومان)‌ است . امروزه تنها شانزده باب حجره از معماري قديم بازار در دو طرف راسته اصلي باقي مانده و بقيه حجره ها و راسته ها تغيير كرده است

[…]

بازار بيجار در مركز واقع شده و از بقاياي بافت قديمي شهر بيجار به حساب مي آيد . اين بازار شامل يك راسته طولاني شمالي – جنوبي ،‌ تيمچه اي به نام (حاج شهباز ) و سرايي به نام (امير تومان)‌ است . امروزه تنها شانزده باب حجره از معماري قديم بازار در دو طرف راسته اصلي باقي مانده و بقيه حجره ها و راسته ها تغيير كرده است . د رپوشش مغازه ها از طاق و تويزه استفاده شده است .موقعيت جغرافيايي بيجار كه بر سر راه كردستان و آذربايجان قرار دارد ، موجب وسعت و گستردگي خاص اين بازار شده است .
در گذشته نيز اين بازار به دليل قرار گرفتن در مسير كاروان هاي تجاري از رونق در خور توجهي برخوردار بود . تاريخ دقيق ساخت بازار بيجار مشخص نيست ولي با توجه به نوع معماري و بقاياي وضعيت موجود آن ، به نظر مي رسد كه احتمالا در دوره قاجاريه ساخته شده باشد .
تيمچه حاج شهباز :‌ در ضلع شرقي راسته بازار بزرگ بيجار ، تيمچه اي زيبا قرار دارد كه به نام تيمچه ( حاج شهباز ) معروف است . اين تيمچه داراي يك فضاي سرپوشيده مركزي است كه حجره هايي در پيرامون آن شكل گرفته است . ويژگي معماري اين تيمچه در نوع قوس ها و كاربندي هايي است كه در سقف آن اجرا شده است . همچنين نورگيرهاي آن در سقف و در تركيب با كاربندي ها ،‌ تصويري زيبا پديد آورده كه نشان گر تفكر و ذوق بالا و قابل توجه است .سراي امير تومان :‌در ضلع غربي بازار بيجار سرايي قديمي وجود دارد كه در زبان محلي به تيمچه ( امير تومان ) معروف است . اين سرا به علت مجاورت با پاركي كوچك ،‌ از موقعيت مناسبي در شهر بيجار برخوردار است . سراي امير تومان داراي يك حياط مركزي با حجره هايي در پيرامون آن است . پلان آن به شكل هشت و نيم هشت است و در يك طبقه با مصالح خشت ،‌ آجر و سنگ ساخته شده و به عنوان مكان تجاري قابل توجهي در كنار بازار قديمي بيجار مطرح بود . اين بنا هم احتمالا در دوره قاجار ساخته شده استبرچسب ها :  
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=42
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود