آخرین خبرها

» ---

تاریخ انتشار:   7 اسفند 1397, 23:49

  کد مطلب:657
 3645بازدید
 0

طایفه یهودیان ( کلیمیان ) در شهرستان بیجار،بیجار گروس

پراکندگی و آوارگی یهودیان ( کلیمیان ) یا جهودان که هر کدام معنی خاص خود را دارد پس از آتش زدن بابل به وسیله ی بخت لنصر شروع می شود و اینهاو اینها در شهرها و روستاهای بزرگ جهان سکونت اختیار می نمایند

[…]

پراکندگی و آوارگی یهودیان ( کلیمیان ) یا جهودان که هر کدام معنی خاص خود را دارد پس از آتش زدن بابل به وسیله ی بخت لنصر شروع می شود و اینهاو اینها در شهرها و روستاهای بزرگ جهان سکونت اختیار می نمایند. که تعدای از آها نیز در شهرستان بیجار، بیجار گروس ساکن می گردند. اما در مورد تاریخ سکونت آنها ، اطلاع دقیقی در دست نیست، ولی مسلم است که در زمان صفویه در گروس سکونت داشته اند و در رونق فرشبافی و رنگرزی و تجارت در گروس نقش زیادی ایفا کرده اند.

کلیمیان گروس در شهرستان بیجار و روستاهای بزرگ مانند پیرتاج،خسروآباد،سیرلان، و نگارستان ساکن بوده اند. و در کارهای مانند رنگرزی، دباغی و مخصوصا در امر تجارت فرش و پارچه قروشی دست توانایی داشته اند و در امر تحقیق و پژوهش، خصوصا علم و تجارت و پزشکیسرامد همگان بوده اند. و در کشاورزی و هنرهایی مانند موسیقی و عکاسی و نقاشی تبحر خاصی داشته اند. با توجه به اینکه بیجار گروس و اطراف ان باغ های انگور فراوانی داشت مشروب سازی هم به وسیله ی بعضی از آنها انجام می شد و اداره ای به نام رسومات، کار کنترل کیفیت آن را از قبل از صدور انجام می داد.

سهودیان در بیشتر اوقات مورد ستم و آزار خوانین، حکام و حتی مردم منطقه ی گروس قرار گرفتند. و بارها شکایات و تظلمانه به نمایندگان مجلس و وزارتخانه های داخله ( وزارت کشور ) و خارجه نوشتند. تا بلکه مانع ظلم حکام و خوانین منطقه به آنها شوند. اما بسیاری از موارد اقدامی صورت نمی گیرد. ولی کلیمیان با صبر و آرامش کامل، پذیرای مشکلات بودند و همچون سایر ساکنان گروس نیز در عمران و آبادی منطقه تلاش بسیار نموده اند.کلیمیان گروس نیز در سال 1329 هجری قمری که شامل سیصد خانوار بوده اند از وزارت خارجه تقاضا می کنند جهین امنیت در گروس به جای یمین الدوله، علی رضا هان گروسی را به حکومت برسانند ( با توجه به تصویر زیر )

 

 

زمانی که در شهرستان بیجار 1200 خانوار، و 8912 نفر جمعیت داشته است؛ 108 خانور آنها یهودی بوده اند که در آن هنگام دارای مدسه، کنیسه و قصابی و حتی چشمه آب در محل خودشان بودند که به چشمه یهودیان معروف و سایر مردم هم از کنیسه و هم از چشمه ی آب آنها استفاده می کردند. در سال 1302 شمسی انتخابات دوره ی پنجم مجلس شورای ملی برگزار شد و جناب دکتر لقمان شهسواری که کاندید نمایندگی از مجلس از سوی کلیمیان گروس بود و به عنوان نماینده کلیمیان ایران به مجلس شورای ملی راه یافت. در سال 1316 شمسی تعدا کلیمیان گروس 6100 نفر بوده است. اما با تشکیل دولت نامشروع اسرائیل در 1328 شمسی مطابق با 1948 میلادی کلیمیان از تمام نقاط دنیا، مخصوصا کشورهای اسلامی و خاورمیانه شروع به مهاجرت به سوی اسرائیل نمودند و تعدا زیاذی عازم آنجا شدند. که در این زمان تعداد زیادی از کلیمیان بیجار گروس راهی اسرائیل شدند. به طوری که جمعیت آنان در منطقه ی گروس ، و به خصوص در شهر بیجار خیلی زود کاهش می یابد و به صورتی که در سال 1343 شمسی جمعیت شهر بیجار گروس که 10090 نفر بوده است، جمعیت کلیمیان شهر نیم درصد کل جمعیت شهر،یعنی حدود 500 نفر بوده است. از سال 1345 تا 1357 شمسی تعداد دیگر از کلیمان بشهر بیجار به اسرائیل رفته و تعدادی نیز راهی شهرهای تهران و همدان گردیدند و بعضی هم به دین اسلام گرویدند و در بیجار ماندگار شدند. یهودیان ساکن بیجار گروس بیشتر در منطقه ی پایین بازار و اطراف قلعه ی حلوایی تا کوچه شهسواری، خیبان فاضل و پشت قلعه سکومت داشتند. و بیشتر مغازه های پارچه فروشی پایین بازار نیز تا سال 1345 شمسی به یهودیان تعلق داشت تا اینکه در این زمان تعداد زیادی از آنها از بیجار مهاجرت کردند. از جمله شخصیت های بزرگ کلیمیان گروس نیز می توان به دکتر لقمان شهسواری نماینده ی کلیمیان ایران در چند دوره ی مجلس شورای ملی و دکتر رفائیل بدیعی، پزشک لایق و شایسته ای که بیشتر مسلمانان نیز جهت مداوا به ایشان مراجعه می کردند.

 برچسب ها :  کلیمیان, بیجار, منطقه باستانی بیجار, یهودیان, اسرائیل, تجارت یهودیان بیجار, روستاهای بیجار, شهرستان بیجار, بیجار گروس, بیجار سیتی, بیجار آنلاین, bijar, bijaronline, bijarcity
دسته بندی :   ---
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=657
داغ ترین مطالب
[link] ساحل چمخاله، ساحلی اروپایی در گیلان [/link]
[link]ساحل چمخاله، ساحلی اروپایی در گیلان[/link]
[link] بیوگرافی جیمز واتسون [/link]
[link]بیوگرافی جیمز واتسون[/link]
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
پیشنهاد سردبیر مطالب بیشتر »
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود