آخرین خبرها

  کد مطلب:589
 645بازدید
 0

لفو قرارداد رویتر با تلگراف امیرنظام گروسی

پس از پنج ماه دوری از وطن سر انجام ناصرالدین شاه و هیات همراه در آخر ماه رجب همان سال از طریق دریای خزر به ایران بازگشتند. در انزلی جمعی از رجال به رهبری میرزا سعیدخان وزید امور خترجه و حمایت روسها با تقدیم نامه ای تقاضای برکناری سپهسالار کرده و لغو امتیاز رویتر را خواستار شدند.

[…]

پس از پنج ماه دوری از وطن سر انجام ناصرالدین شاه و هیات همراه در آخر ماه رجب همان سال از طریق دریای خزر به ایران بازگشتند. در انزلی جمعی از رجال به رهبری میرزا سعیدخان وزید امور خترجه و حمایت روسها با تقدیم نامه ای تقاضای برکناری سپهسالار کرده و لغو امتیاز رویتر را خواستار شدند.از طرف دیگر علماء مجتهدین و عداه ای از مردم در لغو این امتیاز اصرار ورزیدند.بنابراین حسنعلی خان از طرف شاه مأمور شد تا از منجیل تلگرافی به رویتر بفرستد که  متن تلگراف از این قرار بود:

(( چون از موعود اجرای فصول امتیاز نامه شما گذشته و هنوز اقدامی جدی از طرف شما نشده دولت ایران آن امتیاز را باطل می داند.))

دلیل فرستادن این تلگراف توسط حسنعلی خان به رویتر بدان جهت بود که در اروپا رسم بر این بود که امور مربوطه به راهسازی با وزیر فواید باشد. این تلگراف به فاصله چهار روز در لندن به دست رویتر رسید و از آنجایی که رویتر بر حسب ظاهر شروع به کار نموده بود از صدر اعظم ایران هم سند داشت، تلگراف حسنعلی خان اهمیتی پیدا نکرد و در روزنامه حسنعلی خان را به عنوان یکی از وزرای درجه سوم ایران معرفی نمود.در خاتمه باید ذکر کردد مه مهر حسنعلی خان وزیر فواید عامه در زیر امتیاز ناه رویتر دیده می شود. البته این بدان معنی نیست که وی نیز جزء رجال نادرست و پول پرست باشد. زیرا او از جمله کسانی بود که به مسائل سیاسی و اقنصادی آشنا بود و در باب راه آهن مطالعاتی داشت و طرح های مفیدی به دولت ارائه کرده بود و باید بگوئیم که حسنعلی خان و دیگر رجال درباری دولت ایران به این وسیله خواستند که صاحب راه اهن شوند ذیرا آنها یکی از علل پیشرفت در امور تجارت و اقتصاد و صنعت را در این امر می دانستند و نیز دلیل صرف هزینه های زیاد آن را از عهده دولت و ملت خارج می دیدند و چاره این کار را در این دیدند که با یک شرکت خارجی قرارداد ببندند اما دولت انگلستان به نفع سیاست نفوذی خود در ایران سود جست.برچسب ها :  
دسته بندی :   بیجار / امیرنظام گروسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=589
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود