آخرین خبرها

» بیجار / بیجار شناسی

تاریخ انتشار:   17 دی 1397, 10:22

  کد مطلب:513
 569بازدید
 0

موقعیت جغرافیایی بیجار گروس در کردستان

شهرستان بيجار گروس در شرق و شمال شرقي استان كردستان واقع شده و در دوران هاي گذشته با نام گروس خوانده مي شده است و در واقع شهرستان كنوني بيجار، قسمت عمده ي (بخصوص قسمت مركزي) ولايت گروس دوران قاجار و قبل از آن را شامل مي گردد.

[…]

شهرستان بيجار گروس در شرق و شمال شرقي استان كردستان واقع شده و در دوران هاي گذشته با نام گروس خوانده مي شده است و در واقع شهرستان كنوني بيجار، قسمت عمده ي (بخصوص قسمت مركزي) ولايت گروس دوران قاجار و قبل از آن را شامل مي گردد. وتا حوالي سال 1316 شمسي شهرستان بيجاربا نام گروس ودر تقسيمات كشوري معرفي مي گردد. آما بعد از آن منطقه ي گروس با نام مركز آن بيجار خوانده شد و كم كم بيجار پيشوند ونام گروس پسوند منطقه قرار گرفت و منطقه مشهور به بيجار گروس مي شود. تا اينكه در اوايل انقلاب اسلامي نام  گروس از پسوند شهرستان بيجار خارج شد و از آن پس محدوده ي سابق ولايت گروس با نام شهرستان بيجار معرفي و مشهور گرديد. 

شهرستان بيجار گروس در شرق و شمال شرقي استان كردستان واقع شده و در دوران هاي گذشته با نام گروس خوانده مي شده است و در واقع شهرستان كنوني بيجار، قسمت عمده ي (بخصوص قسمت مركزي) ولايت گروس دوران قاجار و قبل از آن را شامل مي گردد.

وتا حوالي سال 1316 شمسي شهرستان بيجاربا نام گروس ودر تقسيمات كشوري معرفي مي گردد. آما بعد از آن منطقه ي گروس با نام مركز آن بيجار خوانده شد و كم كم بيجار پيشوند ونام گروس پسوند منطقه قرار گرفت و منطقه مشهور به بيجار گروس مي شود. تا اينكه در اوايل انقلاب اسلامي نام  گروس از پسوند شهرستان بيجار خارج شد و از آن پس محدوده ي سابق ولايت گروس با نام شهرستان بيجار معرفي و مشهور گرديد.

شهرستان بيجار گروس درسال 1314 شمسي 9000 كيلومتر مربع و در اواسط دوران پهلوي مساحتي بيش از 7700 كيلومتر مربع داشته است، كه با گذشت زمان مناطقي از آن جدا و به شهرهاي اطراف پيوسته اند. به طوري كه امروز مساحتي در حدود 5085 كيلومتر مربع دارد.
كه وسعتي در حدود 60 الي 70 درصد ولايت گروس سابق را شمال گرديده است و اكنون با بخشهاي قيدار و ماه نشان از توابع زنجان در شرق و شمال، با شهرستان تكاب، در شمال غربي و با كبوتر آهنگ همدان، در سمت جنوب شرقي همسايه است و هم چنين با شهرستان هاي قروه وديواندره از توابع استان كردستان در جنوب وغرب هم مرز است وبالغ بر سيصد روستاي آباد داشته كه هماكنون شصت روستاي آن خالي از سكنه مي باشد و داراي يازده دهستان به نام هاي حومه، خسروآباد، پيرتاج، كراني، نجف آباد، سياه منصور، خور خوره، سيلتان، ،بابارشاني، طغامين وگرگين مي باشد وهمچنين داراي سه شهر به نامهاي بيجار، حسن آباد ياسوكند و بابارشاني است. شهرستان بيجار داراي جمعيتي در 110 هزار نفر كه تقريبا نيمي از آن در شهر و نيمي ديگر در روستاها ساكن مي باشند.

 برچسب ها :  
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=513
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود