آخرین خبرها  کد خبر:474
 2783بازدید
 0

شروع عملیات اجرایی کارخانه آهن اسفنجی در منطقه زاغه پولاد بیجار با بی تدبیری استاندار و تحت فشار قرار گرفتن فرماندار بیجار متوقف شد.

حکایت پروژه های انتخاباتی و فرمایشی تنها به احداث کارخانه سایپا و رد شدن ریل راه آهن و بیمارستان تامین اجتماعی و ده ها پروژه ای که تکرار آنها از صبر و حوصله خوانندگان خارج است ختم نمی شود و د استان مسیر توسعه بیجار این بار به احداث کارخانه 800 هزار تنی آهن اسفنجی رسید که در روزهای اخیر با چالشهای زیادی مواجه شده و اختلافاتی را در بین مردم حسن آباد یاسوکند و شهر بیجار به وجود اورده است.

[…]

داستان احداث کارخانه 800 هزار تنی آهن اسفنجی از آنجایی شروع شد که دولت تصمیم به ایجاد چرخه ی فولاد در استان کردستان می گیرد و در سال گذشته با توجه به اعتراض مردم شهرستان بیجار که ناعدالتی در حق آنها صورت گرفته خواست که با حداث کارخانه آهن اسفنجی 800 هزار تنی مقداری از این بی عدالتی را کمرنگ کند و بر همین اساس وزیر صنعت، معدن و تجارت در تاریخ 28 تیر ماه امسال در حاشیه سفر به کردستان در کنار کلنگ زنی کارخانه گندله سازی در شرکت صبانور، قرار شد کلنگ احداث کارخانه آهن اسفنجی هم بر زمین زده شود. 

از آنجایی که مردم حسن آباد یاسوکند خود را صاحبان اصلی این معادن می دانند نسبت به این کلنگ زنی معترض هستند و استاندار کردستان برای خاموش شدن اعتراضات کلنگ زنی آن را به وقت دیگری موکول کرد و در همین رابطه، رایزنی های مردم حسن آباد یاسوکند به سرپرستی تعدادی از بزرگان و معتمدان این شهر با استاندار و مسئولان اجرایی دولت در تهران آغاز شده است.

 

چالشهای به وجود آمده در خصوص جانمایی کارخانه آهن اسفنجی بیجار درحالی صورت گرفته که تا همین اواخر طبق وعده خود مسئولان از استاندار گرفته تا معاونین وی و نماینده مردم بیجار و فرماندار قرار بود کلنگ کارخانه آهن اسفنجی 800 هزار تنی در منطقه زاغه پولاد شهرستان بیجار به زمین زده شود اما به یکباره همه چیز دگرگون شد و مسئله جانمایی کارخانه اهن اسفنجی بیجار این روزها به بحث اصلی رسانه های داخلی و معاند تبیدل شده است.

 

نماینده بیجار: جانمایی آهن اسفنجی در زاغه پولاد بیجار قطعی است
 

 و اما نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی چندی پیش در گفتگو با خبرنگار ما، با اشاره به سفر وزیر سابق صمت و افتتاح واحد گندله سازی صبا نور ،بیان داشت: در همان زمان قرار بود پروژه آهن اسفنجی هم گلنگ زنی شود اما به دلیل اختلافی که در درون شهرستان به دلیل مکان جانمایی شده به وجود آمده بود این امر انجام نشد و آقای وزیر هم در همانجا اعلام کردند راه اندازی این پروژه در شهرستان بیجار نهایی است و به دلیل مشخص نشدن مکان در زمان دیگری این کلنگ زنی انجام می شود.

کریمی تصریح کرد: شرکت ایمیدرو در جواب نامه بنده دو منطقه زاغه پولاد و هشتاد جفت را مشخص کرده بودند. 

وی ادامه داد: طبق نظریه کارشناسی شرکت ایمیدرو از بین این دو منطقه زاغه پولاد به دلیل میزان اختلاف سرمایه گذاری با منطقه هشتاد جفت انتخاب شده است.

این مسوول اعلام کرد:طبق نظریه کارشناسی شرکت ایمیدرو میزان سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی احیای آهن اسفنجی در منطقه زاغه پولاد را ۵۰ میلیارد تومان اعلام کرده در حالیکه راه اندازی همین پروژه در منطقه هشتاد جفت ۹۰ میلیارد تومان است. 

وی خاطر نشان کرد :همین اختلاف قیمت در سرمایه گذاری و فراهم بودن امکانات زیر ساخت موجب انتخاب منطقه زاغه پولاد برای راه اندازی این پروژه مهم است. 

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرکت ایمیدرو در نامه ای طی ماه های قبل نظر کارشناسی خود را به استانداری و فرمانداری شهرستان بیجار اعلام کرده است،گفت: استانداری تاکنون در این مورد برای روشن شدن اذهان مردم شهرستان بیجار هیچگونه اطلاع رسانی نکرده است. 

کریمی با اظهار گلایه از استاندار،اظهار داشت:تعلل در اطلاع رسانی پذیرفتنی نیست و به هیچ وجه برای مردم شهرستان بیجار قابل قبول نیست. 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه کار جانمایی این پروژه اقتصادی در منطقه زاغه پولاد قطعی است،بیان داشت: سیاسی بازی و راضی کردن یک عده در استان جلوی پیشرفت این کار را گرفته و از همین تریبون اعلام میکنم به دستگاه های ذی ربط و متولیان امر به این مسئله مهم نگاه شهرستانی داشته باشند نه نگاه بخشی و روستایی. 

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان: آغاز عملیات اجرایی آهن اسفنجی به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در زاغه فولاد بیجار

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان هم در جلسه کارگروه اشتغال شهرستان بیجار در تاریخ 26 آبان امسال در سالن جلسات شهدای گمنام فرمانداری به عملیات اجرایی آهن اسفنجی بیجار به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن اشاره و گفته بود: عملیات اجرایی آهن اسفنجی در محل زاغه فولاد به زودی در بیجار آغاز به کار خواهد کرد. 

وی عنوان کرده است: برای آغاز به کار آهن اسفنجی کلنگ‌زنی نخواهیم کرد چرا که گندله صبانور با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و با حضور استاندار کلنگ‌زنی شد و اعلام کردیم این مهم به منزله کلنگ‌زنی آهن اسفنجی است. 

 معاون اقتصادی استاندار: عملیات اجرایی آهن اسفنجی در محل زاغه فولاد به زودی در بیجار آغاز به کار خواهد کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان هم در جلسه تاریخ 26 آبان سال جاری که با حضور اعضای کارگروه رفع موانع تولید استان در سالن شهدای گمنام فرمانداری بیجار برگزار شد به عملیات اجرایی آهن اسفنجی بیجار به ظرفیت 80 هزار تن اشاره و گفته بود: عملیات اجرایی آهن اسفنجی در محل زاغه فولاد به زودی در بیجار آغاز به کار خواهد کرد. وی بیان کرد: برای آغاز به کار آهن اسفنجی کلنگ‌زنی نخواهیم کرد چرا که گندله صبانور با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و با حضور استاندار کلنگ‌زنی شد و اعلام کردیم این مهم به منزله کلنگ‌زنی آهن اسفنجی است. 

 

اعتراضات مردم حسن آباد و بی تدبیری استاندار و فرماندار شهرستان در این موضوع


اما رویداد اخیر شهر حسن آباد یاسوکند در پی اعتراض به محل احداث کارخانه آهن اسفنجی تلخ ترین صحنه های اجتماعی در دهه گذشته در سطح شهرستان بیجار را رقم زد که شاهد بازتاب آن در کانال های معاند بودیم.

 

فرماندار بیجار روز جمعه 16 آذر ماه با حضور در نماز جمعه شهر حسن آباد یاسوکند مردم این شهر را به آرامش دعوت کرد و با بیان اینکه شخص بنده همانطور که قبلا از شما حمایت کردم و برای رایزنی شما با استاندار وقت گرفتم، در طی هفته آینده دوباره این اقدام را انجام می دهم و در معیت شما برای طرح مباحث خدمت استاندار می رویم. 

شامگاه 17 آذر  هم فرماندار بیجار، امام جمعه شهر حسن آباد یاسوکند، بخشدار، ریس شورای شهر حسن آباد یاسوکند، نماینده صبانور و تعدادی از معتمدین شهر در رابطه با این مسئله با حضور در سالن جلسات استانداری با بهمن مرادنیا دیدار و گفتگو کردند.

 

 استاندار کردستان در این جلسه با توجه به تمامی خبرهای که خود، معاونینش و نماینده اجرایی خود یعنی فرماندار در خصوص احداث کارخانه آهن اسفنجی در منطقه زاغه فولاد بیان کرده بود و تیتر آن در تمامی سایت ها و خبرگزاری ها موجود است برای راضی کردن دل مردم حسن آباد یاسوکند هر گونه فعالیت در زمینه آهن اسفنجی در زاغه پولاد را متوقف و مقرر شد کارشناسی مجدد با حضور شخص استاندار ، تیم کارشناسی منطقه و سرمایه گذار انجام شود. 

بعد از پایان این  جلسه نیز افرادی در حال دیکته کردن مطالبی به فرماندار بیجار بوده و خواستار انجام مصاحبه و بیان آن از طریق فضای مجازی شدند که فرماندار بیجار هم به جای اینکه تدبیری برای این موضوع بیاندیشد، تمام هم و غمش این است که در تصویری که قرار است منتشر شود حتما عکس آقای روحانی هم باشد و این موضوع برایش بسیار مهم است.


منبع خبر:  بیجار یام ایران
برچسب ها :  
دسته بندی :   اخبار / اقتصادی و بازرگانی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=474
داغ ترین خبرها
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود