آخرین خبرها

  کد مطلب:554
 561بازدید
 0

نظرات و اقدامات امیرنظام گروسی درباره راه آهن

ایرانیان از زمانی که پا به اروپا گذاشتند منوجه اهمیت اجتماعی و اقتصادی راه آهن شدند و علاقه پیدا کردند که در ایران نیز به ایجاد راه آهن بپردازند.

[…]

ایرانیان از زمانی که پا به اروپا گذاشتند منوجه اهمیت اجتماعی و اقتصادی راه آهن شدند و علاقه پیدا کردند که در ایران نیز به ایجاد راه آهن بپردازند. به همین جهت دربار ایران حسنعلی خان گروسی سفیر ایران در پاریس خواستار اطلاعاتی درباره راه آهن شد. او در نامه ای که به تاریخ سه شنبه چهارم ذی الحجه سال 1280 هجری قمری از لندن نوشته است. چنین بر می آید که دولت ایران درصدد یافتن شرکت معتبر و با صلاحیتی برای تعهد این عمل بودند. نامه حسنعلی خان نحوه تفکر دولت ایران را در ام احداث را آهن حکایت می کند. حسنعلی خان به اولیای دولت فواید راه آهن را نوشته و پیشنهاد داده است که به مقدمات این کار بپردازند. در قسمتی از آن چنین آمده است:

«... چندین کمپانی را که در غرنگستان به اعتبار مشهور بودند به تکلبف به این امر نمودیم و هر یک شروطی چند برای اقدام خود نوشتند که بعضی از آن شرایط و تکالیف دشوار بود که قبول آها به صرفه دولت مقرون نبود و بعضی قبول آن سهل و به صلاح دولت نزدیک بود...»

گراهام استوری در کتاب ( رویتر در یک قرن ) اشاره کرده است که: « در سال 1280 هجری قمری به دستور ناصرالدین شاه حسنعلی خان وزیر مختار در پاریس با کمپانیهای مختلف اروپایی وارد مذاکره می شنوند پیشنهادهایی برای تاسیسراه آهن و.... می گردد.»

در جایی دیگر حسنعلی خان کاری را با فایده تر و با صرفه تر از راه آهن نمی داند و اضافه می کند که راه آهن شود در اندک مدت آبادی مملکت و ترقی دولت و ملت به عمل خواهد آمدو کارها به درجه کمال خواهد رسید . او اصرار دارد که جواب لازم هرچه زودتر ارسال شود که :

((... هم چاکران تکلیف خدمت خود را بدانند و هم جماعت کمپانی از انتظار بیرون آمده از کارها و اشتغال خودشان باز نمانند... در این ممالک کسی نیست که یک روز و یک ساعت اشتغال خود را به تاخیر اندازد و با وجوهات و تنخواه نقد خود را بی نفع و بی معامله بگذارد.))

او اعتقاد بر این دارد که بعد از پنجاه سال هیچ تکلیفی نبیست و از بابت راه آهن مبالغی عاید دولت خواهد شد و کمپانی ها نیز به علت رقابت موجود، آنها را بر آن خواهد داشت که کمتر و ارزانتر قبول کند.نامه حسنعلی خان سه شنبه 4 ذی الحجه سال 1280 هجری قمری برابر با ماه مه 1864 میلادی نوشته شده است ولی امتیاز راه آهن یکسال بعد تقاضا شده است.برچسب ها :  
دسته بندی :   بیجار / امیرنظام گروسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=554
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود