آخرین خبرها

» ---

تاریخ انتشار:   12 بهمن 1397, 00:20

  کد مطلب:521
 2646بازدید
 0

رودخانه هایی که به قزل اوزن می ریزند

رود قمچقای: در بخش سیاه منصور، رودخانه مزبورz از کوههای چیچلکو سرچشمه گرفته و در بخش توپ آغاج به رئدخانه قزل اوزل می ریزد.

[…]

رود قمچقای: در بخش سیاه منصور، رودخانه مزبور از کوههای چیچلکو سرچشمه گرفته و در بخش توپ آغاج به رئدخانه قزل اوزل می ریزد.رود شوره: که به خاطر داشتن رسوبات گچ و نمک طعام به این اسم نامگذاری شده، از مناطق پنجه بالا و نوبهار سرچشمه گرفته و به قزل اوزن میریزد.

 چم زرد: در شمال قبا سرخ به قزل اوزل می ریزد، این رود از دو شاخه ی مهم تشکیل شده است که یکی به نام چم قره توره از کوه چنگیز قلعه سرچشمه گرفته با جهت جنوب غربی به روستای قره توره نزدیک می شود، در این محل گدازه آتشفشانی کوه سیاه، مسیر انحراف ساخته با جهت شمال غربی به (( قبا سرخ)) کنار راه بیجار می ریزد.شاخه دیگری از کوه کانی آیینه در جنوب غربی روستای برگشا سرچشمه می گیرد. شاخه های متعدد آن در دشت، درخت سبز ( دار سوز ) به هم پیوسته به نام چم چشمه ایاز در شمال قباسرخ به چم قره توره پیوسته و پس از طی مسیر یا جهت شمالی وارد قزل اوزن می شود.

 چم درویش خاکی: قسمت مهمی از دهستان نجف آباد را سیراب کرده و در روستای درویش خاکی در شاخه واحدی ، ناهمواریهای چین خورده و آهکی را شکافته و با دره ای تنگ و آبدار به قزل اوزن میریزد.

رود کوه زن: سرچشمه این رودخانه دامنه شمالی کوه سپه سالار و دامنه ی شرقی کوه زرنیخ در شمال غربی شهرستان بیجار است، شاخه های اولیه به شکل قوسی، کوه خرداش را دور زده و در جهت جنوب شرقی پس از اتصال شعبه های کوچکتری  از ارتفاعات مجاور در محل روستای نور محمد و شاخه دیگری از مغرب دریافت می دارد.

ادامه این رودخانه به سمت جنوب شرقی رسوبات جوش سنگی را شکافته و از شمال و جنوب به ترتیب از که های شاهنشین و نورعین- در جنوب کوه خرداش- شعبه های دیگری به آن پیوسته و از روستای خلیفه قشلاق به بعد دارای بستری پهن و آبرفتی است.این رود در مغرب روستای جیران به شعبه مهم قاوشقچای متصل می شود و سرانجام به قزل اوزن می ریزد.

رود قاوشق چای: با حوضه ی آبگیر وسیع تری در مغرب و جنوب رود کوه زن جریان دارد. شعبه های این رودخانه در نواحی سرچشمه اسامی متعددی دارد که بیشتر به نام روستاهای مجاور آنها خوانده می شود. آب باران و ذوب برف ارتفاعات شمال غربی و مغرب شهرستان بیجاردر دو شعبه اصلی متمرکز شده و سپس در شرق کوه ناصرآباد ( دهستان جعفرآباد ) به هم متصل میشوند.

سرچشمه شعبه شمالی کوه زرنیخ و سرچشمه شاخه جنوبی به ترتیب از شمال به کوههای گوهر بلاغی، ایوب انصار، قره توره و حتی شاخه ای از هوه توی شرقی است.این رودخانه دره ای گودتر از کوه زن دارد و در جهت غربی – شرقی در مغرب روستای جیران به کوه زن می پیوندد، سرانجام به قزل اوزن میریزد. به طور کلی دو رودخانه کوه زن و قاوشقچای بعد از به هم پیوست در فاصله کوتاهی در مشرق روستای قجور به قزل اوزن ختم می شود.

چم پشت قلا و چم زاغه قلا: ارتفعات آهکی چین خورده اطراف بیجار و رشته تپه های دگرگونی مشرق کوه حمزه عرب، سرچشمه شعبه های کوچکی است که گاهی پس از اتصال شعبه های بزرگتری به وجود آورده و زمانی به طور موازی و جداگانه جهت شمال شرقی به قزل اوزن میشود.

سیلابهای دامنه ی کوه نقاره کوب در شمال غربی بیجار پس از اتصال به نام چم قامشلو و سیلاب های بادمستان و مهره نگار- در جنوب شهر بیجار – پس از عبور از داخل شهر به نام چم قلا در شمال روستای تابستانی به هم پیوسته و به نام چم قلا پشت قلا پس از روستای قشلاقخانه بع دره ای گود و جداری دیوار مانند در رسوباتس به قزل اوزن می پیوندد.

در مجاور قزل اوزن از شیب جدارها به طور محسوسی کاسته می شود و دارای آب دایمی است.در مشرق این رود سیلاب کوههای حمزه عرب و خوره تاو ( آفتاب گیر ) در مشرق و جنوب شرقی بیجار، پس از اتصال و عبور از روستای زاغه فولاد در حومه روستای قشلاقخانه به قزل اوزن می ریزد.

رودخانه تلوار: این رودخانه از کوههای کلیایی در جنوب دهگلان و پنجه علی و دشت چهاردولی سرچشمه می گیرد و در منطقه قروه با چم شور و رودهای دهگلان به هم پیوسته و به طرف گروس، رو به شمال جاری و در حوزه بیجار با اوزن دره و رود شرکش مخلوط می شود و نهایتا به قزل اوزن می پیوندد.برچسب ها :  
دسته بندی :   ---
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=521
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
پیشنهاد سردبیر مطالب بیشتر »
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود