آخرین خبرها

  کد مطلب:751
 263بازدید
 0

کارخانه‎ای که قرار است با ضربه کلنگ وزیر نفت کارش یکسره شود!

اولین اقدامات فیزیکی ساخت کارخانه پتروشیمی کردستان در بیجار، با نصب تابلوی در یکی از روستای بخش مرکزی بیجار نمایان شد.

[…]

بیجار از قدیمی ترین شهرهای استان کردستان است که روزگاری بعنوان دروازه تبریز دارای رونق اقتصادی خوبی بود که این روزها با مشکلات فراوان که مهمترین آن بیکاری و مهاجرت است دست و پنجه نرم می کند. 

سرشماری عمومی نفوس و مسکن هر 5 سال یک بار در سطح کشور انجام میگیرد و معمولا برنامه ریزی های دولت ها بر اساس این سرشماری است و بودجه های اختصاص یافته به هر شهر، شهرستان و روستاها هم بر اساس آمار این سرشماری خواهد بود.

براساس آخرین سرشماری که در سال ۱۳۹۰ در شهرستان بیجار انجام شد، جمعیت این شهرستان حدود ۹۳ هزار نفر اعلام گردید و کاهش قابل توجهی نسبت به سرشماری قبلی داشت.

طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 95 جمعیت فعلی شهرستان بیجار به 89 هزار 162 نفر رسیده که کاهش قابل توجهی نسبت به دوره قبل نیز داشته که از این تعداد جمعیت 56 هزار و 857 نفر در شهر و 32 هزار و 305 نفر در روستا ساکن هستند. 

یکی از مهمترین مشکلات شهرستان بیجار که موجب شده اعتبارات خاص به آن تعلق نگیرد کم بودن جمعیت است که همین عامل موجب فرار بیکاری در شهرستان و به تبع آن مهاجرت شده است. 

بیکاری زخم چرکینی در شهرستان بیجار است که برای التیام آن کلنگ های فراوانی بر زمین زده شد اما هیچکدام آنها به سرانجام نرسید و این زخم روز به روز عمیق تر و چرکین تر شد و موجب بروز مشکلات فراوانی در این شهرستان با قدمت هفت هزار ساله گردید. 

در گزارش ها، یادداشت ها و مصاحبه های که حساب آنها دستمان نیست از پروژه های که در شهرستان بیجار با حضور مقامات کشوری و استانی کلنگ زنی شده و به سرانجام نرسیده بسیار نوشته ایم. 

پروژه های که اگر یک سوم آنها هم به مرحله آغاز بکار و تولید می رسید در رشد و توسعه اقتصادی شهرستان بیجار نقش مهمی داشت. 

محال است مردم شهرستان بیجار خبر اسفند ماه سال 90 که با حضور محمد رضا رحیمی معاون اول رییس جمهور وقت کلنگ احداث کارخانه خودرو سازی سایپا بر زمین زده شده را فراموش کنند. 

کلنگ زنی که رسانه ای شدن آن موجب ایجاد کاروان همراه شور و شادی در بین جوانان شهر شد اما بی تدبیری مسئولان شادی و شور مردم را به غم تبدیل کرد و کسی هم دیگر جوابگو نبود ، این کلنگ زنی های بی سرانجام به همینجا ختم نمی شود و در دوره های مختلف با حضور مسئولان استانی شاهد کلنگ زنی ها بودیم که بعد از گذشت چند سال تا کنون به سرانجام نرسیده است. 

کلنگ زنی سالن ورزشی شهرک پردیس، کلنگ زنی فاضلاب تخت، کلنگ زنی 40 واحد مسکونی در روستای قراکند از دیگر کلنگ زنی های است که تا کنون به سرانجام نرسیده . 

در ایام هفته بسیج سال 97 علی اکبر ورمقانی فرماندار بیجار طی سخنانی در مسجد حضرت محمد(ص) از کلنگ زنی بزرگترین پروژه سرمایه گذاری استان کردستان به نام پتروشیمی با اعتبار یک میلیارد و دویست میلیون تومان خبر داد. 

در این هفته طبق اعلام مسئولان ارشد استان کردستان ، رئیس جمهور تدبیر و امید با داشتن کلید بزرگ برای گشایش مشکلات این استان محروم راهی سنندج می شود و شهرستان بیجار مقصد سفر وزیر نفت برای کلنگ زنی پروژه پتروشیمی کردستان است. 

پروژه ای که در روز 29 فروردین با حضور فیروزی معاون استاندار ، دره وزمی مدیر کل صنعت، تجارت و معدن استان کردستان و فرماندار بیجار مکان کلنگ زنی مشخص شد. 

بعد از مشخص شدن مکان کلنگ زنی اولین اقدامات فیزیکی ساخت کارخانه پتروشیمی کردستان در بیجار، با نصب تابلوی در یکی از روستاهای بخش مرکزی بیجار نمایان شد. 

با نصب این تابلو چندین سوال مهم ذهن مردم دیار گروس را به خود مشغول می کند، آیا این پروژه بزرگ به سرانجام کلنگ زنی های مانند ایجاد کارخانه سایپا منجر نمی شود ؟ آیا برای انجام این پروژه مهم و بزرگ برنامه کوتاه مدت و بلند مدت با چشم اندازی متفاوت با سایر پروژه ها در نظر گرفته شده است؟ آیا مسئولان ما طوری کلنگ این پروژه را بر زمین خواهند زد که کسی از زیر بار انجام مسئولیت آن شانه خالی نکند؟ 

مسئولان بزرگوار هرجای بیجار گروس که دست می گذاری ،درد میکند و صدای ناله و درد ناشی از زخم هایش از همه خانه ها و محلات این شهر به گوش میرسد از خانه های ثروتمندترین ساکنش گرفته تا آلونک فقیرترینش و تمام آنها به خاطر ظلم ها و سهل انگاری مسئولینی است که درد مردم این شهرستان را می دانند اما نه تنها تلاشی برای مداوا نمی کنند، بلکه با بی تدبیری و باند بازی های گروهی و جناحی، نمک به زخم های مردم این دیار کهن می زنند و منتظر تدبیر اساسی برای مبارزه با این بی تدبیری ها و خارج کردن بیجار از بن بست مشکلات هستند و امیدواریم کلنگ زنی این پروژه موجب بروز خیر و برکت در این شهرستان شود.برچسب ها :  کلنگ زنی, پروژه پتروشیمی کردستان, بیجار, بیجار گروس, سفر هیئت دولت, دولت تدبیر و امید, بیجارسیتی, بیجار آنلاین
دسته بندی :   بیجار / همدلی با بیجار گروس
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=751
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود