آخرین خبرها

» بیجار / بیجار شناسی

تاریخ انتشار:   4 دی 1397, 09:44

  کد مطلب:491
 650بازدید
 0

شهید نامدار گروسی دکتر مصطفی رستم پور

دکتر مصطفی رستم پور ، در سال 1333 در شهرستان بیجار چشم به جهان گشود. پدرش محمد رستم پور از شعرای بیجار به تعلیم و تربیتش پرداخت و زمینه دانش طلبی او را با تهیه امکانات تحصیل و تشویق و دلگرمی فراهم ساخت

[…]

دکتر مصطفی رستم پور ، در سال 1333 در شهرستان بیجار چشم به جهان گشود. پدرش محمد رستم پور از شعرای بیجار به تعلیم و تربیتش پرداخت و زمینه دانش طلبی او را با تهیه امکانات تحصیل و تشویق و دلگرمی فراهم ساخت، و مادر با ایمان و زحمتکش او با شور و شوق و علاقه وافر به فرزندش از هیچگونه ملاطفت و مهربانی در حق مصطفی ، کوتاهی و دریغ نورزید. پدر و مادر هر دو دلبسته پس و شیفته هوش و ادب و پشتکارش بودند. از همان آغاز تحصیل ،استعداد و تلاشش را دریافتند و به کمال ذاتی و زیرکی خدادای اش پی بردند و با تشویق و ترغیب، روز به روز استعداد نهفته اش را قوه به فعلیت می رساندند.

مصطفی در تمام دوران تحصیل چه در دبستان و چه در دبیرستان در درس و بحث ممتاز و در اخلاق و ادب سرافراز بود؛ معلم و محصل، دبیر و همکلاسی ، او را دوست می داشتند و در ردیف اول کلاس می نشاندندو او بیشتر مطالب درس را از زبان معلم می آموخت و آنچه نمی دانست فورا می پرسید و به سوالاتی که استاد از او می پرسید پاسخ صحیح می داد. مصطفی روحیه ای لطیف و چهره ای گیرا و معصوم داشت؛ در رفتار و کردار،آرام، متین،محبوب،سنگین و باوقار بود، هرگز کسی را نمی آزرد و به دنبال بازیگوشی و شیطنت نبود. بیشتر اوقاتش را به مطالعه می گذراند. معمولا بیشتر ساعات شب را به نوشتن و خواندن سپری می نمود و برای درک دقیق ذرس، خود را به زحمت می انداخت. مصطفی تمام درش را در محیط خامه ، حاضر و اماده می کرد، با اینکه در ایم بهار، درس خواندن جوانان در میان باغهای سرسبز  و خرم بیجار امری عادی و طبیعی بود ، او محیط خانه را برای درس خواندن بر جای دیگر ترجیح می داد و می گفت:(( حیفم می آید که این گیاهان سرسز و باصفا در باغها را قدم زن خود و گر چه برای درس خواندن، پایمال کرده از بین ببرم )).

مصطفی با موفقیت ، تحصیلات ابتدایی،نتوسطه و دبیرستان را در زادگاهش بیجار به اتمام رسانید و به گرفتن مدرک دیپلم در رشته طبیغی نایل آمد و در کنکور سرتاسری در رشته پزشکی دانشگاه تبریز قبول شد و بعد از طی هفت سال تحصیل ، موفق به درجه دکترا گردید و در رشته جراحی قلب متخصص شد. همه با دیدگاه احترام به او می نگریستند و ابتکار و هوش و کارش را می ستودند. مدتی در بیمارستان (( فیروزگر)) تهران مشغول طبابت و امور جراحی قلب بود و شدیدا علاقمند به گرفتن فوق تخصص در رشته خودش بود.

دکتر مصطفی رستم پور از انجا که در رشته کار وظیفه اش در چهرچوبه کادر نیروی هوایی ارتش بود، و به عنوان سرگردی متعهد، با تخصص پزشکی، در کادر نظامی کار می کرد. مقتضای زمان و نیازهای فراوان دوران جنگ، به ویژه مداوای مجروحان و جراحی انان، او را بیشتر محدود می کرد؛ تا جایی که آرزوی فوق تخصص گرفتن را برای او به شکل (( محال عادی )) در آورده بود! ولی سرانجام پس از تلاشها و توسلاتی، تحقق این آرزو را مشروط به خدمت کردن مدت مدیدی در جبهه نمودند! در همین ایام بود که عراق در حمله های خانمانسوز خود بر خلاف مقررات جنگ و تعهدات امور بین المللی، از سلاحهای شیمیایی استفاده می نمود. او در یکی از حملات در تاریخ 60/11/10 به شهادت رسید پیکر ان شهید پس از انتقال به تهران به طرز باشکوهی در میان هزاران نفر تشییع کننده ضمن اجرای مراسم نظامی، با شور و شوکت کم نظیر و با اهنگ عزای نیروهای مسلح همراه با رژه نیروی هوایی در هاله ای از معنویت و صعود مقام والای انسانی با حضور مقامات دولتی اعم از اشکری و کشوری و وزیر و پرسنل وزارت بهداری و توده های انبوه مردم تهران از بیمارستان فیرزگر به مقصد بیجار تشییع گردید.

پس از انتقال به زادگاهش شهرستان بیجار گروس، هزارن نفر از شهر و روستا پیرامون جنازه اش اجتماع نمودند و با احترام و عظمت کم نظیری پیکر آن پزشک فرزانه را به جانب گلزار شهیدان سوق دادند و با غم و اندوه فراوان در شب جمعه 1364/11/24 به خاک پردند. مسئولان بیمارستان فیروزگر تهران با پاس خدمت ان شهید ، پخش پنجم جراحی ان بیمارستان را به نام او نامگذاری کردند و لوحه آن را در تارخ 1365/12/19 نصب و پرده برداری نمودند.برچسب ها :  
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=491
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود