آخرین خبرها

» بیجار / بیجار شناسی

تاریخ انتشار:   17 اسفند 1397, 20:20

  کد مطلب:685
 740بازدید
 0

پل تاریخی قجور بیجار مرتفع ترین پل استان کردستان است

پل تاریخی قجور ساخته شده در دوره ایلخانی است که در مسیر کارون رو بیجار – زنجان قرار دارد و از مرتفعترین پل های استان کردستان می باشد.

[…]

شهرستان بیجار گروس در شمال شرقی استان کردستان قرار دارد با ارتفاع 1870 متر از سطح دریا بعد از شهرکرد دومین شهر مرتفع ایران می باشد.
دیار بیجار گروس دارای آب و هوای کوهستانی و زمستانهای سرد و تابستان های معتدل است و مهم ترین رودخانه این شهر قزل اوزن است که شاخه اصلی سفید رود محسوب می شود و در دامن شهرستان بیجار قرار دارد.
شهرستان بیجار گروس با قدمت هفت هزار ساله دارای آثار باستانی و جاذبه های گردشگری متعددی است که هر ساله در ایام تعطیلات نوروز و فصل تابستان پذیرای مسافران و گردشگران داخلی و خارجی متعددی می باشد.یکی از مهمترین جاذبه های تاریخی و آثار باستانی این دیار ، پل تاریخی قجور است که در مسیر کارون رو بیجار –زنجان قرار گرفته و در دوره ایلخانی ساخته شده است.طول پل با احتساب به انتهای آن 104 متر و حداکثر ارتفاع 12 متر است ، این پل تاریخی دارای 4 دهنه است که سه دهنه آن بر اثر مروز زمان و بلایای طبیعی تخریب شده است و در حال حاضر فقط یک دهنه از این پل باقی مانده است.
حجم عمده آب رودخانه از جانب دهانه غربی پل جریان دارد و پایه های میدانی پل در جهت مخالف رودخانه به صورت مثلثی ودر جهت دیگر به صورت چند ضلعی ساخته شده است.سازه این پل از سنگ است و طاقها و بدنه پل نیز از آجر ساخته شده است.
بر روی پایه های پل آب گذرهای در دوطبقه تعبیه شده است که توسط راه پله های به یکدیگر راه دارند و در مواقع ضروری آب از آنها جریان دارد و از تخریب پل جلوگیری خواهند کرد.لازم به ذکر است در ایام تعطیلات نوروز مسافران و گردشگران متعددی از این پل تاریخی دیدن می نمایند.برچسب ها :  بیجار, تاریخی, ساخته, دارای, متعددی, شهرستان, رودخانه, جاذبه, باستانی, تابستان, نوروز, جریان, تخریب, گردشگران, تعطیلات, مسافران, کردستان, ایلخانی, کارون, ارتفاع
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=685
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود