آخرین خبرها

  کد مطلب:656
 745بازدید
 0

امیرنظام گروسی در آذربایجان ( قسمت دوم )

حاج میرزا حسن تبریزی معروف به رشدیه که بنیانگذار مکاتب جدید در ایران است ، از خانواده روحانی بود. عثمانی ها مدارس ابتدایی را رشدیه می نامیدند و نیز در تبریز مدارسی که باهمت حاج میرزا حسن تاسیس گردید.

[…]

حاج میرزا حسن تبریزی معروف به رشدیه که بنیانگذار مکاتب جدید در ایران است ، از خانواده روحانی بود. عثمانی ها مدارس ابتدایی را رشدیه می نامیدند و نیز در تبریز مدارسی که باهمت حاج میرزا حسن تاسیس گردید به رشدیه معروف شد و خود او به این نام مشهور گشت.
او در بیروت تحصیل کرده بود. او مدرسه ای در ایروان تاسیس کرده بود که ناصردین شاه از آن دیدن کرده و اظهار تمایل کرده بود که به تبریز منتقل شود، ولی مخالفان مانع این کار بودند.
با ورود امیرنظام و بنابه خیر اندیشی های او اجازه این کار به او داده شد و او در محله ششگلان تبریز اولین مدرسه با شیوه ی نو در تبریز را بنا نهاد. بعد از ورود امیرنظان ، رشدیه مطابق رسم آن روز کاسه نباتی تهیه کرده، به منزل امیرنظام فرستاد و خود فردای آن روز برای دیدار وی رفت.
از آنجایی که امیرنظام ادیب و علم دوست بود و در عرعریضه های مردمبنابر عادت اول غلطهای نامه را اصلاح می کرد و بعد در حاشیه دستورات لازم را می نوشت و اگر کسی از او غلط می گرفت یک طاق شال به او انعام می داد.
رشدیه در ملاقات خود را معرفی کرد و امیرنظام بنا بر حس کنجکاوی انتظار دیدار رشدیه را داشت به او گفت: (این چه غوغایی است راه انداخته اید؟ چه درسی می خواهید به اطفال بدهید؟) و رشدیه در جواب گفت: (ما الفبای صحیح درس می دهیم .)
امیر نظام گفت: ( الفبا که اینقدر تفصیل ندارد.) رشریه در جواب از امیر نظام خواست که الفبا را به ترتیب بیان کند و چون امیر نظام این کار را کرد رشدیه به او ایراد گرفت و گفت که جای ( الف ) باید ( همزه ) گذاشته شود و ( الف ) قبل از (ل ) و (ی ) آورده می شود .
امیر نظام حق را به جانب رشدیه پرسید که چرا (الف ) به آخر افتاد؟ و رشدیه در پاسخ به او گفت: (الف چون صدر طلب بود از صدر افتاد ) حضار به او اشاره کردند که آقا صدر اعظم خواهد شد و رشدیه وقتی فهمید که جواب خوبی نداده خواست که آنرا اصلاح کند و چون به طبع امیر نظام خوشایند آمد طاق شال دیگری برای او از فضل اله خان خواست . به همین ترتیب گفتگو هایشان ادامه پیدا کرد تا این که حق را به جانب رشدیه داد و به اجازه داد که مدرسه اش را اداره کند .
پس بدین ترتیب موانع احداث مدرسه از سر راه برداشته شد و او مورد حمایت امیر نظام واقع گردید . لازم به یادآوری است این مدرسه اولین مدرسه ای بود که مجاز به نیمکت و تخته سیاه شد و زنگ تفریح در آن گنجانده شد . این هفتمین اقدام رشدیه بود که با فروش ملک خود و با اجازه علما نجف دایر گردید .
محمدعلی غفاری که از طرف امیرنظام به حکومت میاندوآب برگزیده شده بود در نامه ای به امیرنظام شرح اغتشاش محسن خان از نزدیکان خان باباخان حاکم سابق میاندوآب با چند نفر یاغی به دستیاری حسن سلطان رئیس طایفه مرمانی را نوشت و جواب تلگراف بهد وی رسیدکه امیرنظام در آن شرارت حسن سلطان و کارهاس او اطلاع داشته است ( زیرا در سال 1268 در کردستان فتنه کرده بود و خواسته بود که حسن سلطان را دست بسته به تبریز بفرستند و محسن خان و کسان دیگر خان بابا خان را بیرون نمایند.

بعد از چند سال بر اثر دسیسه های اطرافیان حساب محمدعلی غفاری درست در نیامد و امیر نظام نسبت به او تغییر عقیده داد، کتابچه او را گرفت و پس نداد و او ناچار تبریز را ترگ گفته ، به کاشان رفت و بعد از چندی مواجب بیست ساله ی او قطع شد و چون از امیرنظام مایوس گردید خانواده اش را به کاشان فراخواند.برچسب ها :  رشدیه, امیرنظام, تبریز, مدرسه, میرزا, سلطان, میاندوآب, امیرنظام گروسی, بیجار, بیجار گروس, حسنعلی خان
دسته بندی :   بیجار / امیرنظام گروسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=656
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود