آخرین خبرها

  کد مطلب:796
 662بازدید
 0

سُهرورد یا گروس ( بیجار ) قسمت اول

سُهرورد ، نام شهر پر آوزه ی قرون اولیه ی اسلامی است که در بین شهرهای همدان ،زنجان،سجاس،دینور، و شیز قرار گرفته بود. و از نظر مکانی قسمت عمده ی گروس نیز از توابع آن محسوب می شد؛ به همین علت ما گروس را در قرون اولیه ی اسلامی با نام سُهرورد معرفی می کنیم و بعد ازحمله مغول و نابودی سُهرورد در قرن هفتم هجری ، سُهرورد از توابع گروس محسوب می گردد.

[…]

سُهرورد ، نام شهر پر آوزه ی قرون اولیه ی اسلامی است که در بین شهرهای همدان ،زنجان،سجاس،دینور، و شیز قرار گرفته بود. و از نظر مکانی قسمت عمده ی گروس نیز از توابع آن محسوب می شد؛ به همین علت ما گروس را در قرون اولیه ی اسلامی با نام سُهرورد معرفی می کنیم و بعد ازحمله مغول و نابودی سُهرورد در قرن هفتم هجری ، سُهرورد از توابع گروس محسوب می گردد.

به طوری که صدیق بورکه ای در کتاب کردی (( ته لای دسته وشار )) نوشته است که : (( شیخ شهاب الدین بن عبدالله سُهروردی در سال 539 ه.ق در روستای سُهرورد ( سوره برد ) از محال گروس متولد شده است ، سُهرورد در آن زمان از مناطق دور دست تابعه ی گروس بوده که در اواسط سلطنت قاجاریه به وسیله مالکینو خوانین بزرگ خمسه که در کرسف به نام امراء افشار معروف بوده اند ، از گروس با روستاهای تابعه منفک شده و به ولایت خدابنده  ی زنجان منضم گردید ))

همچنین محمد علی کوشا به نقل از تاریخ مردوخ ، آورده است: (سُهرورد معرب  ((سوره برد))  به معنی (( سنگ و کُچِکِ قرمز)) قریه ای است از مناطق سابق بیجار گروس که سالیان پیش بر  اساس دستور میرزا شفیع ، صدر اعظم فتحعلی شاه قاجار، آن را از حوزه ی گروس جدا نموده و به بخش قیدار زنجان ضمیمه نموده اند) و علت این تفکیک را افضل الملک نویسنده کتاب افضل التواریخ این گونه آورده است: (در دورهی فتحعلی شاه رسم بر این بود که حکومت هر یک از ولایات ایران را به یکی از شاهزادگان واگذار می کردند ، در آن زمان هریک از فرزندان فتحعلی شاه به حکومتی رسیدند ولی شاهزاده ((دارا)) بی حکومت ماند؛ خواستند از برای او فکر حکومتی کنند، عزل دیگرانجهت نداشت ، لهذا محمد میرزا شفیع صدر اعظم ، صلاح در آن دید که از پنج ولایت ، پنج بلوک و ناحیه را مجزا کنند و آنها را در تحت اداره ی حکومتی قرار دهد و شاهزاده دارا را به حکومت آنجا فرستند.

به این جهت از شهر قزوین و گروس و همدان و آذربایجان و فلان ، بلوکی مجزا کرده جزء زنجان کرده و شاهزاده دارا به حکومت آنجا فرستادند ؛ به این علت ، ولایت جدید ، خمسه (پتج بلوک) نامیده شد و مرکز آن زنجان گردید.)

در دوران پادشاهی سلطان محمد خدابنده در سال990ه.قهنگامب که حکومت آذربایجان و زرین کمر (گروس)، زنجان،شبستان،قیدار،و انگورانبه دولتیار خان سیاه منصور  ( از اکراد طایفه ی سیاه منصور گروس) سپرده می شود ؛ ناحیه کرشب ( همان کرسف امروزی ، و مرکز دهستان سهرورد) را به عنوان مرکز حکومت خود قرار داده و قصبه و قلعه محکمی را در آنجا بنا کرده بود.

با استناد موارد ذکر شده گروس در قرون اولیه ی اسلامی ، تا قرن هفتم ه.ق جزء شهر سُهرورد  سهرورد بوده است و با نابودی سُهرورد  به وسیله مغولان . آبا شدن گروس بعد از آن سُهرورد جزء گروس می گردد.

پس می توان استناد کرد که این دو منطقه در دوران اسلامی تا آغاز قرن سیزدهم هجری دارای تاریخی مشترک بوده و در طول دوازده قرن ، گروس و سُهرورد کاملا به همدیگر وابسته . مشخصا جزئی از یکدیگر بوده اند.

هرچند که برای ما روشن شده است که تمام ناحیه ی گروس در قرون اولیه ی اسلامی جزء سُهرورد نبوده ، بلکه ناحیه غربی و جنوبی گروس جزء شهرستان دینور و نواحی شمال آن جزء زنجان و شهر شیز بوده است، اما چون بیشترین قسمت گروس از توابع سُهرورد بوده ، بنابراین ما گروس را تا قرن هفتم و هشتم ه.ق با نام سُهرورد و یا جزئی از آن به شمار می آوریم.

سُهرورد دارای مردمان کُرد بوده و تاقرن چهارم ه.ق جزء ایالت جبال و از توابع شهرستان دینور محسوب می گردیده است. اما با روی کار آمدن جعفریان در قزوین و گسترش قزوین در پنجم هجری ، سُهرورد به قزوین ششم و هفتم ، سُهرورد همچنان جزء تومان قزوین به شمار می آمده است.

در قرن هشتم هجری با احداث سلطانیه توسط سلطان الجایتو ایلخانی ، سُهرورد ویران شده همراه با منطقه ی کنونی بیجار جزء سلطانیه محسوب می گردند و از قرن هشتم ، گروس کم کم در پهنه ی تاریخ ظهور می کند و سُهرورد سابق را جزئی از قلمره خود می گرداند.

ابن حوقل می نویسد: ((سُهرورد نیز مانند شهر زور و همان مساحت است ، شهری پر برکتو حاصل خیز، مردمانش کُرد هستند و بیشتر سکنه ی آن در سابق خوارج بودند و سپس به آنجا رفته ، و گروهی نیز به سبب وطن دوستی خفت و خواری را پذیرفته و در آنجا مانده اند و هر دو شهرب استوار و دارای حصارند.


ادامه دارد....

 

 برچسب ها :  سُهرورد, زنجان, قزوین, همدان, فتحعلی, شاهزاده, ولایت, سلطانیه, شهرستان بیجار, گروس, بیجار, بیجار سیتی, درباره بیجار, بیجار آنلاین
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=796
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود