آخرین خبرها

  کد مطلب:78
 1715بازدید
 0

شاعر گروسی حسن معمار

حسن معمار متخلص به (( سخن )) در سال 1344 در شهرستان بیجار چشم به جهان گشود، تصحیلات ابتدایی و متوسطه را در بیجار تا دریافت دیپلم به پایان رساند. ایشان از همان اول نوجوانی دارای قریحه ای سرشار و طبعی لطیف و پر از شور و احساس بود که با گذشت زما....

[…]

حسن معمار متخلص به (( سخن )) در سال 1344 در شهرستان بیجار چشم به جهان گشود، تصحیلات ابتدایی و متوسطه را در بیجار تا دریافت دیپلم به پایان رساند. ایشان از همان اول نوجوانی دارای قریحه ای سرشار و طبعی لطیف و پر از شور و احساس بود که با گذشت زمان و مطالعه دیوان شعرای بزرگ به ویژه آثار سعدی و حافظ ذوق و طبعش شکوفا گشت و به سرودن اشعار در قالب های مختلف پرداخت. از سال 1367 همزمان با تاسیس انجمن شعر ( فاضل خان گروسی ) و عضویت او در آن انجمن از محضر استاد (( چراغعلی پور )) نکته های ادبی فراوانی آموخت و در سال 1370 منظومه شمسی(( ای حمزه عرب )) خطاب به کوه عرب بیجار را با مقدمه ی آن استاد فاضل سرود که مورد استقبال اهل ادب قرار گرفت و در سطح استان کردستان در تیراژ وسیعی منتشر گشت. این شاعر حساس و نازک بین ، در واقع زبان حال انسانهای دردمند عصر ماشین را که فقر معنویت به سر می برند به گونه ای بسیار هنرمندانه با زبان شعر منعکس نموده است.لطافت این منظومه ی زیبا ، یادآور (( حیدربابای )) مرحوم استاد سید محمد شهریار است. حسن معمار به کردی هم شعر سروده و اصولا بزرگترین وظیفه خود را سرودن شعر با زبان کردی میداند.
ایشان در میان شعرای متاخر یه میرزاده عشقی ، شهریار و عماد خرسانی علاقه بیشتری دارد و خلق و خوی آن سه شاعر نامدار را پسندیده است. او در کسوت آموزگاری یکی از فرهنگ سازان منطقه گروس به شمار نمی آید و اشعارش از استحکام و محتوای بالایی برخوردار است.
نمونه اشعار:
گمشده


  • راه مقصد در کویر پر خطر گم کرده ام                   کاروان را در دل کوه و کمر گم کرده ام
  • ظلمت و وحشت در این وادی مرا همره شده                    عقل خود را در دل خوف و خطر گم کرده ام
  • هر قدم در راه وصلی می نهم هجری شود                      عمر خود را با شتابی چون شرر گم کرده ام
  • آسمان هم ماه خود را از ره من برگرفت                           رهنمای صادقی همچون قمر گم کرده ام
  • هر دمم افسوس و آه و وحشت از بی حاصلیست                حاصلم را چون درختی بی ثمر گم کرده امبرچسب ها :  
دسته بندی :   بیجار / هنرمندان و نویسندگان شهرستان
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=78
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود