آخرین خبرها

  کد مطلب:79
 1906بازدید
 0

دانشمند روحانی سید محمد خاتمی و ملا عباسعلی انصاری

حجة الاسلام سید محمد خاتمی از علما و مدرسین بیجار گروس،  عالمی فاضل و مورد توجه مردم این دیار بوده که به طور معمول، اوقات حود را بیشتر صرف، تدریس علوم دینیو تربیت طلاب و وعظ و ارشاد مردم می نموده است.

[…]

سید محمد خاتمی
حجة الاسلام سید محمد خاتمی از علما و مدرسین بیجار گروس،  عالمی فاضل و مورد توجه مردم این دیار بوده که به طور معمول، اوقات حود را بیشتر صرف، تدریس علوم دینیو تربیت طلاب و وعظ و ارشاد مردم می نموده است.
ملا عباسعلی انصاری
حجة الاسلام ملا عباسعلی ( معروف به کربلایی عباسقلی ) فرزند ملا علی محمد فرزند ملا عبدالرحیم فرزند شیخ عباس معروف به شیخ عرب دزفولی الاصل. همان طوری که معلوم است پدر و پدر بزرگ و جد اعلای ملا عباسعلی از علمای بنام بوده اند. پدرش ملا علی محمد که خطیبی ماهر و مسلط بوده در سفری به همدان، منبر می رود و مردم را مجذوب سخنان خود می کند و پس از اقامت دو ماه و ایراد سخنرانیهای جالب در آنچا به عنوان زیارت شیخ اولیاء گروسی به بیجار می آید و به دستور شیخ به تکاب می رود و یک ماه هم در آنجا به سخنرانی می پردازد و بعد از آن به (( یار عزیز )) می رود و تولیت و موقوفات آنجا  را بر عهده مب گبرد و با استقبال مردم رو برو می شود و در همانجا ازدواج می کند ؛و صاحب فرزندی به نام عباسعلی می شود.
ملا عباسعلی در طفولیت،قران و گلستان سعدی و تنبیه الغافلین را می خواند و به جامع المقدمات می پردازد و سپس سیوطی و جامی را می خواند و در سن 18 سالگی به همراه زائران شهرستان تکاب به زیارت مرقد مطهر حضرت ابی عبدالله الحسین (ع) در کربلا مشرف می شود. 4 سال در آن دیار اقامت می کند و به ادامه تحصیل می پردازد و بعد از آن به (( یار عزیز )) بر می گردد و در روستای قزل قشلاق تکاب تا آخر عمر به تبلیغ می پردازد و در همانجا هم از دینا می رود.ملا عباسعلی عالمی با تقوا و مبلغی متعهد و متدین بوده و سالها بر کرسی وعظ و ارشاد ، صادقانه و مخلصانه به تبلیغ دین و ارشاد مردمان پرداخته و رسالت واقعی روحانی بودن خود را به درستی ادا نموده است. او مورد توجه مرحوم میزرا ابوالبشر گروسی و از دوستان با وفای آیت الله شیخ عبدالحسین فاضل گروسی بوده است. وفات آن عالم ربانی در سال 1332 شمسی در سن 91 سالگی اتفاق افتاده است.برچسب ها :  
دسته بندی :   بیجار / علما دانشمندان بیجار گروس
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=79
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود