آخرین خبرها

  کد مطلب:746
 236بازدید
 0

معادن ارزشمند بیجاردست نخورده باقی مانده است

شهرستان بیجار دارای دارای ذخایر قابل توجهی از مواد معدنی فلزی، غیر فلزی و سنگ های تزئینی با تنوع فراوان در رنگ های شاخص در سطح منطقه است.

[…]

شهرستان بیجار دارای معادن ارزشمندی است که بهربرداری از آن میتواند سهم بسزایی در اشتغالزایی جوانان این دیار داشته باشد.
اما نکته قابل تامل در بحث معادن شهرستان بیجار عدم بهره برداری مناسب از کلیه ظرفیت های این تجارت ارزشمند است که با وجود فراوانی این معادن و ذخایر، بیجار همچنان یکی از شهرستان های محروم یا کم برخوردار در کشور به شمار می رود. دلیل آن را میتوان عواملی چون عدم آگاهی شهروندان بیجاری ، ریسک بالا، نیاز به تخصص ،سرمایه دور بودن معادن از شهر و...دانست.
احد بهرامی یکی از اساتید دانشگاه شهرستان بیجار گفت:عدم آگاهی ازمعادن بیجار از جمله عواملی است که سبب شده معادن غنی این دیار دست نخورده باقی بماند و این درحالی است که معادن سایر شهرهای استان بهره برداری قرار گرفته و نقش قابل تاملی در ایجاد اقتصاد پایدار در این شهر ها داشته است.
وی افزود: بیش از 310 واحدمعدنی در زمینه سنگ آهن، كانیهای غیر فلزی و انواع كریستال، چینی،فلدسپات و سنگ تزئینی مرمریت،شیلوباریت،گرانیت وطلا و.... در استان شناسایی و مورد بهره برداری قرار گرفته است که با اشتغالزایی بیش از دو هزار و 400 نفر همراه بوده است.
بهرامی ادامه داد: این میزان اشتغالزایی قابل تامل است که مردم بیجار و مسؤلین چاره ای بیندیشند و دست به دست هم دهند و چهره بیجار را تغیردهند و با سرمایه گذاری های مدبرانه به صنعت شهر کمک کنند چرا که اکتشافات معدن بسیارسودآور و اشتغال زاست.وی از حمایت دولت برای بهره برداری از معادن اشاره کرد و ابراز داشت :آغازکار درحفاری واستخراج هزینه برو نیازمند اطلاعات کامل و تخصصی است که سازمان صنایع و معادن اطلاعات لازم را دراین زمینه را در اختیار متقاضیان قرار می دهد و بعلاوه دولت وام هایی با تنفس چندساله به متقاضیان پرداخت می کند تا مسیر را هموار سازد چرا که کار معدن و اکتشاف سخت و با ریسک هایی همراه است.
استاد دانشگاه شهرستان بیجار در پایان یاد آور شد:شهرستان بیجار دارای زیرساخت های کافی و ارزشمندی است که تنها با همت و تلاش مضاعف میتوان این معادن غنی را به کار گرفت و به آنچه لایق بیجار گروس و مردمان شریف این دیار است دست یابیم و از رشد منفی جمعیت ومهاجرت ها بکاهیم و گام بلندی در راستای تحقق شعارسال برداریم.برچسب ها :  بیجار, معادن بیجار, شهرستان بیجار, اشتغالزایی, استان کردستان, بیجار گروس, بیجار سیتی, بیجاری, بیجار آنلاین, بام ایران
دسته بندی :   بیجار / همدلی با بیجار گروس
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=746
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود