آخرین خبرها

  کد خبر:668
 2351بازدید
 0

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بیجار خبر داد اجرای طرح خانه‌تکانی کاغذی توسط اداره منابع طبیعی در بیجار

رییس اداره منابع طبیعی بیجار از اجرای طرح خانه‌تکانی کاغذی در این شهرستان با همکاری آموزش و پرورش خبر داد.

[…]

قدیر آریان شامگاه شنبه در جلسه هماهنگی برنامه‌های هفته منابع طبیعی که در سالن شهدای گمنام فرمانداری برگزار شد، با اشاره به اهمیت حفاظت از منابع طبیعی اظهار کرد: حفاظت و حراست از منابع طبیعی یک وظیفه همگانی است.

وی اولین عامل برای حفظ و نگهداری اراضی ملی و منابع طبیعی را پیشگیری از تخریب و تصرف آن دانست و مشارکت تمامی دستگاه‌های مرتبط و متولی این امر و ادارات اجرایی و همکاری با اداره منابع طبیعی و جدیت و تلاش آنها را خواستار شد.

آریان با بیان اینکه نقش مردم در حفاظت از منابع بسیار مهم است، گفت: توجه به نقش مردم در حفاظت از اراضی ملی مدنظر ما است و از ظرفیت‌های ارزنده تشکل‌های مردمی در راستای حفاظت از منابع طبیعی و فرهنگ‌سازی این مهم استفاده خواهیم کرد.

رییس اداره منابع طبیعی بیجار خاطرنشان کرد: از آنجایی که عرصه‌های منابع طبیعی از گستردگی زیادی برخوردار است ضرورت ایجاب می‌کند تا برای حفاظت هر چه بهتر از این سرمایه‌های ملی، تمامی مردم، دستگاه‌ها و نهادها در این امر مهم سهیم باشند.

اجرای طرح خانه‌تکانی کاغذی در بیجار

آریان در ادامه به طرح خانه‌تکانی کاغذی و اجرای آن با همکاری اداره منابع طبیعی و آموزش و پرورش اشاره و بیان کرد: ترویج فرهنگ بازیافت کاغذ، درختکاری و حفظ منابع طبیعی اصل 50 قانون اساسی، اصلی‌ترین و بالاترین قانون کشور است.

وی ادامه داد: حفاظت از محیط زیست که نسل امروز و نسل‌های بعدی باید حیات اجتماعی روبه رشدی داشته باشند، یک وظیفه عمومی تلقی می‌شود و تمامی فعالیت‌هایی که منجر به آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران می‌شود ممنوع است.

این مسوول گفت: سهم زیادی از زباله‌های مدارس، ادارات تجاری متعلق به  زباله‌های کاغذی است که بازیافت و جمع‌آوری آن به لحاظ بهداشتی خطری ندارد.

رییس اداره منابع طبیعی بیجار ادامه داد: برای هر تن کاغذ 2 تن چوب (17 اصله درخت) نیاز است.

وی بیان کرد: با جمع آوری و بازیافت زباله‌های کاغذی نیاز به قطع درخت حدود یک چهارم کاهش می‌یابد، همچنین 55 درصد از آلودگی هوا به دلیل وجود درختان کاهش می‌یابد و هوای سالم‌تری تنفس خواهیم کرد.

آریان به اهداف خانه‌تکانی کاغذی اشاره کرد و گفت: تمرینی عملی برای حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست، تمرین و تقویت روحیه کار جمعی و مسوولیت‌پذیریی اجتماعی، جمع‌آوری حجم بسیار زیادی از کتاب‌های درسی و کمک‌درسی انباشته شده که به دلیل تغییر در سیستم نظام آموزشی کاربرد خود را از دست داده‌اند و جلوگیری از ورود آنها به زباله‌های شهری، معرفی یک راهکار جدید و همیشگی برای بازیافت حجم عظیمی از کاغذ باطله و کاهش فشار بر منابع جنگل از اهداف خانه تکانی کاغذی است.

وی گفت: با همکاری آموزش و پرورش این طرح به تمامی مدارس ارجاع شده و به مدرسه‌ای که بیشترین کاغذهای باطله را جمع‌آوری کند جوایزی اهدا خواهد شد.

آرین در ادامه با بیان اینکه شعار امسال هفته منابع طبیعی "منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی"، برنامه‌های هفته منابع طبیعی از 15 لغایت 21 اسفندماه در بیجار را تشریح کرد و گفت: دیدار با امامان جمعه اهل سنت و تشیع، نشست خبری با اصحاب رسانه، نواختن زنگ طبیعت در دبستان ابوالحسن الوندی، نهالکاری با همکاری شورای اسلامی شهر و شهرداری و انجمن‌های مردم‌نهاد، نهالکاری امامزاده صاحبه خاتون با مشارکت اداره اوقاف، نشست رییس اداره منابع طبیعی با قضات دادگستری، مسابقه ورزشی دال‌پلان بانوان ادارات در مجتمع ورزشی شهید الماسیه و برنامه‌های مشترک اعضای ستاد برگزاری هفته منابع طبیعی و ... از برنامه‌های این هفته است.


منبع خبر:  خبرگزاری فارس نیوز
برچسب ها :  منابع, طبیعی, بیجار, همکاری, بازیافت, آریان, خانه‌تکانی, ادارات بیجار, آموزش پرورش بیجار, جمع‌آوری کتاب, بیجار گروس, اخبار فرهنگی بیجار, بیجار آنلاین, اخبار بیجار
دسته بندی :   اخبار / فرهنگی و هنری
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=668
داغ ترین خبرها
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود