آخرین خبرها

» بیجار / بیجار شناسی

تاریخ انتشار:   6 اسفند 1397, 12:15

  کد مطلب:652
 720بازدید
 0

بیجار گروس در هزاره ی اول قبل از میلاد ( قسمت دوم )

در دوران ادادنیراری سوم( پادشاه آشوری) در یکی از گل نبشته های نمرود که گویا متعلق به سال 802 قبل از میلاد است پادشاه آشوری در فهرستی از سرزمین های تابع خویش در زاگرس از سرزمین ابددن نام می برد و تا این زمان گویا تنها یک بار لشکریان آشوری مستقیما وارد خاک شاهک نشین ابددان شده بودند

[…]

در دوران ادادنیراری سوم( پادشاه آشوری) در یکی از گل نبشته های نمرود که گویا متعلق به سال 802 قبل از میلاد است پادشاه آشوری در فهرستی از سرزمین های تابع خویش در زاگرس از سرزمین ابددن نام می برد و تا این زمان گویا تنها یک بار لشکریان آشوری مستقیما وارد خاک شاهک نشین ابددان شده بودند و آن در طی لشکر کشی سال 834 قبل از میلاد شلمنصر بوده است که در تمامی موارد دیگر ذکر نام ابددان تا سال 802 قبل از میلاد یا اشاره به تابعیت این شاهک نشین دارد، یا مربوط به یادآوری لشکرکشی گذشته ی آنان بوده است.
در سال 744 قبل از میلاد تیگلت پیله سر سوم ( شاه آوری) به ایران لشکر کشید به هر جا که رسید دهکده ها و نقاط مسکونی را تصرف کرده و سوزاند و هرچه و هر که به دستشان می افتاد ضبط و اسیر می کردند که در این هنگام تعدادی از شاهک ها اسیر و تعذاذی نیز فرار کردند، که در میان سرزمین های گشوده شده ، نام (( سرزمین )) بیت ابددان از سرزمین هایهمجوار پرسورا به چشم می خورد و در این دوران حاکم ابددان،شخصی به نام اکدی ( بابلی و شاید آشوری ) بوده است که این نشانیاز تاثیر عناصر بابلی و آشوری در ماد غربی می باشد. و بعدها در لوح گلین نمرود که به سال 728 قبل از میلاد. برمی گردد در کیان سرزمین های تابع آشور در روزگار پادشاهی تیگلت پیله سر، نام سرزمسن ابددانی به همراه نمر و بیت خمین،پرسواو دیگر ولایات کوچک ماد به عنوان یک ایالت درج شده، که بر اساس این متن در روزگار تیگلت پیله سر بیت ابددانی پاره ای از ماد و به معنی محدود کلمه ، جزء ایالت ماد آشوریان به شمار می آمده است.

آخرین باری که به نام بیت ابددانی در متون آشوری پدیدار می شود؛ مربوط به روزگار سارگن ( دوم ) است که طی لشکر کشی سال 714 قبل از میلاد به پادشاهی اورارتور، سپاهیان آشور به سرزمین پرسوا وارد شده و در ایجا شاهکان سرزمین های مجاور و در میان آنها شاهک نشین بیت ابددانی هدایایی به سارگن تقدیم کردند که از جمله این هدایا تعدای اسب و قاطر و دامهای شاخدار و شترهای دو کوهان بوده است. با وجود این هدایا، سارگن گوید که هیزم شعله ور به تمام دهکده های ایشان افکندم و سراسر سرزمین ایشان را تل های ویرانو فراموش شده مبدل ساختم.
 
 

در همین اییام که سارگن در بین النهرین حکومت می کرد در شمال غرب ایران نیز قوم ماننا حکومتی قدرتمند به وجود آوردند و تعدادی از شاهک های اطراف را مطیع خود ساختند. قلمرو تحت نفوذ آنان، نواحی جنوبی دریاچه ی ارومیه تا حوالی شهر سقز کنونی بوده است. همزمان با مانناها قوم مادها نیز که در مسیر قزل اوزن بین میانه و همدان و در واقع نزدیکتر به میانه ساکن بودند کم کم در حال قدرت یافتن بودند.تا اینکه در اوایل قرن 7 قبل از میلاد مسیر قزل اوزن را به سوی جنوب پیموده و در بیت کاری یا شهر کارکاسی ( همدان کنونی ) مستقر شدند و توانستندبه رهبری دیاکو شاهک های اطراف و اکناف را با خود متحد سازندو اما همچنان آشوریان از شاک های غرب چون ابددان و غیره باج و خراج می گرفتند تا اینکه هوخشتره جانشین دیاکو در سال 673 قبل از میلاد در بیت کاری قیام می کند و شاهک های اطراف که مدتها بود به اتحاد آنان ( مادها ) در آمده بودند وی را در شورش علیه آشوریان همراهی کردند و از آنجا که سرزمین ابددان از نواحی نزدیک به مادها . از متحدین آنها بود و در واقع جزیی از ماد مرکزی محسوب می گردید؛- تقریبا از اوایل قرن 7 قبل از میلاد ابددان نیز جز ایالت ماد محسوب شده - و آشوریان از آ آنان با نام ایالت مادهای مقتدر نام می برند. از این هنگام مردم نواحی اطراف ماد که از اقوام کوتی و لولوبی بوده اند و به زبان کوتی و لولویی صحبت می کردند. با مادها آمیخته شده و زبان و فرهنگ مادی جایگزین زبان های پیشن گردیده و کم کم ناحیه ابددام نیز سکونتگاه مادها قرار می گیرد و تا اواخر دوره ی ماد - حدود سال 550 قبل از میلاد - به عنوان منطقه فعال و از مراکز مهم اقتصادی مادها محسوب می گردد.
امروزه آثاری که نشان دهد شهرس بیجار گروس در هزاره ی دوم و اوایل هزاره ی اول قبل از میلاد مسکونی و فعال بوده ، بسیار فراوان است.که به ذکر چند نمونه اکتفا می کنیم. در برسی های باستان شناختی شمال غربی ایران که به وسیله آقای سویتب در سال 1971 میلادی اجام شد در منطقه بیجار قبرهایی پیدا شد که در ساخت آنها از سنگ های لاشه استفاده شده و اندازه این قبرها 1/50*2 متر بوده که روی آنها را با سنگ های بزرگ لاشه مسدود کرده و در داخل این قبرها اشیایی سفالینی به دستآمده که با سفال های مشخص عصر آهن I ( یک )قابل مقایسه اند.

قسمت سوم در روزهای آینده پست می گردد.برچسب ها :  میلاد, سرزمین, آشوری, ابددان, مادها, ابددانی, آشوریان, سارگن, پادشاه, روزگار, تیگلت, ایران, اوایل, دوران
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=652
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود