آخرین خبرها

» بیجار / بیجار شناسی

تاریخ انتشار:   26 اسفند 1397, 12:52

  کد مطلب:717
 326بازدید
 0

بیجار گروس در هزاره ی اول قبل از میلاد قسمت سوم

در قسمت های گذشته توضیح اداین که سفال هایی در عصر آهن داخل یک قبر بدست آماده است. در بیجار گروس تپه های باستانی فراوانی وجود دارند که آثار مربوط به هزاره های دوم و اوایل هزاره ی...

[…]

در قسمت های گذشته توضیح اداین که سفال هایی در عصر آهن داخل یک قبر بدست آماده است. در بیجار گروس تپه های باستانی فراوانی وجود دارند که آثار مربوط به هزاره های دوم و اوایل هزاره ی اول قبل از میلاد در انها به چشم می خورد، به طوری که می توان از جمله های آنها، به تپه ی گلاذاکر واقع در روستای مقلی، تپه گله وران در روستای سعد آباد ( تپله )، و همچنین تپه محوطه ی کاروانسرای قراطوره که ده ها تپه ی دیگر که در همه ی آنها آثار مطعلق به هزاره های اول و دوم قبل از نمایان است، اشاره کرد که اگر حفاری شوند تاریخ مبهم منطقه, کم و بیش مشخص خواهد شد.

بقایای سطحی تپه ی باستانی قلعه بالا ( قلعه بانو ) واقع در مرکز شهر کنونی بیجار گروس اثری دیگر مربوط به هزاره ی اول و دوم قبل از میلاد است. که سفال های سیاه خاکستری عصری مورخ( 2500-1500 ) قبل از میلاد به ویژه سفال های موسوم به هزاره ی اول قبل از میلاد در آنجا به وفور یافت می شود که نشان دهنده ی مسکونی بودن شهر بیجار گروس در هزاره های اول و دوم قبل از میلاد می باشد.اثری دیگر که متعلق به هزاره ی اول قبل از میلاد بنای قلعه تاریخی و بسیار زیبای قمچقای  ( قمچی خای ) می باشد که از شاهکارهای ایران دوران باستان است.این دژ در 60 کلیومتری شمال شرق بیجار گروس واقه شده ، و در رمینهای کشاورزی قمچقای قرار گرفته ، که به همین دلیل به قلعه ی قمچقای معروف است

قلعه ی قمچقای بر بالای پشته ی طبیعی ترسناکی بنا شده که رودخانه قمچقای در شرق آن از شمال به جنوب قرار دارد تیغه های بلند و هولناک این پشته، به صورت پرتگاه های مخوف و بلندی است که بالا رفتن از آنها را به منظور دسترسی به دژ مطلقا غیر مقدور ساخته است و دلیل ایجاد این قلعه یسترگ و ابهت ، صرف نظر از موقعیت خاص استراتژیکی, وجود همین شرایط خاص طبیعی است که مشابه آن در جای دیگر ملاحظه تشده است.در سمت غربی قلعه قمچقای ( قمچی خای ) دره ی ژرفی به عمق یک کیلومتر وجود دارد که با راهی سنگلاخی و صعب العبور به صفه ی غربی قلعه منتهیمی شود. این بخش تنها قسمتی از دژ است که به اصطلاح فاقد موانع طبیعی بوده و در حقیقت جناح ضعیف قلعه را تشکیل می داده ،و احتمال دسترسی به آن را تا حدودی آسان می کرده استو به همین دلیل بانیان اولیه ی قلعه ، در این قسم از دژ ( حد غربی )، به بزرگترین و دشوارترین کار ممکن، یعنی احداث دیواری عظیم، به طول تقریبی 1000 متر و به بلندی 15 تا 20 متر با قطعه سنگ های بزرگ دست زده و استحکامات اصلی را در این بخش نهاده اند.

دژ قمچقای فقط دارای یک دروازه ی ورودی است که در بلندترین نقطه و در سمت شمال غربی ساخته شده است. ارتفاع دیوار سنگی از سطح طبیعی کوه به تفاوت بین 15 تا 20 متر است که با احتساب سطحی طبیعی و ارتفاعی که این سطح نسبت به کف دره دارد بالغ بر 60 متر می گردد.سنگهای به کار برده شده در دیوار ها به اندازه های مختلف که کوچکترین آن به آبعاد 50*60*80 سانتی متر و بزرگترین آن 0*90*110 سانتی متر است و به غیر از درگاه ورودی بقیه ی دبوار برون ملات ساخته شده است.

ساخت دیوار های قطور و عظیم قلعه و استحکامات و قصور سلطنتی در هزاره ی اول قبل از میلاد در حقیقت رایج ترین شیوه ی معماری عصر محسوب می شد. این قلعه ی عظیم به وسیله ی راهرو باریکی صفحه غربی را به درگاه ورودی وصل می نماید. به دلیل آن که مقدار زیادی سنگ در طول قرون به دامنه فرو ریخته و سطح راهرو پوشانده شده است. اظهار نظر قاطع در زمینه چگونگی وضع این راهرو در آن عصر مقدور نیست  اما با توجه به پلکان های  صفه ی غربی که مشرف به دره ی وسطی است و هنوز مقداری از آن باقی مانده است. احتمال وجود پلکان در سمت درگاه ورودی تا حدی ممکن به نظر می رسد.

 محوطه ی داخلی قلعه شامل بناهای اصلی، مخازن آب و راهروهای مخفی است که آقا جواد بابک راد این گونه به شرح آن می پردازد: (( بناهای اصلی بر روی پشته ی جنوبی و جنوب غربی و غربی است که اکثر دیوارهای نیمه ویران آن پابرجاست.در سمت شمال شرقی دژ مخازن بزرگ آب ( آب انبار ) وجودو دارد که اکثر آنها از بدنه طبیعی کوه تراشیده شده ، که قطر بزرگترسین آن 7 متر و کوچکترین آنها 4 متر است و تعیین عنق این مخازن ، به علت اینکه در طول زمان از مصالح اطراف انباشته شده تا حدی مشکل است. مخزن شرقی که بدنه ی داخلی آن با آجر چیده شده هرمی شکل است و در حال حاضر عمق آن به 5 متر می رسد و کف این مخزن هم انباشته از مصالح و سنگ ساختمانی است.

بدنه ی شرقی کوه به صورت پلکانهای طویل شمالی-جنوبی تراشیده شده است در حاشیه شمالی دژ حفره ای به ابعد 2*3*5 متر وجود دارد که به طرز زیبایی تراشیده شده و در سمت شمال غربی این حفره درگاه کوچکی به ابعاد 80 *110 سانتی متر وجود دارد که به پلکان صفه ی دژ را به بدنه شمالی و در عمق 500 متری می رساند که در حقیقت سازندگان این دژ عظیم، با احداث این تونل راهی از جنوب به شمال باز کرده اند. طول تونل 26 متر است و با 42 پلکانبه پرتگاه شمالی می رسد. عرض تونل 140 سانتی متر و ارتفاع آن 220 سانتی متر و ارتفاع پله ها نیز 125 تا 30سانتی متر است.

 

ادامه بحث بیجار گروس در هزاره ی اول قبل از میلاد ( قسمت چهارم) قسمت پایانی در پست های جدید سایتبرچسب ها :  هزاره, میلاد, قمچقای, بیجار, طبیعی, سانتی, شمالی, درگاه, ورودی, پلکان, راهرو, تراشیده, حقیقت, مخازن, دیوار, باستانی, مربوط, ساخته, ارتفاع, پرتگاه
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=717
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود