آخرین خبرها

» بیجار / بیجار شناسی

تاریخ انتشار:   17 دی 1397, 10:09

  کد مطلب:510
 560بازدید
 0

مرگ را از عسل گواراتر می‌دانم

شهید «محمدابراهیم خدابنده‌لو» در پانزدهم دی سال ۵۹ در درگیری با دشمن بعثی به شهادت رسید. چنانکه خودش گفته بود «این مرگ را از عسل بر وجودمان گواراتر می‌دانیم چون اطاعت از امام است.

[…]

شهید محمد ابراهیم خدابنده‌لو، در اولین روز از بهمن ماه سال ۱۳۳۸ در شهرستان بیجار متولد شد. پدرش محمدرضا و مادرش آهو نام داشت. در یک سالگی مادرش را از دست داد اما خیلی زود زنی مهربان جای خالی مادر را پر کرد و همچون پسرش او را با مهر و محبت پروراند. پدرش کارمند آموزش و پرورش بود و با وجود خانوده پرجمعیت اوضاع اقتصادی مناسبی داشتند.
در ماه‌های رجب، شعبان و رمضان روزه می‌گرفت، نمازهایش را با اعتقاد راسخ می‌خواند و به امر به معروف و نهی از منکر اصرار داشت.
وقتی از مدرسه به خانه برمی‌گشت بسیار سر به زیر بود و دور از هیاهوی کودکانه و نوجوانی‌های یک پسر، پای درسش می‌رفت، اما بعد از اینکه سیکل گرفت ترک تحصیل کرد.
در سال ۵۵ از طرف رژیم پهلوی به سربازی فراخوانده شد. او از دستور سرباز زد و حاضر نشد زیر پرچم کفر خدمت کند. در روزهای پرهیاهوی انقلاب در تظاهرات حضور پر شور داشت و علی‌رغم حکومت نظامی به خیابان‌ها می‌رفت و اعلامیه‌های امام را بین مردم پخش می‌کرد. او در پایین آوردن مجسمه‌ شاه هم شرکت داشت.
وقتی امام به ایران آمد ۱۹ ساله شده بود. در سال ۱۳۵۹ دوباره به خدمت سربازی خوانده شد. این بار جنگ بود و او با جان و دل آماده دفاع از وطن شد.
اولین بار که از جبهه برگشت دلش گواهی داد که آخرین دیدار او با خانواده‌اش خواهد بود. شوق به شهادت و غم تنها گذاشتن پدر برای تنها پسر خانواده حس متفاوتی در او ایجاد کرده بود.
در اتاقی تنها نشست و برای پدرش گریه کرد. وقتی خواهرش وارد اتاق شد و حال او را پرسید. ناراحتی‌اش را ابراز کرد و پدر را به خواهران سپرد . حالا دلش کمی آرام شده بود و دوباره به جبهه برگشت.
روز دهم دی ماه سال ۱۳۵۹ بود که با ذوق شاعرانه‌اش وصیت نامه‌ای نوشت پر از شعر آن هم بر روی کاغذی با حاشیه گل. در این محراب خونبارم/ زخون بر تن کفن دارم/ بود حق یاور من/ خمینی رهبر من. وصیتنامه را به یکی از همرزمانش داد تا به پدرش برسانند.
پنج روز بعد در پانزدهم دی ماه سال ۵۹ در جاده‌ی ماهشهر- آبادان در درگیری با دشمن بعثی به شهادت رسید . چنانکه خودش گفته بود ما «این مرگ را از عسل بر وجودمان گواراتر می‌دانیم چون اطاعت از امام است. من به جبهه می‌روم به امید اینکه به شهادت برسم.» همان گونه شد و پیکر پاکش برای همیشه مزار شهدای بیجار را عطرآگین کرد.برچسب ها :  
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=510
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود