آخرین خبرها

» بیجار / بیجار شناسی

تاریخ انتشار:   28 بهمن 1397, 16:16

  کد مطلب:565
 795بازدید
 0

بنای اولیه تاریخی شهرستان بیجار ،بیجار گروس ( قسمت چهارم )

در سال های اول مشروطیت در بیجار گروس عدلیه و مدرسه - آموزش به شیوه ی جدید - به وجود می آیند. اما بعد از مدتی این ادارات در بیجار گروس تعطیل می شنوند و بلدیه ( شهرداری ) نیز بعد از سال 1300 شمی در بیجار دایر می گردد و در سال 1307 شمس اولین خیابان کشی در سطح شهر صورت می گیرد.

[…]

در سال های اول مشروطیت در بیجار گروس عدلیه و مدرسه - آموزش به شیوه ی جدید - به وجود می آیند. اما بعد از مدتی این ادارات در بیجار گروس تعطیل می شنوند و بلدیه  ( شهرداری ) نیز بعد از سال 1300 شمی در بیجار دایر می گردد و در سال 1307 شمس اولین خیابان کشی در سطح شهر صورت می گیرد که تعداد زیادی از خانه ها، جهت خیابان کشی تخریب می گردد. درآمد شهرداری نیز به ان اندازه نبوده، تا بتواند هزینه ی خانه های تخریب شده را بدهد و خیابان کشی را ادامه دهد که به ناچار، به علت کم درآمدی، سه خیابانی که در شهر بیجار، در سال 1307 شمسی اخداث شده بودند؛ فقط تا حدودی تسطیح می شنوند و آسفالت کردن آنها تا سال 1339 شمسی صورت نمی گیرد.

شهر بیجار گروس نیز مانند تعدادی از روستاهای گروس توسط امیرتیمور گورکانی ( تیمور لنگ ) در سال 804 ه.ق به آستان شیخ صفی الدین اردبیلی وقف می گردد؛ و شهر بیجار تا سال 1315 شمسی هم چنان به عنوان املاک وقفیه به حساب آمده است. و از مردم اجاره ی املاک و اراضی گرفته می شد تا اینکه در طی چند سال وارث شیخ صفی الدین جهت جمع آوری عایدات به بیجار مراجعه نمی کنند و مردم شهر بیجار در سال 1313 شمسی پس از تشکیل اداره ی ثبت اسناد و املاک در بیجار خواهان ثبت املاک خود گردیدند. بر این اساس کمیسیونی متشکل از رؤسای ادارات بیجار و تعدادی از بزرگان شهر در سال 1315 ه.ش تشکیل شده و به این نتیجه رسیدند که مردم مبلغی را به عنوان حق الثبت پرداخت کنند به همان میزان مبلغی را به اداره ی اوقاف بسپارند، جهت ساخت دبیرستان در شهر بیجار،که این مورد موافقت وزارت معارف و اوقاف کشور قرار گرفت و از آن تاریخ 1324/4/24 اداره ی اوقاف از کلیه ی دعاوی خود نسبت به موقوفات شیخ صفی در بیجار صرف نظر کرد. در سال 1327 شمسی سیسیل ادواردز، نویسنده ی کتاب قالی ایران،از بیجار دیدن کرده و می نویسد: (( بیجار شهر کوچکی است با 7 هزار نفر جمعیت که در دره ای زیبا و سرسبزی  در 120 مایلی شمال غربی همدان واقع شده و در پشت بوستانها و باغهای میوه آن را احاطه کرده سات. ))

در دوران شهرداری جناب آقای مهدی طوماری، بازرس سازمان بازرسی کل کشور به بیجار سفر کرده، و در تاریخ 1332/9/23 شمسی در یک گزارش از اوضاع عمومی بیجار چنین می نویسد: ((بیجار از حیث عمران و آبادانی هیچ سهم و نصیبی نداشته و خیلی عقب مانده است درآمد شهرداری خیلی کم است و حتی قادر نیست دو نفر عاجز و بینوا را خوارک و پوشاک دهد. از چنین شهرداری نمی توان انتظار داشت که چرا سه چهار خیابان  کوتاهی که دارد آسفالت نشده یا برای آشامیدن مردم که از چند قنات قدیمی با هزار مشقت شرب می نمایند فکری بکند. تفرجگاه یا باغ ملی خواب و خیالی بیش نیست اما تنها کاری که شهرداری آن هم با کمک مؤثری که از محل عطیه ی ملوکانه ( شاهی ) شده، توانسته انجام دهد. تأمین برق شهر و ساختمان دو گرمابه است که مورد استفاده ی خواص مردم واقع شده است. ))

در سال 1334 شمسی دوران شهرداری آقای اشرف زاده جهت خیابان کشی جدید بسیاری از مساکن مردم منهدم و تخریب می سازد که این امر باعث توسعه خرابی های شهر و آوراگی و بی خانمانی جمع کثیری می شود به همین علت با اعتراض تعداد زیادی از مردم شهر روبه رو می شود و اهالی از نخست وزیر درخواست می کننند که احداث خیابان های جدید را به زمانی دیگر موکول کند و به جای آن که مردم زیادی آواره و بی خانمان سازد اصلاح خیابان های قدیمی شهر بپردازد و آنها را زیر سازی،جدول سازی نماید و به رفع نواقص آنها بپردازد در حالی که در شرایط فعلی شهر بیجار گروس به آی آشامیدنی و مرمت خیابان های موجود نیاز بیشتری دارد تا اینکه خیابان جدیدی بسازد.

با اقدامات مردم، نسبت به احداث خیابان های جدید ،شهرداری مجبور به متوقف کردن خیابان کشی در شهر می شود. اقدامات دیگر در دوران شهرداری آقای اشرف زاده،برداشتن سقف تخریب شده بازار و نصب سثق شیروانی بازار بر روی آن بوده است.در سال 1335 شمسی چهار هزار متر مربع از اراضی خالصه ی چهارباغ بیجار به گروهان ژاندارمری واگذار می گردد تا ساختمان ژاندارمری احداث گردد.

 

 

در سال 1339 شمس جناب آقای سرلشکر هدایت در رآس بازرسی شاهنشاهی به غرب کشور اعزام می گردد که ایشان در گزارشی در تاریخ 1339/5/6 در مورد وضعیت شهر بیجار این گونه می نویسد: (( اخیرا بیجار دارای سه خیابان کوتاه جدیدالحداث گردیده که آماده برای آسفالت کاری می باشد. ولی کوچه های قدیمی و بازار کوتاه شهر،کف آن را از سنگ فرشهای زمان قدیم مفروش و در اثر مرور زمان دارای فرو رفتگی هایی شده است. و اکنون به صورت چاله درآمده است. آب مصرفی شهر بیجار از چشمه ای به نام ، چشمه سراب در یک کیلومتری شهر به طور رو باز و ساکنین آن، همه ی لباس و فرش های خودرا در مظهر آن می شویند. در شهر بیجار غیر از ساختمان های نیمه تمام دبستان و دبیرستان، منبع آبی به منظور انجام لوله کشی شهر ساخته شده، که امید است پس از اینکه جامعه ی عمل پوشید طبیعتا وضع زارعین شهر و خانه های گلی نامنظم نیز متناسب با عصر و زمان گردد. شهر ،شهردار ندارد و شهرداری نیز زیر نظر فرماندار آقای سلطانی است. ))

آقای سلطانی طی نامه ای در تاریخ 1339/8/5 شمسی اعلام می دارد: در مورد آسفالت خیابانها و احداث خیابان، شهرداری با سازمان قرارداد بسته، که دو خیابان زیرسازی و آسفال شده به سرعت پیشرفت نموده و قریبا خاتمه خواهد یافت.در مورد سراب به استحظار می رساند که فقط باغات از آن مشروب و اهالی هم البسه ی خود را احیانا در آن شستشو می دهند، به ندرت چند خانوار آن حدود، از چشمه ممکن است استفاده ی آب آشامیدنی نمایند.اما عموما از چشمه های رو بسته استفاده می نمایند.و حتی مامور مخصوصی برای آنکه آب آن محل آلوده نشود در آن محل گمارده شده و تقریبا لوله کشی شهر به خواست خدواوند متعال و تحت توجهات شاه،اهالی از آب تصفیه شده استفاده خواهند کردبرچسب ها :  
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=565
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود