آخرین خبرها

  کد مطلب:87
 1338بازدید
 0

اجداد امیر نظام گروسی که بودند.

اجداد وی غالبا در دوره های صفویه،زندیه و قاجار در راس خدمات مهم و ارزنده دولتی بودند.لطفعلی خان جد پنجم وی در ایام شاه سلیمان صفوی حکومت قم و خلجستان را بر عهده داشت

[…]

اجداد وی غالبا در دوره های صفویه،زندیه و قاجار در راس خدمات مهم و ارزنده دولتی بودند.لطفعلی خان جد پنجم وی در ایام شاه سلیمان صفوی حکومت قم و خلجستان را بر عهده داشت.حسینعلی خان جد چهارم وی ایشیک آقاسی ( رئیس بیرون. حاجت دربار ) نادرشاه افشار بوده است. محمد امین خان جد سوم امیر نظام فردی بود که از طرف کریم خان زند حکومت کرمان انتخاب گردید.

جد امیرنظام، نجفقلی خان گروسی که از مقربان دستگاه عباس میرزا،نایب السطنه بود و حکومت اردبیل و بیگلربیگی ( بزرگ شهر ) دارالسلطنه تبریز و بعد گروس را که در آن ضمیمه آذربایجان محسوب می شد به عهده داشت.
نجفقلی خان در مدت سال حکومت خود با سعی و تلاش در آبادی و ترقی گروس کوشید و قصبه ی بیجار را که مرکز آنجا بود وسعت کلی داد و قلعه ی آن را تجدید کرده، عمارات و آثار بزرگی نهاد.پس از فوت او حکومت گروس و ریاست ایل از طرف عباس میرزا به پدر امیرنظام ، محمد صادق خانواگذار شد و او تا آخر عمر به مدت 19 سال در این مقام حاکم گروس به شمار می رفت. تمام اجداد حسنعلی خان از 1300 سال قبل، از افراد محترم بوده و از امرای بزرگ به شمار می رفتند، نوشته اند که امام علی بن موسی الرضا (ع) در مسافرت از مدینه به طوس در خانه امیرعزالدین امیر رئیس طایفه گروس که اجداد ایشان بود فرود آمده و بر سفره ی ایشان نشستند و این خانواده را تبرک فرموده اند. و از آن تاریخ به ایل سفره کبود ( کبودوند ) ملقب گردیدند. بنابراین در طول چند قرن اجداد وی در خدمت دولت و مردم، هر یک دارای مقام و منزلتی قابل توجه بوده اند.برچسب ها :  
دسته بندی :   بیجار / امیرنظام گروسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=87
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود