آخرین خبرها

» بیجار / بیجار شناسی

تاریخ انتشار:   4 اسفند 1397, 11:21

  کد مطلب:629
 716بازدید
 0

منطقه ای حفاظت شده بیجار نگین سبز بام ایران

شهرستان بیجار مرکز منطقه ی گروس در شمال شرقی استان کردستان و در مجاورت استان زنجان قرار گرفته است،ارتفاع این شهر از سطح دریا 1870 متر است و بعد از شهر کرد و مرتفعترین شهر ایران می باشد.

[…]

شهرستان بیجار مرکز منطقه ی گروس در شمال شرقی استان کردستان و در مجاورت استان زنجان قرار گرفته است،ارتفاع این شهر از سطح دریا 1870 متر است و بعد از شهر کرد و مرتفعترین شهر ایران می باشد.این شهرستان دارای آب و هوای کوهستانی و زمستان های سرد و تابستان های معتدل است که دارای جاذبه های گردشگری و اماکن دیدنی خاصی است.

منطقه حفاظت شده این شهر به عنوان مهم ترین زیستگاه طبیعی استان کردستان و نگین سبز بام ایران با وسعتی بالغ بر 2300 هکتار در 18 کیلومتری شمال بیجار در اراضی صلوات آباد واقع شده است.این منطقه به دلیل قرار گرفتن در میان سلسله ارتفاعات و تحت تاثیر جریان های رطوبتی،از ریزش های جوی مناسبی برخوردار بوده و تعداد زیادی چشمه های دائمی و فصلی در آن دیده می شود. از مهمترین آثاری که در داخل منطقه حفاظت شده قرار گرفته اند،قلعه قم چقا،دره پادشاهان،پل و روستای تاریخی صلوات آباد،کتیبه باستانی دره آسیابان و قلعه چشمه سنگین است.
منطقه حفاظت شده از لحاظ حیات وحش غنی بوده و توده های مختلف پستانداران ، پرندگان،خزندگان و انواع ماهی در این منطقه وجود دارد.
مهم ترین حیوانات موجود در این منطقه می توان به وجود قوچ،میش ارمنی،آهو،خرس قهوه ای،گراز،گربه ای وحشی و انواع پرندگان را نام برد.سایت تکثیر و پرورشی در دو فاز ۲۰ و ۴۰ هکتاری جهت احیاء و نگهداری گوزن زرد ایرانی و آهو در این منطقه احداث شده است که هم اکنون ۲۵ راس آهو و ۸ گوزن زرد ایرانی در آن نگهداری می شود و در صورت ازدیاد جمعیت، گوزن به جنگل های بانه و مریوان و آهو در مناطق حفاظت شده بیجار رهاسازی خواهند شد. با تولد یک گوساله گوزن زرد ایرانی در اردیبهشت ۱۳۹۲، تعداد گوزن های سایت منطقه حفاظت شده بیجار به ۸ راس افزایش یافت.

 

تمامی محدوده 40 هکتاری این سایت فنس کشی گردیده و قابلیت نفوذ از خارج را ندارد.هدف از ایجاد این منطقه ،تکثیر گونه های در معرض خطر انقراض،انجام تحقیقات در زمینه تنوع زیست ،فرهنگ سازی و آموزش زیست محیطی و توسعه اکوتوریسم است. در حال حاضر 137 گونه گیاهی در منطقه حفاظت شده شناسایی شده است که بادام کوهی،درمنه،گون،آویشن،بابونه،بوماداران و کاکوتی از پوشش های گیاهی معروف این منطقه هستند.
این منطقه جزء جاذبه های گردشگری دیار بیجار گروس است و بازدید علمی دانش آموزان و دانشجویان از سایت تکثیر حیات وحش نیز قابل توجه است.

 برچسب ها :  منطقه, حفاظت, بیجار, ایران, ایرانی, کردستان, شهرستان بیجار, گردشگری, جاذبه بیجار, صلوات, زنجان, بیجار گروس, بیجار سیتی, bijar, bijarcity, bijaronline, bijarbameiran
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=629
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود