آخرین خبرها

» بیجار / بیجار شناسی

تاریخ انتشار:   12 اسفند 1397, 17:04

  کد مطلب:673
 771بازدید
 0

شهرستان بیجار، بیجار گروس در پیش از تاریخ ( قسمت دوم ) آخرین قسمت

تمامی کتبیه های دیرگری که به خط نوشته شده اند ، دارای سطرهایی از سوی راست به چپ بوده اند . اما به نظر می آید که سنگ نبشته قمچقای از چپ به راست نوشته شده باشد

[…]

تمامی کتبیه های دیرگری که به خط نوشته شده اند ، دارای سطرهایی از سوی راست به چپ بوده اند . اما به نظر می آید که سنگ نبشته قمچقای از چپ به راست نوشته شده باشد. این نکته از احساسی سرچشمه می گیرد که گویا نگاه سطرها و نشانه ها و تراش خطوط به سوی راست است.

در منطقه بیجار گروس ، می توان به اثر باستانی مرکز شهر به نام قلعه بالا ( قلعه بانو ) نیز اشاره کرد که بر اساس بررسی های نیمه تمام و موتاه محققان و باستان شناسان ، آثار اواخر هزاره ی چهارم تا دوران اسلامی در ان به چشم می خورد، و همین امر نشان می دهد که حتی شهر بیجار نیز بیش از پنج هزار سال قدمت دارد.در تپه برشان گله وراندر روستای باشوکی که به ثبت اثار ملی ایران رسیده است از توابع شهرستان بیجار و در دهها تپه ی باستانی دیگر در این منطقه ، آثار متعلق به هزاره ی سوم قبل از میلاد ، به چشم می خورد که نشان از سکونتگاه های فراوان در این منطقه دز هزاره ی چهارم و سوم قبل از میلاد است و بیانگر اهمیت منطقه ی گروس در دوران های باستان می باشد.

در این قسمت به معرفی مردمان و حکومت هایی مه در هزاره های دوم و سوم قبل از میلاد در منطقه ی شمال غرب ایران و در حدود و حوالی شهرستان بیجار ( بیجار گروس ) ساکن و یا حکومت کرده اند بپردازیم.

 گوتی ها ( کوتی ها )

اصطلاح گوتی درهزاره ی سوم قبل از میلاد به مردمی اطلاق می شد که در مشرق و شمال غربی لولوبیان و احتمالا در آذربایجان و کردستان کنونی زندگی می کردند بر اساس مردمان ساکن در گروس نیز گوتی بوده اند.هزاره اول قبل از میلاد همه اورارتوئی ، ماناها، نایری ها ، سوباری ها، و مادها را گوتی یا کوتی یا کورتی ها (کرد) می نامیدند.

گوتی ها در زمان سلطنت نارامسین  (2711-2688 قبل از میلاد) درصحنه ی تاریخ پدید امده اند و بعد ها از مغرب ایران به بین النهرین حمله بردند.در ان سرزمین سالها قتل و غارت مشغول شده و سپس سرزمین سومر واکد را اشغال نمودند.از سال2234 قبل از میلاد به مدت یکصد بیست و پنج سال حکومت کردند و دودمان شاهی اکد را در بین النهرین برانداختند. تا اینکه در سال 2108 قبل از میلاد گوتیان از ساکنان بین النهرین شکست خوردند و به کوههای آذربایجان و کردستان برگشتند. تلفات سنگینی را تحمل کردند و باز هم تنها به سکونت در کردستان و آذربایجان بسنده نمودند. ولی دائماً به وسیله ی بابلی ها مورد تاخت و تاز قرار می‌گرفتند و اسیران آنها را نیر به بردگی می برند.

بعدها گوتبان به سبب نردیکی با قلمرو آشوریان نیر غالباً مورد تهاجم آنها قرار می گرفتند و اگر چه در برایر آشوریا ایستادگی می‌کردند اما سرانجام با ایلامی ها در هزاره ی دوم قبل از میلاد متحد شدند و توانستند دولتی مستقل به وجود بیاورند کوتاهی  همچنان سکونتگاهشان سرزمین های آذربایجان و کردستان و در واقع همسایه ی جنوبی لولویی ها بوده اند تا اینکه در هزاره ی اول قبل از میلاد با متحد شده و فرهنگ خود را با آنان آمیخته کرده و جزء ایرانیان گردیدند. از جمله آثار گوتیان در منطقه می توان به پرستشگاه کهن گوتیان در سرزمین هوباتو ، میان دیواندره و سقز به غار کرفتو اشاره کرد که این اثری نمادین از آئین کهن گوتیان می باشد.

کاسی ها:

در اوایل هزاره ی دوم قبل از میلاد در نواحی غربی ایران یعنی در نواحی ایران یعنی در نواحی همدان و لرستان و قسمتی از کردستان ساکن می گردند. در همین هزاره ی دوم قدرتی را به هم رسانده و نواحی تحت سلطه ی خود را فزونی بخشیده به طوری که شهرهای کاشان و کارکاسی ( همدان ) و نواحی دیگر را آباد ساخته و در دوران اوج خود محتملاً گروس و قسمتی از کردستان را نیز جز قلمرو خود کرده اند. در هزاره ی اول قبل از میلاد با تیره های آریایی وارد شده به ایران وتوده های قبایل مادی آمیخته گردیدند

نایری ها :

نایری ها تیره ای از تیره های باستانی زاگرس بوده اند که نژاد آنان نمودار نژاد کرد می باشد. از نایری ها در قرن سیزدهم قبل از میلاد در الواح آشوری نامبرده می شود. و سرزمین آنان تنها شامل بخشی از رودخانه ی زاب بزرگ نبوده ، بلکه آشوری ها مردمان سرزمین های دیار بکر و خربوت و دیرسم تا کوههای بدلیس را نایری می گفتند. و حتی در تعدادی از آثار آشوری به مردمان سرزمین ابددان ( گروس کنونی ) و پارسوا ( سلیمانیه ) نیز نایری گفته شده است و نایریها در قرن 12 قبل از میلاد کشوری نیرومند را پدید آوردند و بعد از آن بنا بر سنگ نوشته ها و الواح آشوری ، فرمانبردار آشوری ها گردیده اند. آن چنان که مشخص است به مردمان ناحیه ی ابددان ( سرزمین گروس )و پارسوا حتی در هزاره ی اول قبل از میلاد نیز اصلاح نایری می گفتند که این مطلب نشان می دهد که سرزمین ابددان نیز برای مدت زیادی تحت لوای فرمانروای نایری بوده است.     برچسب ها :  بیجار پیش ازمیلاد, سرزمین بکر بیجار, ایران, کردستان بیجار, بیجار, بیجار گروس, بیجارسیتی, مردمان دلگرم بیجار, آشوری ها بیجار, آذربایجان, باستانی, bijar, bijarcity, bijaronline, بیجار بام ایران
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=673
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود