آخرین خبرها

  کد مطلب:456
 614بازدید
 0

امیرنظام گروسی در دارالشورای کبری

در سال 1288 هجری قمری بعد از اینکه که ناصرالدین شاه از سفر عتبات به ایران بازگشت دستور داد تا مجلسی به نام دارالشورای کبری متشکل از چهار شاهزاده در جه اول به نامهای موید الدوله طهماسب میرزا پسر محمد علی میرزا دولتشاه ، عباس میرزا ملک آرا ، علیقلی میرزا اعتضاد السلطنه وزیر علوم ٰ پسر فتحلی شاه ....

[…]

در سال 1288 هجری قمری بعد از اینکه که ناصرالدین شاه از سفر عتبات به ایران بازگشت دستور داد تا مجلسی به نام دارالشورای کبری متشکل از چهار شاهزاده در جه اول به نامهای موید الدوله طهماسب میرزا پسر محمد علی میرزا دولتشاه ، عباس میرزا ملک آرا ، علیقلی میرزا اعتضاد السلطنه وزیر علوم ٰ پسر فتحلی شاه ، نصرت الدوله فیروز میرزا ، پسر عباس میرزا و وزیران دولت از جمله میرزا سعید خان موتمن الملک وزیر خارجه ، مشیرالدوله میرزا حسین خان وزیر عدلیه و اوقاف، میرزا کاظم خان نظام الملک، پسر میرزا آقاخان صدر اعظم و میرزا عباس خان قوام الدوله ( وزارت فارس و پیشکاری ظل السلطان ) و غلامحسین خان سپهدار و پسر سپهدار ، دبیر الملک که مسئولیت وزارت رسائل را به عهده داشت، دوستعلی خان معیر الممالک وزیر خزانه و محمد رحیم خان علاءالدوله وزیر دربار، پاشاخان امین الملک و ناصر الملک محمودخان قراگزلو و عده ای از رجال از جمله حسنعلی خان گروسی که وزیر مختار ایران در پاریس بوده است تشکیل شد. حسنعلی خان در این زمان به ایران احضار شده بود تا ترقیات اروپا را در ایران پیاده کند.

علت تشکیل این شورا، شور و مشورت در مورد کارهای مهم مملکت بود که در اراده شاه تغییر می کرد. ناظم این شورا میرزا محسن خان معتمد الملک برادر میرزا حسین خان مشیر الدوله بوده است. بنابراین کلیه امور کشور را بین وزرا تقسیم کرد به طوری که وزرا در کار خود مستقل بودند و فقط شاه فرمان می گرفتند. هنگام پیشامدی مهم در امور سیاسی و نظامی باید شورایی از وزرا تشکیل می شد تا در مورد آن مشورت نمایند ولی امضاء تمام امور با شخص شاه بود. در کنار هیأت دولت مجلسی به نام دربار اعظم یا دارالشورای کبری دولتی تشکیل داد که در این مجلس علاوه بر رئیس الوزرا و وزرا برخی شاهزادگان بزرگ و رجال و اعیان عضویت داشتند. دارالشورای کبری همچنان تا سال 1291 در دربار شاه به فعالیت خود ادامه داد.برچسب ها :  
دسته بندی :   بیجار / امیرنظام گروسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=456
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود