آخرین خبرها

» بیجار / بیجار شناسی

تاریخ انتشار:   18 اسفند 1397, 10:26

  کد مطلب:689
 685بازدید
 0

بنای اولیه تاریخی شهرستان بیجار،بیجار گروس ( قسمت پنجم )

تا سال 1339 شمسی در شهرستان بیجار تلفن کاریر وجود نداشت. تا اینکه در زمان نخست وزیری آقای دکتر منوچهر اقبال، در روز 1339/2/12 در ساعت 13 بعد از ظهر به وسیله مهندس اشراقی، وزیر پست و تلگراف و تلفن افتتاح می گردد. و اولین ارتباط مستقیم بین بیجار و تهران صورت میگیرد.

[…]

تا سال 1339 شمسی در شهرستان بیجار تلفن کاریر وجود نداشت. تا اینکه در زمان نخست وزیری آقای دکتر منوچهر اقبال، در روز 1339/2/12 در ساعت 13 بعد از ظهر به وسیله مهندس اشراقی، وزیر پست و تلگراف و تلفن افتتاح می گردد. و اولین ارتباط مستقیم بین بیجار و تهران صورت میگیرد.

شرکت فرش بیجار در دوران قاجار تشکیل می گردد و فرشهای بیجار در این دوران شهرت جهانی پیدا کرده می کنند و به خارج از کشور صادر می گردند. تا اینکه با آغاز جنگ جهانی اول و ورود بیگانگان به بیجار و گروس ،غارت بیجار توسط بیگانگان و طوایف مندمی و گلباغی،فقر و فلاکت مردم بیجار را در بر می گیرد.که در این دوران سخت و پرآشوب،فرش بافی نیز توسط مردم کنار گذاشته می شود و بافت فرش در بیجار و بیشتر روستاها ببه حالت تعلیق در می آید. تا اینکه در سال 1339 شمسی شعبه ای از شرکت فرش در بیجار تشکیل می گردد. که به علت استقبال دوباره مردم گروس، از ادامه کار شرکت فرش در بیجار، در سال 1343 شمسی شعبه ی بیجار از درجه سه به درجه یک ارتقا یافته و بعد از آن تقریبا در بیشتر نقاط شهر و روستاهای گروس نیز با کمک های مادی و معنوی شرکت فرش، بافت فرش در شهرستان بیجار آغاز می گردد.
تلفن های شهری بیجار در سال 1339 شمسی به صورت یک سیمه و دارای نود شماره بوده است که تا سال 1341 شمسی تلفن های شهری به 250 شماره بالغ می گردد که به صورت دو سیمی کار کرده و ساختمان مناسبی نیز برای مرکز تلفن شهری ساخته می شود.قسمت اول لوله کشی آب آشامیدنی که در سال 1339 شمسی آغاز شده بود در سال 1341 شمسی خاتمه یافته و برای تکمیل آن در سال 1343 شمسی مبلغ سه میلیون ریال تصویب سازمان برنامه می رسد که در سال 1344 شمسی پرداخت می شود و برای تامین آب مصرفی شهر ، طبق تقاضای فرمانداری بیجار و با موافقت وزارت کشور در سال 1343 شمسی، شهرداری بیجار شصت ساعت آب اداره ی خالصه را خریداری می نماید و مدتی پس از آن ، تمام اهالی شهر از آب آشامیدنی بهداشتی و مطلوب بهره مند می شوند . بیمارستان 25 تختخوابی بیجار که از سال 1339 شمسی اساس ان پی ریزی شده بودعملیات ساختمان بیمارستان در مهرماه 1340 شمسی خاتمه یافته، ولی نماسازی و دیوارکشی محوطه به علت نبود اعتبار ساختمانی ناتمام می ماند. در این زمان دو نفر پزشک و یک نفر دندانپزشک با هفت نفر کارمند و کمک پرستار در بهداری و بیمارستان بیجار مشغول خدمت بوده اند. تا اینکه بالاخره بیمارستان 25 تختخوابی در مرداد ماه 1343 شمسی با همت جناب آقای دکتر آموزگار وزیر بهداری پایان می یابد و به نام شهناز پهلوی نامگذاری و افتتاح می گردد. و مرکز بهداشت و درمان در سال 1344 شمسی در بیجار تأسیس می گردد.

در سال 1332 هجری شمسی در دوران شهرداری آقای مهدی طوماری با همت جناب آقای اورنگ (نماینده گروس در مجلس شورای ملی ) با خرید یک دستگاه مولد کوچک ، برق شهر بیجار تامین می گردد. اما این مولد کفاف شهر و ساختمانهای آن را نمی داد تا اینکه در سال 1343 شمسی برای تکمیل روشنایی شهر و توسعه ی شبکه برق و خرید یک دستگاه مولد برق دویست کیلوواتی برای شهر بیجار، مبلغ سه میلیون ریال در نظر گرفته می شود و این کار در سال 1344 عملی می گردد و برق در سرار شهر بیجار از هر لحاظ تامین می گردد. برچسب ها :  بیجار, بیمارستان بیجار, دوران هخامنشیان, شهرستان بیجار, شهرداری بیجار, بهداری بیجار, بیجار گروس, بیجارسیتی, بیجارشناسی, مردم بیجار, بیجار کجاست, زبان مردم بیجار, مذهب بیجار, bijar, bijarcity, bijaronline
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=689
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود